Gondolom nézted/hallottad a venezuelai és a japán hatalmas földrengéseket......Nem először látok ilyen videókat, mégis képtelen vagyok uralkodni az érzelmeimen, a gondolataimon és fájlalom, hogy senkinek nem tudok segíteni. Olyan rossz, hogy így működik az agyam...Komoly földrengést (egyelőre) nem éltem át, de sok földrengéses videót, fimet láttam, melyek miatt valami halvány elképzelésem mégiscsak van arról, mi lehet most ott.... És én nem tudom miért van bennem ez a fura érzés, hogy bánt, szégyellem (?) hogy én csak ülök itt a légkondis szobámban és semmit, de semmit nem tudok segíteni... Nehezen viselem a saját gondolataimat, a tehetetlenségemet...Nem tudom vajon más is érez így, vagy csak nekem vannak ilyen önkínzó gondolataim ?
Aranyosfodorka napjai
2026. június 27., szombat
A kínai szervóra
01:00 – 03:00 (Máj időszaka):Fizikai: A máj méregtelenít, alkohol vagy nehéz étel fogyasztása utáni ébredés.
Lelki: Harag, düh, neheztelés, feszültség.
03:00 – 05:00 (Tüdő időszaka. "Farkasóra"= A sötétség, a magány, a sebezhetőség és a félelem szimbóluma.):Fizikai: Légzési nehézségek, asztma, allergia vagy dohányzás okozta terhelés.
Egyéb időszakok
19:00 - 21:00 (Szívburok): Idegesség, stresszes nap utáni képtelenség a lecsendesedésre.
21:00 - 23:00 (Hármas melegítő): Feszültség, veszekedés, a nap le nem zárása.
Mit tehetünk?
Életmód váltás: Kerüljük az esti kávét, alkoholt, zsíros ételeket.
Lelki egyensúly: Relaxáció, légzőgyakorlatok a stressz kezelésére.
Étkezés: Korábbi, könnyebb vacsora.
....Hát igen...valamit tenni kell(ene)....mert ez a "farkasóra" néha nem vidám dolog...
2026. június 26., péntek
Friss képek a kertből
Nyári este
2026. június 25., csütörtök
Tűzgyújtási tilalom !
Mától – azaz június 25-től – országos tűzgyújtási tilalom lépett életbe!
A Föld tengelyének megváltozása
Pár napja semmi okos dologra nem jutottam a majd éjfélig tartó olvasás, nyomozgatás után - sőt...egyre zavarosabbak lettek a fejemben a gondolatok....Csak azt nem értem, miért keltenek rossz érzést bennem az ilyen és ehhez hasonló tudományos írások, amikor nagy valószínűséggel (bár mondhatom, hogy egész biztosan) - semmi közöm hozzájuk. Ez már nem az én jövőm zenéje...Na de akiket itt hagyok ?
És ha nem alszom ma éjszaka, az megold bármit ?
Na látod.........mondom magamnak.... beveszek majd egy altatót......
- Pólusvándorlás (Chandler-ingadozás és évszakos mozgás): A földrajzi északi és déli sark nem egy fix pont. A pólusok évente több métert is vándorolnak az olvadó gleccserek és a globális tömegeloszlás változásai miatt.
- Tengelyferdeség változása: A Föld forgástengelye jelenleg nagyjából 23,5 fokos szöget zár be a keringési síkjára merőleges képzeletbeli vonallal. Ez az érték a csillagászati ciklusok (Milanković-elmélet) során lassan, de folyamatosan ingadozik a (22,1 és 24,5 közötti tartományban.
- Precesszió: A Föld tengelye egy lassú, kúpszerű mozgást is végez (mint a megpörgetett búgócsiga). Egy teljes ciklus nagyjából 26 000 évig tart, ami idővel átrendezi a csillagképek állását (például az északi póluscsillagunk sem volt mindig a Sarkcsillag)
- Klímaváltozás és jégolvadás: A gleccserek és a grönlandi jégtakaró olvadása hatalmas víztömegeket (több milliárd tonnát) helyez át az óceánokba, ami a tengely instabilitását okozza. Itt meg kell jegyeznem, a véletlen épp az éjjel mutatott meg az egyik csatornámon valami félelmetes filmet. A sarki jég olvadásáról volt szó, a "természetes"-ről és a mostani, felgyorsultról...Ha nem látom, nem hiszem el....
- Felszín alatti vízkészletek kitermelése: A hatalmas mezőgazdasági öntözések miatt az emberiség olyan mennyiségű talajvizet szivattyúz ki, ami végül az óceánokba folyik, megváltoztatva a Föld tömegközéppontját
- Klíma és évszakok: A tengelyferdeség csekély változása (pl. nagyobb dőlésszög esetén) szélsőségesebb évszakokat eredményez: a nyarak melegebbek, a telek hidegebbek lesznek.
- Navigáció és technológia: A pólusok vándorlása és a forgás apró változásai miatt a globális navigációs rendszereknek (mint a GPS) folyamatos korrekciókra van szükségük a pontos helymeghatározáshoz.
2026. június 24., szerda
Folytatva a tegnapi baglyos témát......
Feltettem a kérdést AI-nek, sőt két dolgot is kérdeztem. Bemásolom ide, bár tudom, ha érdekelne valakit, bármikor a saját gépén is megnézheti, de nekem valami miatt fontos, hogy ez itt is le legyen írva...(Nem tudom, miért ? Csak !) Hát tessék:
Én: Hol élnek a városi baglyok ?
AI: A városi baglyok – mint az erdei fülesbagoly, a kuvik és a macskabagoly – előszeretettel telepednek be a lakott területekre. Főleg a parkokban, temetőkben, csendesebb kertvárosokban és régi épületek, panelházak padlásain, tetőzuglataiban élnek, mivel ezek biztonságos búvóhelyet és bőséges táplálékot (pl. egereket, verebeket) biztosítanak számukra. [1, 2, 3]
Hol laknak pontosan a városban?
·
Nappali pihenőhelyek: A lombhullató fákon, különösen az örökzöldeken (pl. fenyők, tuják)
csoportosan vagy magányosan rejtőznek el a ragadozók és a zavaró tényezők elől.
[1, 2, 3]
·
Költőhelyek: Nem építenek
saját fészket. Más madarak (varjak, szarkák) elhagyott fészkeit használják,
vagy padlásokon, tetőrésekben, faodvakban költenek. [1, 2, 3]
A leggyakoribb városi fajok Magyarországon:
·
Erdei fülesbagoly: Ősszel és télen csapatokba verődve költöznek be a belvárosokba, falvakba.
Kedvelik a parkokat, ahol nappal a fákon pihennek, éjszaka pedig a környező
területeken vadásznak.
·
Kuvik: Tipikus
„emberkövető” faj. Kifejezetten a falusias jellegű övezetekben és
kertvárosokban szeret fészkelni.
·
Gyöngybagoly: Gyakran
választja régi templomok tornyait, magtárakat és elhagyott épületek padlásait
lakhelyéül. [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]
Szeretnéd megtudni, hogy Pécs melyik zöldövezeti
részein vagy parkjaiban érdemes baglyokat keresni, vagy bagolyköpeteket
szeretnél azonosítani?
Én: Hol élnek Pécsett ?
AI: Pécsett a legnagyobb és legismertebb bagolylelőhely a Pécsi Köztemető (Siklósi út). A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Baranya megyei csoportjának felmérései szerint telente akár 60-70 erdei fülesbagoly is összegyűlik itt egyszerre. [1, 2]
Hol érdemes keresni őket Pécsett?
·
A Pécsi Köztemető sírkertje: A madarak kifejezetten a sírok között elszórt, sűrű
lombozatú örökzöldeket és fenyőfákat választják. Azért szeretik ezt a
helyet, mert a városban ez számít az egyik legháborítatlanabb, legcsendesebb
zöldövezetnek. Ha nappal teszel itt egy sétát, a fenyőágakon gubbasztva,
szorosan a fatörzshöz simulva láthatod őket. []
·
Kertváros és a Mecsekoldal családi házas övezetei: A fenyvesekkel tarkított
udvarokban, csendesebb utcai fasorokban gyakran fészkel a macskabagoly
és a kuvik is. [1]
·
Belvárosi templomtornyok és régi épületek: A Baranya megyei szakemberek
rendszeresen ellenőrzik a környékbeli templomtornyokat. A pécsi és Pécs
környéki templomok padlásain, tornyaiba kihelyezett költőládákban főként gyöngybaglyok
nevelik a fiókáikat. [1, 2]
·
Nagyobb parkok és az egyetemi botanikus kert: A bőséges rágcsálóállomány és az
öreg fák odvai miatt a Pintér-kert
Arborétum környékén (Tettye) vagy a nagyobb pécsi parkokban is
felbukkanhatnak. [1, 2]
Hogyan találsz rájuk a legkönnyebben?
1. Keresd a fenyőfákat! Az erdei fülesbaglyok novembertől
márciusig szinte kizárólag a sűrűbb tűlevelűeken pihennek.
2. Nézz a lábad elé! A baglyok jelenlétét leggyorsabban
a fák alatt felhalmozódott fehér ürüléknyomok és a szürke, szőrös-csontos bagolyköpetek
(a meg nem emésztett táplálék galacsinjai) árulják el. Ha ilyet látsz a földön,
nézz egyenesen a fejed fölé a faágakra! [1]
Szeretnél
tippeket kapni ahhoz, hogyan tudod megfigyelni őket anélkül, hogy
megijesztenéd a madarakat
, vagy érdekel, milyen további bagolyfajok
élnek a Mecsek erdeiben?
Próbáltam (volna) megnézni/keresni, hogy milyen baglyok vannak, de szemem szám tátva maradt, amikor erre az oldalra találtam: https://hu.wikipedia.org/wiki/Bagolyf%C3%A9l%C3%A9k
Na, hát annyi türelmem és időm nincs, hogy ezt a rengeteg
bagoly-félét kikeressem, bemutassam…
Viszont: ma is tanultam valamit…mert én még sosem hallottam arról, hogy ennyiféle bagoly létezik.....
Itt van pár kép róluk:
![]() |
| Barna kuvik - gyöngybagoly |
![]() |
| Macskabagoly és füles kuvik |
![]() |
| Hóbagoly és szalagos bagoly |
![]() |
| Törpe kuvik és uhu |
No...ennyit a baglyokról...jobb mint az időjárás előrejelzés...mert sajnos mi is meg a baglyok is hamarosan megsülünk. A hét végén 40 fok lesz Pécsett.....
Csak halk utóiratként ide is beteszem, mert a tegnapi kommenthez is beírtam. Az általam annyira vágyott és keresett mesekönyv kapható. 50.000.- azaz Ötvenezer Ft-ért....(Egy heti nyugdíjam...) Hát sajnos már Szürke bagoly és társai nélkül fogom leélni hátralévő életemet...(Csak tudnám, hogyan lehet "kiadatni" egy könyvet - amire biztos lennének rajtam kívül is vevők...de hát reménytelen. Betettem az"elérhetetlen vágyak" kosarába már rég ezt a könyvet...is.)
2026. június 23., kedd
A hajnali bagoly
Minden napomra
jut most már valami döbbenet – bár edződöm, mert lassan már nem is lepődöm meg
nagyon.
Ma hajnali
fél 4-kor ébredtem, s ki is mentem az udvaromba. Langymeleg volt, már nem éjszaka,
de még nem is hajnal. Álltam ott félébren…És akkor egyszer csak meghallottam:
hu-hu-hu és újra hu-hu-hu és harmadszor is hu-hu-hu.
Hát az öröm majd szétvetett, mert majdnem 100 %-ig biztos voltam, hogy ez csakis bagoly lehet. 40 éve élek itt, de még sosem láttam/halottam…És a gyerekkori legkedvesebb mesekönyvem főhőse miatt imádom a baglyokat. Mellesleg itt is meghirdetem: ha valaki ezt a könyvet megszerzi nekem, azonnal 10 azaz tíz ezer Ft-ért vevő vagyok rá.
De nehogy valami butaságot írjak, rá is kerestem AI-„barátommal” és íme, itt a válasz:
Magyarországon, és különösen Pécs környékén, a Mecsek közelségének és a zöldövezeteknek köszönhetően több bagolyfajjal is találkozhatsz a közvetlen környezetedben. Az alábbi fajok élnek a leggyakrabban a közeledben, és így ismerheted fel őket a hangjuk alapján: [1, 2]
1. Erdei fülesbagoly – A leggyakoribb szomszéd
Ez a faj a legelterjedtebb a hazai lakott területeken,
parkokban, sőt a pécsi központi temető fáiban is hatalmas csapatok telelnek belőlük.
[1,
2]
·
A felnőtt hangja: Nem a
klasszikus huhogást hallatja. A hímek egy nagyon mély, monoton, ütemes „húú...
húú... húú” hangot ismételgetnek néhány másodpercenként.
·
A fióka hangja: Késő
tavasztól nyár közepéig a fáról kirepült fiókák éjszaka egy nagyon jellegzetes,
éles, átható „pííí-ééé”
Ha érdekel a
bagoly-téma, itt is találsz egy jó leírást róluk: https://www.fenyorveny.hu/szimbolumok-allatszimbolumok-bagoly/
2026. június 22., hétfő
Szemét
Annyira jó szöveg, vagyis nekem annyira tetszett!!!! Hiszen akár én is írhattam volna...Maradjon itt is nyoma annak a világnak, ami az enyém (is) volt és már mindörökre elmúlt...Ha a FB-n nem fedezted fel, akkor itt most elolvashatod...no nem mintha boldog perceket tudnék okozni ezzel...De ! Minden sorával egyetértek és szeretném itt is megörökíteni....Mert igaznak érzem.
Hová tették régen a sok szemetet?***
2026. június 21., vasárnap
Még mindig a kertemből....
Készülődik a vihar...
Fél-utca-széltibe' zubog a víz lefele....
















.jpg)


