2025. április 3., csütörtök

Ázsiai lódarázs ...és egyebek

(Most találtam - úgy látszik, minden napra akad valami csodálkozni-való....)
Ez a darázs nagy veszélyt jelent hazánkban. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület figyelmeztetett, hogy itt is megjelent az ázsiai lódarázs, mely kiemelten veszélyes a méhekre.
Az egyesület arra kéri a lakosságot, hogy ha ázsiai lódarazsat látnak, fotózzák le, és küldjék el az észlelés helyét is megjelölve levelükben, az Egyesület e-mail címére. Az ázsiai lódarázs az egész ökoszisztémára veszélyes lehet, tömegével pusztítja a jótékony rovarokat.

Az ázsiai lódarázs nevének megfelelően alapvetően Ázsiában őshonos, de már Európa több országában, így Magyarországon is megjelent. Az első példányt 2022 augusztusában észlelték Kimlén. A hatalmas méretűre, akár 2,5 centiméteresre növekvő darázs csípése is igazán fájdalmas, de veszélye abban rejlik, hogy csapatostul vadászik más, őshonos beporzókra.
A csípés helyén bőrpír és fájdalmas duzzanat alakul ki, allergia esetén izomgörcsöket, légzési nehézségeket is okozhat. A rovar csípése különösen veszélyes azok számára, akik allergiásak a darázscsípésre. Ilyen esetben a szakszerű és azonnali orvosi ellátás életmentő lehet.

A méheket pusztító rovart az Európai Bizottság 2016 óta inváziós fajként tartja nyilván. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és a Budapesti Műszaki Egyetem kutatói az ázsiai lódarázs elleni védekezés érdekében már kifejlesztettek egy új generációs, rádiótelemetriás eszközt, ami segíthet a darázsfészkek gyors megtalálásában és megsemmisítésében, ezért is kiemelten fontos az észlelőhelyek jelentése.

Hogyan ismerhetjük fel?
Kisebb, mint az európai lódarázs (kb. 2,5-3 cm hosszú).
Sötét test, sárgás-narancssárga potrohvég.
Jellegzetesen sárga lábvégek.
Fészkét magas fákra, bokrokra, de akár talajszintre is építheti.

Mit tegyünk, ha látjuk?
Fotózzuk le a rovart vagy a fészket.
Küldjük el a képet és az észlelés helyszínét az OMME e-mail címére: velutina@omme.hu.

Ezek után próbáltam egy képet keresni,  ha már írok róla....Hát próbáljátok meg  beírni a képkeresőbe, hogy "Ázsiai lódarázs"...Van itt rengeteg  fotó - de félórás küzdelem után sem tudtam biztonsággal eldönteni, hogy melyik is az igazán jó kép. Sokféle létezik, van sárga-csíkos potrohú, barna potrohú, kicsi, nagy, még nagyobb...aztán egyszer csak kiderült, hogy van európai lódarázs,  ázsiai lódarázs és  ázsiai  óriás lódarázs is...sőt, találtam még japán óriási lódarazsat is...
https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81zsiai_l%C3%B3dar%C3%A1zs  Itt van egy térkép, amit megnéztem és csak még jobban összezavarodtam, fogalmam nincs most, hogy milyen is a veszélyes, vagy nem veszélyes lódarázs...
Első hír: 
Második:

És itt abbahagytam. Szóval vannak lódarazsak. Vannak veszélyesek is - de alapvetően már élni is veszélyes, mégis itt vagyunk... A lódarázzsal meg lesz, ami lesz...

De ha kedved és időd van - a neten kóborolva találhatsz még fotót, leírást róla/róluk bőségesen...Érdekesebb, mint a napi világ-hírek...

2 megjegyzés:

  1. Micsoda szemtelen egy darázs! Képes kipusztítani az őshonosokat, csak hogy neki több élettere legyen....

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Most mondjam azt, hogy "mint az ember"? Néha elgondolkodom, hogy a világ miért olyan, amilyen - de sose találom meg a választ.

      Törlés