2024. december 29., vasárnap

De jó a dió

Akármilyen drága, így karácsony táján a "meglepetés" grillázsos ostyához venni kell diót. Ennek kapcsán jutott eszembe, hogy nemrég találtam a neten  egy kis ismertetőt, akkor most közreadom, hátha valaki nem olvasta, de tudja hasznosítani az ötletek valamelyikét. 





 (Zárójelben és őszintén, én eddig még soha nem alkalmaztam egyik trükköt sem... Kalapács, dió, zsupsz! és kész....ez volt a módszerem.) 

Gőzölés
Forraljunk fel egy nagy lábasban vizet, majd helyezzünk bele egy szűrőt. Ha már forr a víz, akkor jöhetnek az elfogyasztásra szánt diók. Hagyjuk gőzölődni másfél-két órát, majd emeljük ki őket a szűrő segítségével. Ezután a dió már kézzel is bonthatóvá válik.

Áztatás
Az előzőnél ez egy kicsit lassabb módszer, de igazán hatásos. Egy lavórt töltsünk meg vízzel, majd nincs más dolgunk, mint belehelyezni a kívánt mennyiségű diót. A legegyszerűbb lépés következik: hagyjuk ázni 10-12 órát. Másnap reggel már puszta kézzel le tudjuk róla szedni a héjat.

Fagyasztás
A diókat tegyük bele egy fagyasztó zacskóba, majd egy éjszakára rakjuk be a mélyhűtőbe. A héjas gyümölcsben lévő víz megfagy, aminek következtében a kemény borítás megreped. Az így előkészített dió belseje megpuhul, így ez a módszer akkor használható, ha utána fel is használjuk.

Azt a diót, amit nem használunk fel azonnal, ne hagyjuk vizesen, különben megavasodik. Tegyük a sütőbe 5-6 percre és szárítsuk ki.

Amennyiben a hagyományos diótörést választjuk, akkor semmiképp se a lakásban csináljuk. Egy rossz ütés kellemetlen törést okozhat, valamint a felületeket is megkarcolja.

A dió tartósítása nagyon egyszerű. Ha túl sokat pucoltunk meg és nem tudjuk felhasználni, akkor először pirítsuk le a sütőben vagy a tűzhelyen, majd bezacskózva tegyük be a fagyasztóba.

2 megjegyzés:

  1. De jó, köszönöm szépen a megosztást. Nem tudtam még, most is okosodtam :-)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Örülök, ha tudod használni az infókat. De még jobban örülök, hogy "előkerültél" :-)

      Törlés