….kis
sétára invitállak benneteket.
Nem bírok
ebben a csodaszép tavaszban nyugton maradni ma, is nekiindultam, végig sétálva
az Aradi vértanúk (volt Petrezselyem) utcán, le egészen a Kórház térig.
„Természetesen” kezemben a fényképezőgépemmel.
Úgy
gondoltam, hogy most a képek közé írom a szövegemet – akkor nem kell le-fel
tekerni, ha valakit érdekelne a kép is meg a hozzá tartozó szöveg is.
Tehát, innen indultam. Ez a ronda, de azért praktikus pécsi alagút a Kálvária domb aljában. Időnként elgondolkodom, de mindig arra a megállapodásra jutok, hogy egy hidas felüljáró sem lett volna szebb ebben a környezetben. (Volt ugyanis ilyen elképzelés is.)
Közvetlenül az alagút mellett van a Somogyi Pince, előtte Rétfalvi Sándor Bacchanália c. szoborcsoportja, mellette egy teljes virágzásban pompázó téli jázmin bokor:
Ez után átmentem a Hunyadi út nyugati oldalára, mert ott áll egy ház, amit már régóta terveztem lefotózni. Itthon aztán felforgattam a netet, agyon idedegesítettm @x-et, mert próbáltam kinyomozni, hogy kié is lehetett ez a kis palota ? Csupán egyetlen mondat információ állt rendelkezésemre, nevezetesen, hogy "A Széchenyi grófnő lakott ebben a házban" ...Nos ebből indulva, egy egész délutánt és estét szenteltem a témának. Eredménytelenül....
Pécs vonatkozásában Széchenyi grófnőt egy helyen találtam, érdekes módon a Majláth család tagjaként. Ekkor felturbózódott a keresés, mert "ezek" a Majláth-ok annyian voltak és annyiféle kapcsolatuk volt Péccsel, hogy nekem sem türelmem sem időm nem volt minden szál kibogozásához.
Bejött a képbe a Mária utca 13. sz. épület is, amit "Majláth házként" emlegetnek, de ugye volt Pécsett Majláth tér (ma Kosstuh tér) és Majláth utca, ma ennek a helyén lehet bemenni a Bajcsy Zs. út felől az Árkádba. Szóval egy nagy katyvasz lett a keresésem eredménye, mert végülis fogalmam nincs, hogy az alábbi szép kis épületnek ki volt az építtetője, avagy híres lakója. Ettől persze a ház, és napraforgós kerítése szép....
Itthon jutott eszembe, hogy a Petrezselyem, azaz ma már Aradi Vértanúk útja elején elfelejtettem lefényképezni a régi, jakabhegyi vörös mészkőből épített hajdani csorgó kutat. Az utca mindkét végén van(volt) kút - a pécsiek ezt is, a másik végén lévőt is "Petrezselyem kútnak" hívták - így hát van egy pici keveredés a nevekkel. Ez az alábbi tehát az utca K-i végében látható. (Szerencsére volt itthon egy régebbi fotóm róla.) Tudom, nem szép, de öreg....
Ez után megörökítésre méltónak találtam hajdanvolt óvodám épületét. Mai napig megvan rajta az a felirat, ami 1950-ben is rajta volt. Utáltam ide járni. De a szüleim úgy gondolták, hogy iskolakezdés előtt egy kis "fegyelemre szoktatás" nem fog ártani. Hát a eléggé rossz érzésekkel gondolok vissza erre az időre. Verekedős, feleselő, általában erőszakos és rosszalkodó gyerek voltam, állandóan sarokban álltam, vagy egy külön széken ülve az volt a büntetés, hogy nem vehettem részt a közös játékokban. Úgy emlékszem, ezt nem nagyon sajnáltam. Az a gyanúm, hogy akkor, ott utáltam meg az iskolát is egyben. Soha nem szerettem iskolába járni később se...(oszt mégis mennyit jártam oda.)
Itt olvashatsz róla: http://www.varoskozpontiovoda.hu/aradi/tortenet
Innen a sétányról szép a székesegyház - igaz, valójában szép ez az épület minden szögből. Lefényképeztem a kerítés egy darabját - de bevallom, fogalmam nincs és ki se tudtam nyomozni, hol volt Pécsett -a kerítés-állítás idejében- Pécsi Vasöntöde (a kerítés készítője) ....
A kép hátterében a mára már szörnyűségesen beépített szerencsétlen Jakab hegy látható:
Meredek kis utcák kapaszkodnak fel a hegyoldalra, a Mecsek, a Nyíl és a Vilmos utca. Az első kép a Nyíl utcát mutatja, a másodikon a Vilmos u. sarkán álló öreg, de szép ház látszik:
Az utca régóta viseli az "Aradi vértanúk" nevet, de csak nemrégiben kapott a névhez szobrokat is. Mind a 13 vértanú szobra látható itt a sétány D-i oldalán. Ezek közül egy Lahner Györgyé:
És itt a másik "Petrezselyem kút", vagyis inkább csorgó, vagy vízköpő, amit 1987-ben állítottak. Ezidőben tűnt el az út másik sarkán lévő régi, nyomókaros közkút. Mindkettő helyét "x"-el jelöltem.
Innen aztán már lefelé, a Kórház tér felé vitt az utam, egy kép még a Barbakánról, mögötte a püspöki palota a tornyával, meg egy (elég igénytelen) II. vh.-s emlékmű, ill. a nyugati várfalsétány egy részlete:
Nos, ennyi fért a mai napba. Jó volt, szép volt. Kellemesen elfáradtam....
Aki nem ismeri Pécset, annak talán tudtam mutatni néhány érdekes, szép képet.
Érdekes, hogy egy ilyen szép tavaszias napon milyen kevesen vannak az utcán. Nagyon tetszik, ahogy bemutattad, még akkor is ha mindegyik helyszínen jártam már valaha.
VálaszTörlésHa már a Majláth-ház (palota) témában előkerestem egy 1999-es tanulmányt,- ( a sajnos megszűnt Pécsi Szemléből) - elolvastam benne (újra) a Pécsi vízellátás története a római kortól 1892-ig c. tanulmányt. Itt és most nem részletezném, hogy anno volt a Petrezselyem-forrás (ami nem azonos a fotón is látható "kúttal"- talán azzal a "vízfolyóval"-l.d.fotó)- Régen volt egy Kaposvári-forrás ( az folyt a mai Hunyadi úton.) meglepett,hogy pl. a Petrezselyem-forrás vize a Székely B.u. 10 sz.ház kertjében ered(t) ?- és inkább nem is bonyolítom jobban. (A Székely B.19-es háznál a forrás a Petőfi-forrás )
VálaszTörlésÖsszegezve : forrásvizekből ne igyatok ! (Lásd Google segítségével.)
Végül : a mai Aradi vértanúk sarkon lévő kút nem forrásvíz, hanem vezetékes víz folyik helyette. (Télen elzárják)
Ipari park,Pécs, Finn u. Ott van pl. öntöde - bár nem tudom,hogy pl. a sok egyéb mást (csatornafedél és egyéb kisebb zárófedelek ) is ott öntik-e.
VálaszTörlésDicséretes,hogy az óvodát nem felejtetted,(szerencsére bepucolták kívülről) szemben egy másikkal, pont ilyen épület,- kb. a Petőfi u. sarkon. ( a József A. u.-ban (?)-bár nem tudom,ma is óvoda-e ?
Köszönöm!
VálaszTörlés