2025. január 11., szombat

Tanácsok

Gyorsan és sokszor felületesen olvasok. Találtam a FB-n egy szöveget és a szemem erre a mondatra nézett először:

Ha boldogságra vágysz egy órára, aludj egyet.
Ha boldogságot akarsz egy napra, menj horgászni.
Ha boldog akarsz lenni egy évig, örökölj egy vagyont.
Ha életre szóló boldogságot akarsz, segíts valakinek.

Ez annyira megtetszett, hogy elolvastam az egész szöveget, mi több, most bemásolom ide is. Hátha egyszer még jó lesz valamire. Ha másra nem, akkor az újra-olvasásra.

Miyamoto Mushashi japán buddhista volt, akinek a gondolatait tanításnak vehetjük. Az ókor nagy kardforgatójaként ismerték, mindössze két héttel halála előtt megírta az élet 21 szabályát.

Minden reflexiója azt tanítja, hogyan lehet az elfogadást kifejleszteni cselekvések és attitűd megváltoztatásával a felmerülő körülmények között: vannak olyan külső erők, amelyek kontrollálhatatlanok, és azokon a cselekvéseken tudunk úrrá lenni, amelyeket eléjük helyezünk. Az érzéseinket is kezelhetjük azzal a valósággal szemben, amelyen nem tudunk változtatni.

Mushashi 21 szabálya iránymutatást ad ennek elfogadásához. Nehéz lesz asszimilálni őket, de idővel nagy segítségükre lesznek.

1. Nem félni a haláltól
Elképzelhető volt, hogy egy harcosnak ez az előfeltétele nélkülözhetetlen az életében. Természetesen mind mi, mind a körülöttünk lévők meghalunk, de szorongással és szomorúsággal élni emiatt nem egészséges. Az itt és mostban élni segít abban, hogy ne aggódj a jövő és az elkerülhetetlen valóság miatt. Végül eljön, mert a test esendő, és meg kell tanulnunk együtt élni vele.

2. Fogadj el mindent úgy, ahogy van.
Ez a legfontosabb gondolat az élet kihívásainak leküzdéséhez. Az ellenállás, amit nem tudunk megváltoztatni, csak szenvedést generál, ezért az elmét gyakorolni kell, hogy megtanuljunk toleránsnak lenni a valósággal szemben. Ezzel egészséges mentális állapot érhető el.

3. Az istenséget tiszteletben tartva, de nem számítva a segítségére
Mushashi meggyőződéséből adódóan azt feltételezte, hogy tisztelnie kell az isteneket és Buddhát anélkül, hogy bármit is kérne tőlük, de nem szükséges vallásosnak lenni ahhoz, hogy megértsük, a személyes felelősséget el kell fogadni. Lehetőségeinkhez mérten helyesen kell cselekednünk, anélkül, hogy azt várnánk a szerencsétől, vagy Istentől, hogy segítsen nekünk diadalmaskodni, és őket hibáztatni, ha az eredmény ellentétes velünk.

4. Könnyedén gondolj magadra és intenzíven másokra
Ha boldogságra vágysz egy órára, aludj egyet. Ha boldogságot akarsz egy napra, menj horgászni. Ha boldog akarsz lenni egy évig, örökölj egy vagyont. Ha életre szóló boldogságot akarsz, segíts valakinek.
Kínai közmondás

Amint az önző önmagunkkal való törődés megszűnik, és felébred a mások iránti önzetlen törődés, a személyes problémák egyre kisebbnek tűnnek. Az alázatosság és mások segítése lehetővé teszi, hogy teljesebb életet élhess.

5. Nem a tanult hiedelmek szerint cselekedni
Lehet, hogy az élet során megszerzett tanításokat a legjobb szándékkal adták, és sok közülük mindig értékes lesz, de nem mindig működnek tévedhetetlen törvényként. Lehet, hogy elvesztették érvényességüket, vagy valóban azt a személyt szolgálták, aki tanította őket, de nem neked. Éppen ezért mindig a józan ész és a saját értékeid alapján kell cselekedned, nem pedig mások véleményére vagy gyakorlatára.

6. Szabadulj meg örökre a vágytól
A buddhizmus azt hirdeti, hogy a vágy egy egyszerű okból szenvedéshez vezet: ha akarsz valamit, az azért van, mert abban a pillanatban nincs meg, ami elégedetlenséghez vezet, mielőtt megvan. Továbbá, ha egy vágy megvalósul, egy új váltja fel, ami az egyre növekvő elégedetlenség spirálját hozza létre.
Ha felhagy a vágyakozással, megtanulhatsz elégedettnek és hálásnak lenni azzal kapcsolatban, ami jelenleg van (ez is egy módja annak, hogy megtanulj a jelenben élni). Ez a belső béke egyik kulcsa.

7. Ne keresd a gyönyört önmagáért
Folytatva a belső gondolatot: nem arról van szó, hogy az emberek abbahagyják a szórakozást, és élvezik a kellemes pillanatokat, amikor azok előfordulnak. Csak nem szabad arra törekedned, hogy állandóan és az élvezet kedvéért élvezd. Az elért élvezettel való elégedettség átmeneti. Boldogtalanok vagyunk, ha nem vagyunk elégedettek azzal, amink van, ezért mindig többet akarunk. Tehát mindig vágyni fog valamire, nem magára a valamire, hanem az elért öröm átmeneti kielégítésére.
Mindig meg kell tanulnod értékelni azt, amivel rendelkezel, és néha kellemes érzelmeket fogsz tapasztalni. De nem mindig. Ennek megértése elvezet majd ahhoz, hogy ne legyünk boldogtalanok, amikor nem tapasztalunk valami örömet.

8. Ne a vágy vagy a szerelem vezéreljen
A legtöbben egyetértenek azzal, hogy nem akarják, hogy az életét a vágy vezérelje. Ez egy másik érzelem, amely csak átmeneti elégtételt nyújt. De a szerelmet félre is lehet érteni, ha önző és birtokló módon feltételezik, ami szenvedéshez vezet. A szeretetnek bármely szakaszában mindig önzetlennek és hajlandónak kell lennie lemondani.

9. Ne légy féltékeny
Ez a szabály kiegészíti az előző ötletet. A féltékenység uralta szerelem haszontalan érzés. Ez azt jelenti, hogy elégedetlen magaddal, és irigy vagy valaki másra.

10. Nem bánni tetteket
A már megtörténteket megbánni nem vezet semmilyen eredményhez. Néha nem tudsz nem sajnálni valamit, ami a múltban történt, de az a fontos, hogy tanulj belőle és legyőzd azt. A cél az legyen, hogy mindig a jelenben éljünk.

11. Ne hagyd el a becsületet
A haszontalan megbánások elkerülése érdekében ne csinálj olyat, amivel utána nem tudsz együtt élni. Ne feledje, hogy a tettei határoznak meg.

12. Ne szomorkodj a szétválás miatt
Amikor elkerülhetetlen az elválás, ne szenvedj érte. Tanuld meg megkeményíteni magad azáltal, hogy igazán értékeled azt, aki a közeledben van, amikor ott vannak, és elengeded őket, amikor eljön az ideje. Ez a jelen életének egyik legfontosabb tanulsága.

13. Ne legyenek nehezteléseid vagy panaszaid
A neheztelés és panaszok mérgező és haszontalan energiák. Nem alkalmasak sem saját magunknak, sem másoknak. Ne panaszkodj, de ne hagyd, hogy mások panaszai is hatással legyenek rád. Ne feledje, hogy képes irányítani saját reakcióit arra, amit mások tesznek.

14. Preferenciák hiánya
A preferenciák birtoklása egyenértékű az örömszerzéssel. Ha előnyben részesít valamit, mint ami jelenleg van, az elégedetlenséget okoz, és nem teszi lehetővé, hogy élvezze a jelent. Ezért, ha nincs választási lehetőség, próbáljon meg ne preferálni.

15. Nem ragaszkodni a javakhoz
Az anyagi javak, ha nem hasznosak, szükségtelen teherré válnak. Fizikailag helyet foglalnak a fontosabb dolgok számára, és megnehezítik az átöltözést és a könnyű mozgást, ha szükséges.

16. Ne törekedj arra, hogy öregkorodra javakat birtokolj
Ha egész életedben ragaszkodtál a javakhoz, idős korodban rengeteg haszontalan vagyon lesz körülötted, amelyek nem kísérnek el a túlvilágra. Meg kell tanulnod, hogy térre és tiszta elmére van szükség.

17. Ne azért válassz ételt, mert az ízlik
. Az ételek íze alapján történő megválasztása csak függőséget okoz (ami manapság az alkoholra és a drogokra is vonatkozik).

18. Ne függj az érzelmektől
Az érzelmek múló érzések. Sokszor rossz döntésekhez vezethetnek. Ha állandóan boldog akarsz lenni (mint ahogy örömet akarsz érezni vagy választasz valamit), akkor csak boldogtalan leszel.

19. Legyen közömbös a hely, ahol élsz.
Egy helyhez kötődni ugyanaz, mint minden kötődés: haszontalan érzés, ami szenvedést generál. De ha lakhelyet akarsz változtatni, akkor hajrá, ha teheted; Ha nem, értékelje azt, ahol van, anélkül, hogy elvárná, hogy máshol legyen.

20. Ne térj le az útról
Szerénynek kell maradni, helyesen cselekedni, tanulni és fejlődni az utolsó napig, teljes figyelemmel a jelenre. Ez enyhíti a szenvedést, a szorongást és a félelmet.

21. Ne vegyél el és ne használj fegyvert a hasznoson túl
Ez egy szabály, amely összhangban van Mushashi harcos életével, de ma is alkalmazható: jobb egy dologban szakértőnek lenni, mint sokról keveset tudni.

 

 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése