2012. január 15., vasárnap

Bábok (Nem keltek ki lepkék belőlük.)

Kerestem valami kézzelfogható és használható szöveget a Bóbitában megnézett bábkiállításhoz. Hát szinte szó szerint ugyanazt írja/másolja mindegyik webhely, sokat nem tudtam meg az alkotóról, Mátravölgyi Ákosról.
Legtöbbet talán mégis itt olvashattok róla: http://www.gyermekszinhaz.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=2912:matravoelgyi-akos

Ami azt illeti, ez a kiállítás ebben az épületben, a második csalódásom volt, az első esetben nem kellett fizetni, most 400-ért csalódtam. Lehet persze, hogy velem van a baj, s én nem vagyok alkalmas kellőképp értékelni a bábokat, vagy nem  vagyok képes felfogni, ennyi belépőért ennyi járt és slussz. Talán inkább egyszer egy bábelőadást kellene megnéznem, mert a figurácskák így számomra „halottak” sem a történetüket, se semmi mást nem tudok róluk. Egy idegen ember játékszerei…

A cím pedig  (Nyitva van a Zárva-ház) engem zavar, kellemetlenül érint, mert egyértelműen „AZ” árvaházra asszociálok. S ettől semmiképp nem lesz jó kedvem…Arról már szó se essen, hogy a bábok többsége szomorú arcú, és mesterük nélkül fura halottként lógnak/ülnek/állnak.

Még legjobb a béka  volt…













4 megjegyzés:

  1. Bizony a bábok, ha életre kelnek akkor nem a kinézete, hanem a megszemélyesítés kötné le a figyelmünket. Tehát a történet lenne fontos. Itt amit én felfedezni vélek az egy olyan ember alkotó terméke aki mély átérzéssel ( a gonoszság, a csúfság, az irigység, a szánalom, a humor, az ártatlanság )különböző technikai bravúrral karaktereket valósít meg méghozzá egy adott történet színhelyére Pl.: a béka egy kőnek látszó, de háznak is elfogadhatón ül és villaszerű kezében kanalakat fog a teljes összkomfortjával együtt... vagy a létrának látszó, de valójában óriásszék ahol dámák ülnek (3)különböző magasságokban elhelyezve a háttérben harmonikusan összeválogatott szín négyzetből összevarrt drapédia. Ezek a színházi világ elengedhetetlen esztétikai hatást fokozó művész kellékei . Vagy ott van a lekicsinyített színpadkép modellje, ahol a király különböző nagyságban látható, érzékelve a cselekvés, történés különböző idő intervallumát, legelöl pedig a kettős karaktert. Tehát itt nem csupán egy bábfaragó ember munkáját láthatjuk, akinek a tárgyait mesemondásra használhatjuk. Az alkotó többet akart magából megmutatni...

    VálaszTörlés
  2. Esetemben meg -utólag- "örültem" a társításnak, mert vagy elfelejtettem (?) - vagy pontosan már nem emlékeztem arra,hogy milyen épületekben voltak az árvák /lelencek Pécsett.
    Leginkább a Damjanich u.30-ra emlékeztem ( képeslap is van róla) -az volt a Baranya megyei árvaház. (Rendszerváltásig a pártiskola)
    Emlékeztem arra,hogy a Papnövelde u.-ban is van,(?) viszont elfelejtődött nálam, hogy azt Matissa-háznak nevezték.
    Pécs gyermekmenhely ( Googleba írva)- az a mai gyermekklinika (?) - a Sörgyár közelében, Idrisz Baba türbéje mellett
    Végképp nem tudtam :
    Dischka Győző utca
    Hát, ennyit meg az én képzelettársításomról.
    (Megjegyzem, belenéztem a Bóbita honlapba is)
    BÓBITA

    VálaszTörlés
  3. a türbe mellett született a lányom, Édesanyák útja
    volt akkor vmi neve, Szülöotthon vagy vmi hasonló...
    akkor volt a 82-es foci VB, ezért csak a gyerekre, meg az anyjára emlékszem.... :)

    VálaszTörlés