Szóval a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Baranya Megyei Csoportjának és a Baranya Természeti Értékeiért Alapítványnak közös hírleveléből arról értesültem, hogy
"Egy 2024.09.23-án Sumonyban jelölt barátposzátát fogtak vissza a ciprusi Karpaz Madárgyűrűző Állomáson 2024.11.13-án, a gyűrűzés helyétől 1795 km-re. Ez a második legmesszebb megkerült barátposzáta a Sumonyi Madárgyűrűző Állomás 44 éves történetében.
A legmesszebb egy Izraelben még 1995-ben visszafogott madár volt, amely 2087 kilométert tett meg, mielőtt újra leolvasták volna. Érdekesség, hogy ez már a harmadik madár, amit Cipruson ellenőriztek egy foltos nádiposzáta és egy nádirigó után, amelyek mindketten az 1725 kilométerre fekvő Polisban kerültek kézre."
Na kérem, ez itt egy barátposzáta-pár:
Nem tudom, miért vagyunk mi - emberek - annyira oda a repülőgépeinkkel....
Ennek a madárnak átlagos testhossza 13 centiméter, szárnyának fesztávolsága 20-23 centiméter, testtömege 16-25 gramm. Két hónap alatt képes volt megtenni majd 1800 km-t.
Ez a csoda, nem a mi repülőgépünk...
Ha meggondoljuk, hogy egy fecske
VálaszTörlésAfriikából visszatalál az országába, falujába, a házába, saját fészkébe. Néki már születésétöl meg van a navigációs systéme abban a pici kis fejecskében. Csak ámulni és csodálni lehet.
Olyan sokszor - mostanában egyre többet - gondolok arra, hogy "váltanom kellene" az érdeklődési körömön. Nem kellene néznem a tévében semmit, ami nem a természettel kapcsolatos, tán jobb hangulatba is kerülnék. Persze nem lenne könnyű - de mondjuk kikeresni a természeti filmeket CSAK és a többi időben olvasni ???Meg kellene próbálnom.Nem lehetetlen feladat ez és akkor tán tényleg kicsit szűrve jutnának el hozzám a világ (negatív) eseményei....(mint így, hogy minden híradóból rám ömlik a mocsok....)
Törlés