Így nézett ki ma reggel.... |
Minden évben elgondolkodom, 10 nap alatt milyen csoda megy végbe itt a szemem előtt, hiszen a 13.-án elültetett magból 23.-ára ekkora szép növényke lesz. Minden évben reményt ígér – igaz aztán a következő időszak gondjai bajai bekövetkeztekor már nincs lehetőségem számon kérni tőle, hogy hát nem erről volt szó…
Kimásoltam alább a „hivatalos” tudnivalókat róla – és bevallom, nem tudtam, ismertem mindent, ami itt olvasható:Lucabúza a Luca napján (dec. 13.) csíráztatás céljából edénybe tett búza. Karácsonyi búzának is nevezik. Naponta vagy szükség szerint megöntözik, s a növény fejlődéséből következtetnek az eljövendő esztendő búzatermésére és a család, valamint a jószágállomány egészségére. – A rítus eredetileg az analógiás mágia körébe tartozó, a vetés növekedését mágikusan serkentő cselekmény lehetett.
Legkorábbi előfordulási helyei: a Mediterráneum keleti fele és India ÉNy-i része közötti térségben összpontosulnak. A néprajzi szakirodalom többnyire Adonisz-kert néven tartja számon e rítust, amely Vajda László szerint Kisázsia déli részében és Szíriában visszavezethető az i. e. 17. sz.-ig. Egyiptomban a gabonacsíráztatás rítusa az Ozirisz-kultuszban játszott fontos szerepet. Az Adonisz-kultuszhoz kapcsolódva az i. e. 7. sz.-ban eljutott a görögökhöz, majd az i. e. 2. sz.-tól Itáliába is. Feltehető, hogy a lucabúzában különböző áttételeken keresztül az Adonisz-kultusz és bizonyos vonatkozásban a Démétér-kultusz nyomai őrződtek meg.
A rítus első írásos magyar említése a 18. sz.-ból származik; Telegdi István Kolozsvár környékéről írja levelében: „Sok jó régi szántóvető emberektől hallottam, hogy István Király napján, három edénykében, egy-egy kis egyféle búzát kell vetni, úgy hogy az egyik edény jegyezze: Szeptembert, a másik: Októbert, a harmadik pedig: Novembert, s minekutána kikél, nézze meg a gazda: melyik hónapot jegyző edénybeli búza mutatja magát, s abból vessen, mert nem vallja kárát...”
Hódmezővásárhelyen Luca napján a gazdaasszony tányérkába búzát tesz, azt naponként harmatszerűen locsolgatja, s ha a búza karácsonyra 30–40 cm magasra megnő, jó jelnek veszik a jövő évi búzatermést illetően. Egyes helyeken gyertyát vagy pohárban égő olajmécsest állítanak a növekvő búza közepébe, s minél kevesebb fény szűrődik át a növekvő búzaszárak között, annál gazdagabb termést jelent. A karácsonyi ünnepek elmúltával a kicsírázott búzát a baromfival, szarvasmarhával szokták megetetni, hogy az állatok jövő évi gyarapodását, egészségét biztosítsák vagy a rontástól megóvják. A lucabúza mind városon, mind falun dísze is a karácsonyi asztalnak, ily módon esztétikai igényeket is kielégít. (http://mek.oszk.hu/02100/02115/html/3-1391.html)
...és remélem ilyen lesz karácsony estére.... |
A mai napon kell elkezdeni a Luca-széket is, amelyhez oldalakra szóló irnivalót lehetne füzni. Ha valaki tud valami érdekeset szivesen irja meg.
VálaszTörlésNo, ezt még (Luca széke) nem próbáltam ki...de búzát - mióta eszem tudom, mindig ültettem....
TörlésMagam sem próbáltam, mert elég komplikált több féle fa anyag kell hozzá, de ami a hozzáfüzödö babonát illeti az igazán izgalmas téma.
Törléshttps://hu.wikipedia.org/wiki/Luca_sz%C3%A9ke itt egy kis ismertető, bár azt talán mindenki tudja, hogy "ráállva meglátod a boszorkányt"....
TörlésEzt egyszer én is kipróbáltam, de most nincs a közelemben búza! Kívánom neked hogy ilyen szép dísze legyen a karácsonyodnak mint ami itt a képen látható!
VálaszTörlésRemélem szép lesz karácsonyra, valamiért hiszek abban, hogy amilyen a Luca-búza, olyan lesz a következő év...
TörlésNagyon ügyes vagy, hogy már reggel elvetetted a búzát. Én majd holnap fogom, így is nagyra nő, mert én is az ablakba szoktam tenni, és alatta van a radiátor.
VálaszTörlésMinden évben vetünk mi is.
Nekem kedves, gyerekkorból eredeztethető szokás, és minden évben örömmel tölt el, amikor kizöldül. Akkor reménykedem....(aztán később kiderül, hogy "nem minden arany, ami fénylik" és hogy a Luca búza se mond mindig igazat....)
TörlésAnyukám mindig vetett Luca napkor búzát, és én is kaptam belőle egy cseréppel karácsonyra. Úgy örültem neki. Én nem vetek, be kellene vezetnem ezt a szokást az ő emlékére is. Most is eszembe jutott az írásodról és a képeidről az anyukám. Sajnos 6. éve nem ünnepeljük együtt a karácsonyt.
VálaszTörlésSzép napot kívánok!
Nem nagy munka, és (szerintem) öröm látni/figyelni, izgulni, hogy kikel-e, hogy szép sűrűre sikerült-e a "vetés", hogy karácsony estére milyen lesz. Apró öröm, de kell az ilyen a szürke hétköznapokban !!!
Törlés