2025. február 1., szombat

Pécs hangversenytermei

Egyszer volt, hol nem volt az emlékeimben élő Liszt terem, ahol a kórusommal szerepeltem nem is egyszer, ahol több hangverseny lelkes hallgatója voltam, amit aztán egyszer csak bezártak. Itt a története:

Budai-külváros Katolikuskör épülete 1930-s évekbeli képeslapon.

Napjainkban is áll, a Király utca 83. szám alatti épület. Sokan úgy ismerhetik, hogy itt volt a Liszt Ferenc hangversenyterem (1953 december 21.-én volt a megnyitó ünnepség).

A pécsi hangversenyterem igénye már az 1930-as évektől kezdve foglalkoztatta a város vezetését, de a megvalósításnak mindig volt valamilyen akadálya: pénzhiány, háború, megalomán elképzelések stb. Pedig zenekar már régóta működött a városban. A püspöki zenekar 1811-ben indult komoly fejlődésnek a Haydn-tanítvány, Lickl Györgynek köszönhetően. 1868-ban alakult meg a Szabad Királyi Pécs Városi Zenekar, majd 1895-ben a Pécsi Zenekedvelők Egyesületének zenekara, s 1961-ben, Antal György kezdeményezésére az első Pécsi Szimfonikus Zenekar. A városban Liszt Ferenc is hangversenyezett, első pécsi koncertjét 1846. október 25-én a Mária utcai, régi, Oertzen-féle színházban tartotta, abban az épületben, amely a mai Városi Bíróság helyén, a Széchenyi tér és a Mária utca sarkán állt, és ahol 1887-ig zajlottak a pécsi színházi előadások – akkorra életveszélyessé vált.

1886-ban épült fel a Majláth (a mai Kossuth) téren egy ideiglenes csarnok, amely 2000 ember befogadására volt képes. 1886. augusztus 12-én este tartották meg 1300 énekes közreműködésével a hangversenyt a zsúfolásig megtelt épületben. A pécsi országos dalünnep 1886. augusztus 15-én ért véget, a dalcsarnokot az ünnepség után lebontották, és ismét piac lett a tér.

Az 1960-as évektől a komolyzenei intézményeket a négyszáz fős Liszt Ferenc Hangversenyterem szolgálta ki, amely 1953 decemberében nyílt meg: avató hangversenyén Borsai Pál tolmácsolásában Liszt Esz-dúr zongoraversenye hangzott el. A Liszt-terem akkoriban az ország egyik legjobb akusztikájú terme volt. A nagy múltú koncerthelyszínen olyan világhírességek adtak sikeres koncerteket, mint Lamberto Gardelli, Kirill Kondrasin vagy Szvjatoszlav Richter. 

Az idők folyamán azonban az épület állaga nagyon leromlott. 2003-ban a létesítményt bezáratta az egyetem főmérnöke, mivel a hó annyira megnyomta a tetőt, hogy a tűzfal hasas lett, és a statikai szakértő kimondta: az épület baleset-, sőt, életveszélyes állapotban van. (Figyelem, ma 2025-öt írunk...)

Új hangversenyterem építésének terve az 1970-es évek óta újra felmerült, majd a ’90-es évek végén gondoltak a belváros keleti határában lévő Park Mozi koncertteremmé alakítására, később pedig fenntartottak számára egy üres telket a Király utca végében. Így múltak az évtizedek, míg az EKF-pályázattal a hangversenyterem újból a megvalósulás küszöbére nem került.

 2006 novemberében írták ki a tervpályázatot a Balokány területén lévő teniszpályák helyén építendő hangversenyteremre, arra a területre, ahol korábban a budai külvárosi temető terült el, s ahol egykoron a hóhérház állt. A Kodály Központ tervezési szerződését 2008 márciusában kötötték meg az első díjas tervező csapattal, a fővárosi székhelyű Építész Stúdió Kft.-vel.

Az új épületet  a Tudásközpont mellett 2010. december 16-án, Kodály Zoltán születésnapján avatták fel. Az átadása óta eltelt időben közel ezer koncertet és több mint négyszázezer vendéget fogadó Kodály Központ nemcsak nemzetközi hírnévre tett szert, de a zenész szakma mára az egyik legjobb európai hangversenyteremnek tartja.

https://www.jelenkor.net/pecs/1323/a-kodaly-kozpont-kalandos-tortenete

https://hu.wikipedia.org/wiki/Kod%C3%A1ly_K%C3%B6zpont

Ma véletlenül a Könyök utcában jártam...A Liszt terem É-i fala itt van, évek óta katasztrofális állapotban. Meg is lepődtem, amikor egy kitört ablak mögül hangok hallatszottak. Fogtam a fényképezőmet és belestem. Nos, a terem kiürítését megkezdték !!! Gondolj bele, micsoda siker !!!! 22 év alatt eljutottak odáig, hogy ami ott van, azt onnan ki kellene vinni (mielőtt tényleg rájuk dől az épület.)

Különösebben nem is érdekel, és nem is lepődtem meg. Készítettem pár fotót, próbáltam a törött ablak-lyukon keresztül néhány búcsú képet csinálni arról a helyszínről, mely oly sok szép emlékemet őrizte...

Rosszabb volt, mint egy temetés...

https://www.jelenkor.net/pecs/1323/a-kodaly-kozpont-kalandos-tortenete https://hu.wikipedia.org/wiki/Kod%C3%A1ly_K%C3%B6zpont
















És itt az "utód": 


...Itt pedig a mese vége....

Esetleg még ezt ajánlom elolvasásra:

https://www.jelenkor.net/pecs/1323/a-kodaly-kozpont-kalandos-tortenete