2007. november 6., kedd

Múmiák

2007.11.06.kedd
Londonban is, Kairóban is – engem valahogy zavartak a „kicsomagolt” múmiák. Mintha olyasmit láttam/néztem volna, ami nem igazából rám tartozik….Úgy gondolom, hogy azok, akik ezt a temetési módot választották, nem vennék jó néven ezt a faja kíváncsiskodást. Ez a szememben olyan „belügyekbe való beavatkozás” amihez semmi közünk. És akkor most itt ez a hír. Még a hatalmas Tutankhamon sem ússza meg…


Miért kell nekünk mindenbe belepiszkálni ?  

Mióta megtalálták a sírját, csak háromszor vették le a múmia halotti maszkját. Most azonban bárki megláthatja a háromezer éve, rejtélyes körülmények között meghalt gyermekfáraó arcát. Az ókori Egyiptom leghíresebb uralkodója, a gyermekfáraó Tutankhamon arcát az utóbbi háromezer évben nagyjából ötven ember láthatta a híres arany maszk nélkül; most azonban kiveszik a szarkofágból a múmiát, és külön őrzik meg az utókornak. A kutatók szerint erre azért van szükség, mert a szarkofágban nem tudják megfelelően megóvni a meleg és a nedvesség károsító hatásától a testet. Tutankhamon időszámításunk előtt 1333 és 1324 között uralkodott, mindössze kilencévesen került a trónra. Uralkodása messze nem volt olyan meghatározó, mint amilyen híres a sírjának felfedezése után lett. 
Amikor 1922-ben Howard Carter brit régész megtalálta, a gyermekfáraó sírja érintetlen volt, ami szinte példátlan a sírrablók által felprédált egyiptomi Királyok völgyében. A felfedezés sajtóvisszhangját tovább növelte, hogy a régészek közül néhányan homályos körülmények között haltak meg később. A fáraó átkának története hamarosan az egyik legismertebb városi legenda lett világszerte, Tutankhamon arany halotti maszkja pedig a leghíresebb lelet az ókori Egyiptomból. Carter csapata 1922-ben darabokra vágta és kivette a múmiát a szarkofágból, majd 1926-ban a testet visszahelyezték oda, és azóta összesen három alkalommal vették le a maszkot, röntgenes vizsgálatokhoz. Egy ilyen vizsgálat alapján állították sokáig azt a tudósok, hogy a fáraó gyilkosság áldozata lett - egyes történészek szerint azért, mert megpróbálta visszatéríteni a birodalom népét a többistenhitre, miután elődje, IV. Amenhoteph fáraó bevezette az egyistenhitet, Amon-Ra, a napisten kizárólagos imádatát. Azóta több teória is közszájon forog a fáraó halálával kapcsolatban. A fáraó légkondicionált vitrinben biztonságba helyezett múmiáját Luxorban tekinthetik meg az érdeklődők
 

.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése