2022. március 23., szerda

Egy kis földrajz

Tegnap találtam. Bár látom, nem friss cikk, de hátha mégis van, akinek érdekes. 

(Csak apró-betűsen: Annyira igyekszem elterelni saját figyelmemet a mindennapi eseményekről, hogy össze-vissza kalandozom a neten. Szerencsére egy szép ajándékot is kaptam - új bejegyzés készül a csendhegyekre, a napokban meg is jelenik s volt tennivalóm ezzel is.  Én tényleg igyekszem nem csak a rosszra gondolni, de valahogy az mindig előbukkan valahonnan. Sajnos senki nem beszél, mesél nekem a saját hasonló tapasztalatairól - így aztán azt hiszem, csak én vagyok ilyen szerencsétlen bolond...)

HONNAN ERED A KONTINENSEK NEVE?                      

Amerikáról mindenki tudja, hogy Amerigo Vespucci olasz felfedezőről kapta a nevét, mert ő ismerte fel, hogy a föld, amit Kolumbusz felfedezett, nem India, hanem egy teljesen új kontinens. De honnan ered a többi földrész neve?


Így ábrázolták Amerikát 1628-ban  Fotó: Dea Picture Library

Kezdjük Európával, amely a legismertebb magyarázat szerint a görög mitológia egyik szereplőjéről, Európé királylányról kapta nevét. A név valódi eredete azonban bizonytalan. Olyan elméletek is vannak, amelyek szerint a szó sémi eredetű, és az „ereb”, vagyis naplemente szóból származik. Akárhonnan is való, először az időszámításunk előtti 6. században használták görög földrajztudósok. Ezt vette át Hérodotosz is. Náluk Európa a mai Törökország európai részét jelölte. Később egész Görögországot így nevezték, majd az országtól északra lévő területeket is. Annak köszönhető a név fennmaradása, hogy a római korban élő történészek is használták a nevet. A legtöbb nyelvben Európának hívják a kontinenst.

Afrika a latin terra africa kifejezésből kapta a nevét. Az ókori rómaiak hívták így a kontinens északi partvidékén létesített provinciát. Az africa a napfényes szóból eredhet, de lehetséges eredete lehet a görög phriké szó is, amely azt jelenti, nem hideg. Egy másik elmélet szerint az itt élők után kapta nevét, őket aferoknak hívták. De lehet, hogy a föníciai afar, por névből ered. A lényeg, hogy a rómaiak miatt hívjuk Afrikának a kontinenst.

Ázsia nevét is a görög mitológiából eredeztetik. A mai kis-ázsiai területeket nevezték így a görögök. A név eredetét itt sem ismerjük pontosan, az egyik elmélet szerint Aszia görög mitológiai alakról kapta a nevét a terület. Valószínűbbnek tűnik azonban, hogy az Asszuva nevű államról kapta Aszia a nevét, és innen ered az Ázsia elnevezés is. Az Ázsia név is Hérodotosznál jelenik meg elsőként, Anatóliára és a Perzsa Birodalomra utal vele.

Amerika nevének eredetéről már írtunk, annyit azonban még megjegyeznénk, hogy elsőként Martin Waldseemüller német térképész térképein jelenik meg. Amerigo nevét hozzáigazította a már meglévő kontinensek nevének végződéseihez, így lett Amerigo Amerika.

Ai Vei-Vei világtérképe 2006-ban, a Sydney Biennálén  Fotó: The Sydney Morning Herald

Ausztrália viszonylag új keletű név, így erről tudunk a legtöbbet. A latin Terra Australis Incognita, ismeretlen déli földrész kifejezésből kapta nevét. A kora újkorban a térképek ezen a néven jelöltek egy még fel nem fedezett földrészt. Az akkori elmélet szerint kellett lennie egy déli kontinensnek, hogy ne boruljon fel a Föld egyensúlya. Az elnevezés a kontinens felfedezése után nem vált azonnal hivatalossá, csak 1824-ben tették hivatalossá az Ausztrália nevet.

Az Antarktisz név is viszonylag egyértelmű, azt jelenti, hogy az Arktisszal ellentétes. Az Arktisz pedig az Északi-sark vidéke. A szó görög eredetű, a Nagy-medvét az ókori görögök Arktosznak hívták, ami medvét jelent.

https://index.hu/tudomany/til/2016/03/07/honnan_erednek_a_kontinensek_nevei/

6 megjegyzés:

  1. Nagyon érdekes információkat gyűjtöttél õssze! Köszi 😊!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Tudod Katalin, kóborlok tényleg össze-vissza és olykor eszembe jut, hátha mást is érdekelne.
      De valahogy kihalni készül belőlem a lelkesedés....

      Törlés
  2. Én is köszönöm. :) Nagyon érdekes és hasznos ez a bejegyzés, ezzel is okosodtam.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Próbálkozik az ember..és örülök, ha legalább két másik olvasó/blogos-társamnak pár perces örömöt tudtam szerezni.

      Törlés
  3. Szia Fodorka! Piri Reis térképét ismered? Ha érdekel az ilyesmi, érdemes utánanézned.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Valami rémlett a dologról, most kicsit utána-néztem, de érdekel a téma, majd kutatok kicsit még a neten...Szeretem az ilyesféle felfedezéseket (segít elszakadni a való világtól...) Köszönöm az ajánlatot.

      Törlés