a |
Az akkumulátorok kimerülését követően a szondát optikai úton – távcsövekkel – kísérték nyomon egészen addig, míg 92 nappal a startja után, 1958. január 4-én a légkör fékező hatására olyannyira le nem lassult, hogy visszasüllyedt az atmoszférába és elégett. Összesen 1440 keringést teljesített meg, melynek során 70 millió kilométert tett meg.
A rakétaindítással, de legfőképpen azzal, hogy a kis szonda keringése során többször is elhaladt az Egyesült Államok felett, a szovjetek elérték a kitűzött propagandacélt, Amerikában pánikként élték meg az emberek a "fejük felett repülő vörös űrhajót". Az amerikai sajtó "hathatós támogatásával" az emberek megértették, hogy a Szovjetuniónak olyan fegyver van a kezében, amellyel a világ bármely pontjára képes eljuttatni egy bombát, esetleg atomtöltetet, így az otthonaik a történelem során először kerültek közvetlen veszélybe. Az amerikai közvélemény azonnali visszavágást várt el a kormányától, ezért Eisenhower elnök megalapította a NASA-t az erőfeszítések koordinálására és meghirdette az „űrversenyt”. Ez az időszak 1957 és 1975 között tartott. Az időszak végének az 1975 júliusában lebonyolított közös szovjet-amerikai repülés az Apollo-Szojuz-program számít. Bár az űrverseny a hidegháború megszűntével lezártnak tekinthető de eredetileg a szuperhatalmak a világűr meghódítását kirakati tárgyként használták fel, bemutatandó a világnak, hogy mennyire élen járnak a csúcstechnikában.
Tegnap a 3SAT Tv csatornán egész nap az űrkutatással foglalkoztak. Mivel rádiót nem hallgatok, háttér-tv-zek. Egy érdekes hír ragadt meg a fejemben, nyilván azért, mert olyan hihetetlen - pedig hát nyilván igaz: Egy űrhajós ruha épp annyiba kerül, mint egy utasszállító szuperszónikus repülőgép, és mindösszesen 15 alkalommal használják, aztán eldobják. Megáll az ész........
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése