Be kell valljam, nagyon kedvelem az ilyen típusú, stílusú cikkeket. És ha ráadásul megtudok belőlük olyasmit, amit eddig nem, akkor még hálás is vagyok a szerzőknek...
"Összegyűjtöttük a legérdekesebb tényeket az éticsigával kapcsolatban:
- A legnagyobb méretű házas csigafaj Európában.
- Magyarországon kívül őshonos még Ausztriában, Belgiumban, Csehországban, Kelet-Franciaországban, Észak-Olaszországban, Németországban, Hollandiában, Lengyelországban, Nyugat-Oroszországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Ukrajnában, Romániában és a délkelet-európai országokban.
- Svédországba, Norvégiába és Finnországba a középkorban a szerzetesek telepítették be. Akkoriban azért szerették különösen a csigát, mert böjti időszakban lehetett enni, ugyanis nem húsnak, hanem halnak tekintették.
- Hazánkban egyébként még 11 védett csigafaj él az éticsigán kívül.
- A csigahéjat mész és egy a conchyolin nevű fehérje alkotja. Két rétegből áll, és a köpenymirigyek termelik. A legtöbb csigahéj jobbra csavarodik – az irány egyébként anyai ágon öröklődik.
- Egy kifejlett példány háza átlagosan 45 mm átmérőjű. Teste egy fejből, egy lábból és a zsigerzacskóból áll. A fején két pár tapogató van, a felsőkön ülnek a szemek. A csiga szuperereje, hogy nemcsak a felső tapogatóját tudja visszahúzni, de tulajdonképpen egy pillanat alatt az egész testét begyűri a házába, amikor veszélyt érez.
- És akkor is, ha télen vagy a forró nyári napokon „elvonulásra vágyik”. Ilyenkor egy meszes réteggel (ezt epifragmának hívjuk) lezárja a háza bejáratát.
- Növényeket fogyaszt, amiket a reszelőnyelvével darabol fel.
- A csiga hímnős, és nagyon érdekes módon szaporodik: amikor két csiga találkozik, kicserélik a hímivarsejtjeiket, amelyekkel megtermékenyítik a saját petesejtjeiket, méghozzá peterakás közben. A párzási időszak májustól júliusig, augusztusig tart. A petéket (úgy 40-70 darabot) földbe ásott üregbe rakják. A csigapeték úgy néznek ki, mint az apró (6 mm-es), átlátszó gyöngyök.
- Ahogy a neve is mutatja, az éticsigát megeszik – és nem, nem csak a franciák. (Akit érdekel, itt talál recepteket a csigapörkölttől a csigapaelláig). Itthon áprilistól június közepéig lehet gyűjteni, de kizárólag engedéllyel. Az év többi részében ez tilos, ráadásul az éticsiga védett is, a természetvédelmi értéke 2000 Ft." (No, ez utóbbit t.i. hogy védett - se tudtam...)
de itt is van róla még érdekesség:
Sok érdekességet találtál az éticsigáról. Én nem tudnám megenni, de biztosan jó íze van, mert vannak országok ahol szinte nemzeti eledel 😊.
VálaszTörlésPontosan így vagyok én is.....Igaz, nem csak a csigával, mert van pár étel, amit valószínű meg se kóstolnék...
Törlés