A városomat, a Mecsekemet láttam....és csak sírtam, csak sírtam......nem is olyan nagy baj, ha előbb utóbb én már nem leszek itt....minden nap knockoutol valami...elég volt. Ez már fizikai fájdalom, nem csak lelki....Mecsekem, Mecsekem...megölnek....
Aranyosfodorka napjai
2026. június 7., vasárnap
Csak sírtam...
Átok és áldás
Néha utálom, néha magamra haragszom miatta, néha meg szájtátva bámulom... (FB) Most az utóbbi...Ha valaki csodálatos állatos (mondhatnám állati jó) képeket akar látni, na, akkor ez itt a reklám helye:
https://www.facebook.com/zsoltujvarinature
Csak hogy tudd, ki van a képen: ez egy tölgy-csipkéspoloska, ami egy pihenő cserebogár szárnyfedőjén poroszkál. Igen....a háttér a cserebogár szárnyfedője....képben vagy ? Akkor mekkora is ez a kis poloskácska ???
2026. június 6., szombat
Csodagyümölcs: a banán
Találtam a neten egy jó kis anyagot, bemásolom ide. Én ezeket nem tudtam....hátha más se...és (elég spórolós lévén) én szeretem, ha hasznos tanácsokat kapok. Ezek - szerintem - azok.
Banánhéj – a növényeid szuper-trágyája (is)
A banánhéj igazi tápanyag-bomba: káliumban, magnéziumban és kalciumban gazdag,
így a növényeknek szinte luxus csemege. A bio banán héját vágd apróra, szárítsd
meg, és dolgozd a virágágyás vagy a cserepes növény földjébe. A rózsák, évelők
és szobanövények hálásak lesznek érte – egészségesebbek, virágzóbbak lesznek,
mint valaha!
És ha folyékony tápot szeretnél? Vágd fel a bio banán héját, főzd fel 1 liter
vízzel, áztasd egy éjszakán át, majd szűrd le, és hígítsd 1:5 arányban. Ezzel
öntözd a szobanövényeidet – garantáltan imádni fogják!
Sőt, a banánhéj belsejével áttörölve a leveleket, azok fényesek és pormentesek
maradnak. Olcsóbb és természetesebb, mint bármilyen bolti levélfény!
Túlérett banán – a konyha titkos fegyvere
A barnuló banán sem hulladék! Ha már nem elég gusztusos, cipőfényesítőnek is
beválik. De ne siess vele a cipőkhöz: előbb próbáld ki energiabomba reggeli
turmixként, vagy dobd be a bébiételbe, hogy egészséges, édes és krémes legyen.
A banán íze még a spenótot is megszelídíti! Fagylaltkészítés? Naná! Fagyaszd le
a felkarikázott banánt, majd turmixold habosra – kész is a villámgyors, krémes
banánfagyi! Minél több benne a banán, annál selymesebb lesz. Adj hozzá más
gyümölcsöket, és varázsolj egészséges desszertet! Sütésnél is csodát művel: egy
érett banán simán helyettesít egy tojást a brownie-ban, muffinban vagy
pudingban, ráadásul természetes édesítőként is működik – kevesebb cukor kell,
mégis finomabb lesz a végeredmény.
A banánból minden falat aranyat ér!
Legközelebb, ha banánt eszel, gondolj a növényeidre és a konyhádra is! A
banánhéj és a túlérett banán nem hulladék, hanem igazi szuperhős a ház körül –
csak rajtad múlik, kiaknázod-e a bennük rejlő lehetőségeket!
Egyéb hasznos tudnivalók:
A banán nagyon kalóriadús, így rengeteg energiával tölt fel bennünket. Ezen
kívül gazdag káliumban és magnéziumban, így segít a vérnyomás szinten
tartásában, és a szívünk egészségéért is sokat tesz. Antacid-hatásának
köszönhetően megvéd a gyomorfekélytől. Mivel megvastagítja a gyomor
nyálkahártyáját, megvéd a gyomorsav túltermelődésétől.
Könnyen emészthető, így mindössze 110 perc alatt ürül ki a gyomorból, ezért
ajánlható gyomorfekélyben szenvedőknek, de még hasmenés esetén is számíthatunk
rá, hiszen segít visszaszerezni az elvesztett káliumot. Mivel sok pektint
tartalmaz, jó hatással van az emésztésre és segítséget nyújt székrekedés
esetén, triptofán tartalma pedig javítja a kedvünket.
A túlérett banánban jóval több a TNF (tumor nekrózis faktor), ami rákellenes
anyag, mely segít leküzdeni az abnormális sejtburjánzást a testben. Egy
banánnal fedezhetjük a napi C-vitamin szükségletünk 15%-át. Ezen kívül
bővelkedik A- és E-vitaminban, de tartalmaz még vasat, rezet, jódot, mangánt és
foszfort is. Különösen sok benne a B6-vitamin.
Sportolók számára kiváló szénhidrátforrásként szolgál, főleg edzések előtt
kellő idővel fogyasztva. Fokozza az izmok működését, természetes módon juttatja
a szervezetet antioxidánsokhoz és egyéb tápanyagokhoz. Magas vastartalmának
köszönhetően hemoglobin termelést idéz elő, így segít leküzdeni a
vérszegénységet
Ha tehát túlérett a banán, akkor se dobd ki és a héját is használd fel!
2026. június 5., péntek
Gyükési rózsa....
Amikor múltkor kint jártam, készült egy fotó...csak egy, mert az az igazság, hogy már a vadrózsa SEM olyan mint rég volt..... (Igaz ezt már évekkel ezelőtt is észrevettem...Nem tudom, milyen betegség öli, de haldokolnak a vadrózsabokrok - is...)
2026. június 2., kedd
Margaréta és rokonai
Nagy örömömre megjelent egy fantasztikusan jó ismeretterjesztő anyag az ng.24.hu oldalán.
Valószínű nem csak nekem volt néha gondom, egyik másik virág meghatározásával - nos ez a cikk nagyon sokat segített....
Hátha mást is érdekel:
https://ng.24.hu/termeszet/2024/05/24/kamilla-margareta-seprence-pipiter-ebszekfu-szazszorszep
2026. június 1., hétfő
Újra Okorágon....
https://hu.wikipedia.org/wiki/Okor%C3%A1g
Nagyon meleg volt, a "terepet" csak autóval jártuk körbe - amúgy is láttam már ezt a tavas vidéket és különös változás a legutóbbi látogatásom óta nem történt. De ! Csak egyetlen embert láttam a falu utcáján, a szomszéd ház előtt ücsörgő nénit, viszont a "muzsikáló" autók ottlétem alatt háromszor is "bejelentkeztek" - bár nem tudom, volt-e vevőjük, aki miatt meg kellett állni.
Benéztem a templomba, habár tudtam, hogy életveszélyes...és egy ideig elgondolkodtam az egyházak "dolgain"...t.i. hogy mi és miért történt így, ahogy....
Csak pár fotó készült:
![]() |
| Sehol....senki..... |
![]() |
| A rózsabokor gyönyörű.... |
![]() |
| A kivétel, ami erősíti a "szabályt"...Van egy ilyen ház is... |
És akkor este itthon találtam egy videót a neten, be kell valljam, hátborzongató is, meg siralmas is...és nem tehetek róla, de elsőként az a kérdés bukkant fel az agyamban, hogy Ausztriában, Németországban, (Svájcot már említeni se merem) el tudtok képzelni ilyent ? Mert én nem. Ez Mónosokor.
Na, mindegy, nem tudom megváltani a világot és kész...Dokumentálni tudom meg sajnálkozni - de hát azzal nem nagyon lehet mit kezdeni...
2026. május 31., vasárnap
A régi világnak vége van....
https://www.facebook.com/GreenFungi
A régi világnak vége van, és nem fog visszatérni.
Nem politikai, nem kulturális, hanem ökológiai és fizikai értelemben. És ez nem pesszimizmus, hanem a valóság elfogadása, ami az első lépés ahhoz, hogy ne pusztán elszenvedjük a jövőt, hanem alakítsuk.
Mit jelent, hogy a régi világ véget ért?
1. Klimatikus értelemben
Az a klíma, amit a 20. században stabilnak hittünk, már megszűnt.
Nincsenek „rendes” évszakok: tavasz és ősz már csak átmeneti zavar, a tél ritkán hideg, a nyár egyre gyakrabban életveszélyes.
A 30 éves éghajlati átlagok most évente megdőlnek – ez nem ciklikus változás, hanem egyirányú gyorsulás.
2. Termőföld és víz szempontjából
Az a gazdálkodási rendszer, ami folyamatos inputra (trágya, gázolaj, víz) épült, nem fenntartható tovább.
A természet nem tud regenerálódni ebben a rendszerben.
Az Alföld vízvesztő tájjá vált – a régi rendszer nem hozható vissza, mert nincs miből újraélednie.
3. Társadalmi szinten
A falvak, városkák, középosztályos életformák – a „kert, kocsi, kályha” világa – elvesztette alapját:
energia, közlekedés, élelmiszer és közösség már nem stabil.
A fiatalok nem visszajönnek, hanem már meg sem születnek itt.
A múlt öröksége (háztáji, közösségi tudás) kincset érne, de kihordjuk a szemétbe vagy senki nem örökli tovább.
Az a klíma, ahol volt rendes tél, harmatos reggel és normális nyári meleg.
A közép-európai életforma, ahol elég volt dolgozni és építkezni, és abból megélni.
A 90-es évek illúziója: globalizáció + fejlődés + szabadság = jó élet.
Ez a képlet összeomlott.
Mi jöhet helyette?
Ez nem automatikus, de még választhatunk, hogy mi legyen a romokon:
1. Alkalmazkodó, kis léptékű, ökologikus élet
Új típusú települések: klímafalvak, vízmegtartó táborok, közösségi termelés.
Új etika: nem a növekedés, hanem az élet fenntartása a cél.
Régi-új tudás: takarékosság, kertészet, regeneratív gondolkodás – de modern eszközökkel.
2. Technoféltörzsi túlélés
Aki tud, zárt ökoszisztémát épít, körülhatárolt, automatizált belső világot. (ez pénz- és tudásigényes)
Mások instabil viszonyok között vegetálnak: vízért, áramért, ételért küszködve.
3. Elmenekülők
Ők sem a „régi világba” mennek, mert az sehol sem él többé.
Csak olyan helyre, ahol kicsit tovább húzható, vagy már működik a fenti 1–2 modell.
Összefoglalva – történelmi tételmondat:
„Az ipari civilizáció 200 éve alatt felépített világ klimatikus, ökológiai és társadalmi alapjai összeomlóban vannak. A múlt rendszeréhez való ragaszkodás önpusztító. Csak az alkalmazkodás ad esélyt a túlélésre – de nem az egyén szintjén, hanem közösségekben, más gondolkodással.”
És itt van egy jó komment:
Bálint Zoltán
A klímaváltozás nem a bolygó és nem az ökoszisztéma baja, mert az tudna adaptálódni a szélsőséges változásokhoz is. A bolygó szempontjából egyes fajok kihalása sem tragédia, mert más fajokkal helyreáll az ökoszisztéma. Ami nem tud adaptálódni, az az emberi civilizáció. Itt mi vagyunk bajban, nem a bolygó. Pár száz év alatt a teljes emberi civilizáció politikai, gazdasági és minden értelemben ráépült egy (a bolygó szempontjából) pillanatnyi állapotra, és beszaporodta a Földet. A bolygó változik, mi meg maradunk, mert statikus állapotra rendezkedtünk be. Hogy a változás sebességében mennyi a mi a szerepünk, az csak annyiban számít, hogy mennyire lassítjuk vagy gyorsítjuk ezt a folyamatot. Nyilván minél jobban beleavatkozunk, annál gyorsabb és kaotikusabb a folyamat.
Az emberi történelemben többször előfordult már, hogy egyes térségekben annyira megváltozott az éghajlat, hogy az adott esetben évszázadok óta ott letelepedett közösségeknek el kellett vándorolni.
Csak akkor még volt hová.
Ma már mindenhol vannak, ahol lenni érdemes. És a kiépített városokat, gazdasági központokat, stb sem lehet már szétszedni és arrébb költöztetni...
Nos, mára, vagy inkább az egész hét végére legyen elég ennyi....
Sőt - szerintem még túl sok is ez.....
És bocsánat, hogy már megint valami negatív hír került ide... de valószínű "szemüveget kellene cserélnem" - mert mostanában csak az ilyesféle szövegeket veszem észre...vagy jobb lenne hazudni? (esetleg befejezni a blogírást ?)
2026. május 30., szombat
Mindenre van megoldás
Svájc sikeresen megszüntette a veszettséget határain belül, azzal, hogy okos közegészségügyi stratégiát integrált a helyi vadvilág természetes étrendjébe.
2026. május 29., péntek
Hogy mik vannak....
"Ez egy Macracantha arcuata, közismert nevén hosszú-szarvú gömbszövő vagy hajlított tüskéjű pók.

















