2012. június 6., szerda

Mehetek már a Surányiba....


Most is – mint oly sokszor már - @x  volt, aki ráirányította a figyelmemet egy témára, nevezetesen azt kérdezte tőlem, tudom-e, miért hívják az (öreg) pécsiek „Surányi”-nak a temetőt ?
Azt határozottan tudtuk mindketten, hogy nem az író Surányi Miklósról 
van ez esetben szó – róla ugyanis az u.n. „Magaslati utat” nevezték el valamikor.

Relatíve gyorsan, kedvenc „guglimban” rá is találtam a megfejtésre, az alábbi nyomon haladva:
„….Most már mehetek a Surányiba. A pécsi központi temetőt nevezik így, mert egy Surányi nevezetű régi, tekintélyes pécsi polgár alapította...”

Aztán találtam ezt az érdekes anyagot, és ez nem csak, vagy nem is elsősorban Surányi neve miatt érdekes, feltétlenül elolvasásra ajánlom: 
2024: ez a fenti, 12 éve ajánlott link jelenleg sajnos már nem érhető el sehol...

Ez a szöveg így kezdődik::…….Este ½ 9 óra volt Ludvig Ferenc dr. tb tiszti főorvos, Ranga János rendőrbiztos és Surányi Kálmán temető felügyelő megjelentek a régi temető templomában, ahol kinyitották a  fülkét mely ez ideig magába zárta Zsolnay Vilmos érckoporsóját….”  (hír 1913-ból)

Végül ezt találtam:
A Farkasréti temető felszámolt síremlékeinek válogatott jegyzéke:…..
Surányi Kálmán (temetőigazgató) 1852-1926.
(Ebből kiderül, hogy Bp-en halt meg….)


Hát, ha van pécsi, aki még használja, ismeri  ezt a kifejezést, hogy  „mehet a Surányiba” akkor most legalább a mondás eredetével, vagy névadójával is megismerkedhetett.

U.i.: Megjegyzem, érdekes, hogy  itt:     http://varoslako.pecs.hu/cikk/0829/136337/20080716_pecs_varosresz_12.htm   egy szó sem esik róla. (A kép innen való.)
2024: Ez az anyag is eltűnt a netről....

7 megjegyzés:

  1. Minden elismerésem a tiéd ! Kösz' - ismerjem el, nekem nem volt arra lehetőségem, hogy ezeket a linkeket megtaláljam ! (Persze, magam sem értem, "mi munkálkodott bennem," hogy másoknak "bebizonyítsam," (megírjam azt)-hogy téves az ismeretük,- de ne részletezzem. Most már jó páran tudhatják (ha érdekli őket) ki volt S.Miklós és ki "foglalkozott" a pécsi temetővel.
    Szerencsénkre (?) ... azt meg "felderítettem"már,hogy a barackot Dulánszkynak nevezték-e ?- (magam is így emlékeztem Nagyszüleimtől)- holott az (minden bizonnyal) Duránszky, vagy tán' Szögi-duránci... :-) :-)
    Má' meg okosabban halok meg...

    VálaszTörlés
  2. Sajnos az az írásban megadott webcím, amely az alábbi szöveget tartalmazó oldalra vezetne már nem működik, pedig érdekelt volna:
    "Surányi nevezetű régi, tekintélyes pécsi polgár"

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. A tv linkjét javítottam. A másik kettő (pécsakulturavárosa és a városlakó.pécs) sajnos eltűnt a netről...

      Törlés

      Törlés
    2. "aranyos fodorká"-nak köszönöm figyelmét megjegyzésemre, és igyekezetét a helyesbítésre. Nem tudom, hogy bárki is felfigyel-e az Ő bejegyzésére, s megpróbálja újra elérhetővé tenni az internetről eltűnt írásokat, de jó lenne. Egyébként egészen a Pécsi temető 120 éves évfordulója alkalmából rendezett ünnepségig nem tudtam, hogy ez a Surányi nem az a Surányi, igaz a keresztnevét a temetős Surányinak nem ismertem. Az ünnepségen mikrofonba mondott temetőtörténetből jöttem rá tévedésemre. A temető alapítójaként említett Surányi Kálmánról jó lenne azt is tudnom, hogy volt-e adományozója vagy csak tulajdonosa olyan földterületnek, amely jelenleg része a mai pécsi köztemető területének. Vele kapcsolatban más információkat is szívesen fogadnék.

      Törlés
    3. Szívből kívánom legyen sikeres a kutatása - de be kell valljam, ebben az én egyszerű kis "magán-blogom" nem fog tudni sok segítséget adni. Nem olvassák ezt sokan, javarészt csak a magam örömére írom...Esetleg a városi nagy könyvtárban (Tudásközpont) lehetne próbálkozni további érdeklődéssel.

      Törlés
    4. KIváncsiságom most érte el azt a szintet, hogy megnézzem interneten milyen is az Aranyos fodorka növényi változata. Pécsett a hegy tövében lakván kirándulások alkalmával bizonyosan került már utamban, legfeljebb nem néztem meg alaposabban. Kérdés persze, hogy mi miatt került a nevébe a fodorka, no meg az aranyos szónak is lehet kb. kettő jelentése a magyar nyelvben. Akárhogyan is született ezen növényke magyar neve, nekem tetszik; a neve is és interneten látható képe is.
      Ami a Surányi Kálmánról megtudhatókat illeti, bennem ugyan van iránta érdeklődés, és Aranyos Fodorka tanácsát megfogadva akár kutatónak is mehetnék a Tudásközpontba, hiszen hozzá képest a Zsolnay Vilmos út túloldalán lakunk, csakhogy az időmből a Tudásközpont igen rövid látogatásánál többre nem futja; Azért az ötletet, javaslatot hálásan köszönöm.

      Törlés
    5. De jót mosolyognék, ha kiderülne, hogy tulképp ismerjük egymást.. én pl. itt bemutatkoztam: https://aranyosfodorka.blogspot.com/2014/01/40-ev-egy-munkahelyen.html?m=0 és bizony voltak ismerőseim - többen között - a PTV-n is....

      Törlés