A világegyetemben a tér és az idő nem úgy működik, ahogy gondolnánk.
A tér nem úgy létezik, mint egy nagy, határozott méretű, eleve adott doboz, amiben a világegyetem lebeg és maximum addig tud tágulni, amíg el nem éri a doboz falait. Nincs tér a világegyetemen kívül és mindig akkora, amekkora éppen a világegyetem.
Az idő sem úgy létezik, mint egy homokóra, amiben egyforma ütemben peregnek a homokszemek és egyszer csak letelik. Nincs idő a világegyetemen kívül, ráadásul csak a most van, múlt és jövő nem létezik. Elgondolható, de nem létező.
Sőt, tér és idő nem léteznek külön, hanem összefonódnak a téridőben, ebben a furcsa valamiben, amit a megfigyelők a gravitáció és a mozgásállapotuk szerint különbözően érzékelnek. A téridő megmondja az anyagnak hogyan mozogjon, az anyag megmondja a téridőnek hogyan görbüljön.
A törvények megismerésével az értelmes lények számára elgondolható a jövő vagy a múlt. Ha csak az ember az egyetlen értelmes lény jelenleg, akkor egyedül mi vagyunk képesek modellt alkotni a világegyetem múltjáról, jelenéről és jövőjéről.
(FB-ről hoztam, mai gyöngyszememet...)
Ez a kategória a csodákhoz tartozik !
VálaszTörlésIgen valamilyen szinten és is azt gondolom hogy az. Mármit csoda.
TörlésÉrdekes írás, de én nehezen tudom felfogni. De biztos így van....
VálaszTörlésHa az ember megpróbál kilépni a centiméter-méter-kilométer világából, akkor másképp nézi ezeket a dolgokat. Csak hát mi egy előre e fenti mértékeknél tartunk. Én legalábbis....
TörlésEbbe bele lehet bolondulni, ha az ember belegondol.
VálaszTörlésDe hát én inkább ebbe, mint abba ami nap mint nap a tévéből ömlik rám. Sokkal szebb fantáziadúsabb téma mint a hírek....
Törlés