2016. április 27., szerda

A pécsi ivóvíz minősége



 
(Súrolás előtt....)


Mindennapi bosszúságom és dohogásom egyik oka a pécsi ivóvíz minősége. Az egyik képenkét hétig kimosás nélkül használt vizes kancsóm, a másikon a naponta át nem dörzsöl/mosott macskák ivó-tányérja látható, melyeket készakarva csak azért nem súroltam ki naponta, hogy dokumentálhassam az eredményt: a tettyei vízből ennyi mész ülepedett ki a kancsó, ill. tál  falára. Ha a vizes edények 2 napig nincsenek kisúrolva, már akkor is van rajta mész-lerakódás, de látni akartam, hogy "mennyi az annyi"....
Hát ennyi rakódik le a boyleremben is (évente muszáj tisztíttatnom) – és egyáltalán nem mellékesen, ebből a meszes vízből valamennyi bizony bent marad a vesémben is, ha napi 1,5 - 2 litert elfogyasztok. Mondta is tavaly az urológus prof, a vesekövem "megszülésénél", hogy ne igyak csapvizet…

Jó, hát többnyire nem is azt iszom. De  nem tudom, természetes, normális és megengedett-e a pécsi vízhálózatból (legalábbis erre mifelénk) kifolyó víz magas kalcium-tartalma ? Elküldhetném ezt most a KÖJÁL-nak, vagy valami hivatalos szervnek, ha azt hinném, hogy morgolódásomnak bármiféle eredménye lesz…
De tudom, nem lesz, így hát csak „megmutatom”, hogy milyen Pécsett 2016-ban az „egészséges ivóvíz”,  aminek m3-réért 700 Ft-ot fizetünk  és miért járnak jól azok a vízpalackozók, akik jó áron mindenütt árulják "tisztított " vizeiket. + add hozzá, hogy a vizeket haza is kell cipelni, a palackokat meg a szelekítv gyűjtőbe kell vinni (na jó, egy éve nálunk már van lehetőség külön gyűjteni itthon is....)

Azt ne ajánlja nekem senki, hogy vegyek házi víztisztítót, mert természetesen már tavaly utána jártam a témának. Egy valóban hasznos és a kalcium kiszűrésére alkalmas házi berendezés ára 100 ezernél kezdődik és rendszeres szűrőcserét igényel, s természetesen az sincs ingyen. Sajnálom azokat, akiket megtévesztenek a különféle reklámokban látható kancsók és egyéb készülékek, mert azok ugyan több káros anyagot valóban kiszűrnek, (jól-rosszul) de a kalciumot sajnos NEM !! Továbbá a pí víz, ha ebből a csapvízből készül, ugyancsak tartalmaz kalciumot, mert az a kezelés sem szűri ki ezt az anyagot.

Tetszik nem teszik, számomra egyelőre marad a palackos. De rendjén van ez így ?? 

5 megjegyzés:

  1. Tegnap pld. Kertvárosban gyógyszerszaga, és íze volt a víznek, brrrrrrrrrrrrr....

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Én ilyesmit nem éreztem ( talán valamiféle fertőtlenítés volt, s annak a nyoma ?) ki tudja. .. De nem megnyugtató.

      Törlés
  2. Természetesen megértem azokat,akiknek volt/van/lesz problémájuk a veséjükkel,hogy "aggódnak." (Nekem csak egyszer volt problémám, (homokszem mérte ?)-de az is eléggé kellemetlen volt. (Igaz,nagy előnye : arra hivatkozva jóval több sört ittam akkor...) Mindenesetre aki egy kicsit érdeklődőbb... (vagy nálam jobban ráér ) az ivóvizek adatait (összetétel) megtalálhatja,aztán eldöntheti, mik vannak a palackos meg a csapvizekben. ( mg/l) Ki ne feledjem - ÁNTSZ van - jó régóta, ill. majd pontosítandó : Pécsett a víz 1 m3 425 Ft/m3 - mert a többi az a csatornadíj (305 Fz ?) + 11 Ft/m3 a vízterhelési díj. Feltételezem éppenséggel elviheted a csapvizedet az ÁNTSZ-hez... (ellentmondásosak az adatok, van aki azt írja : az "alapvizsgálat" ingyenes... más meg nem azt írja...) - max. amúgy is olyan minősítést kapnál, hogy "iható"... mert az EU és/vagy a magyar szabványoknak megfelel. Más : én eddig még soha meg nem néztem sem a palackos vizek, sem a helyi csapvíz összetételét.( legfeljebb ilyen hülyén fogok már meghalni.)Azt tudom, a pécsi víz "kemény" - ( mellesleg annak is vannak előnyei... ( egy pécsi cikk volt : Így hat bőrünkre a pécsi víz - bár a hátrányokról "megfeledkeztek" benne. * Mindenki a maga baját tartja a súlyosabbnak... így aztán írom : minálunk lerakódik a mosógépben,a mosogatógépben és még a gázkazánban is. (Talán szerencsés,hogy csak a gázszerelőt kell megfizetni,-a másik kettőt úgy- ahogy "önerőből" is meg lehet oldani. Valami vidámsággal zárva : Inkább legyen az orrunk borvirágos,mint a fogunk fogköves ! (vagy valami ilyesmi) Kifelejtettem : azt sem tudom pontosan, hogy a pécsi vízből mennyi jön Mohácsról (?) -és mennyi a helyi karsztvíz... vagy a klór, (!) és nitrát,mangán...és egyéb anyagokat se feledjük, meg a légionárius (?) betegséget... (vagy az ólomcsöveket !- bár annak cseréjére is jó régen felszólított már a szolgáltató. ( na, maradnék a sörömnél...)

    VálaszTörlés
  3. Pécsen is karsztvíz van, nem? Nálunk Tatabányáról jön a karsztvíz. Azt mondják, hogy ásványvíz minősítésű, de ugyan ilyen lesz tőle minden. Ráadásul több mint 1300Ft egy köbméter a csatornával együtt.

    VálaszTörlés