2026. június 24., szerda

Folytatva a tegnapi baglyos témát......

Feltettem a kérdést AI-nek, sőt két dolgot is kérdeztem. Bemásolom ide, bár tudom, ha érdekelne valakit, bármikor a saját gépén is megnézheti, de nekem valami miatt fontos, hogy ez itt is le legyen írva...(Nem tudom, miért ? Csak !) Hát tessék: 

Én: Hol élnek a városi baglyok ?

AI:   A városi baglyok – mint az erdei fülesbagoly, a kuvik és a macskabagoly – előszeretettel telepednek be a lakott területekre. Főleg a parkokban, temetőkben, csendesebb kertvárosokban és régi épületek, panelházak padlásain, tetőzuglataiban élnek, mivel ezek biztonságos búvóhelyet és bőséges táplálékot (pl. egereket, verebeket) biztosítanak számukra. [1, 2, 3]

Hol laknak pontosan a városban?

·         Nappali pihenőhelyek: A lombhullató fákon, különösen az örökzöldeken (pl. fenyők, tuják) csoportosan vagy magányosan rejtőznek el a ragadozók és a zavaró tényezők elől. [1, 2, 3]

·         Költőhelyek: Nem építenek saját fészket. Más madarak (varjak, szarkák) elhagyott fészkeit használják, vagy padlásokon, tetőrésekben, faodvakban költenek. [1, 2, 3]

A leggyakoribb városi fajok Magyarországon:

·         Erdei fülesbagoly: Ősszel és télen csapatokba verődve költöznek be a belvárosokba, falvakba. Kedvelik a parkokat, ahol nappal a fákon pihennek, éjszaka pedig a környező területeken vadásznak.

·         Kuvik: Tipikus „emberkövető” faj. Kifejezetten a falusias jellegű övezetekben és kertvárosokban szeret fészkelni.

·         Gyöngybagoly: Gyakran választja régi templomok tornyait, magtárakat és elhagyott épületek padlásait lakhelyéül. [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]

Szeretnéd megtudni, hogy Pécs melyik zöldövezeti részein vagy parkjaiban érdemes baglyokat keresni, vagy bagolyköpeteket szeretnél azonosítani?

Én: Hol élnek Pécsett ?

AI:  Pécsett a legnagyobb és legismertebb bagolylelőhely a Pécsi Köztemető (Siklósi út). A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Baranya megyei csoportjának felmérései szerint telente akár 60-70 erdei fülesbagoly is összegyűlik itt egyszerre. [1, 2]

Hol érdemes keresni őket Pécsett?

·         A Pécsi Köztemető sírkertje: A madarak kifejezetten a sírok között elszórt, sűrű lombozatú örökzöldeket és fenyőfákat választják. Azért szeretik ezt a helyet, mert a városban ez számít az egyik legháborítatlanabb, legcsendesebb zöldövezetnek. Ha nappal teszel itt egy sétát, a fenyőágakon gubbasztva, szorosan a fatörzshöz simulva láthatod őket. []

·         Kertváros és a Mecsekoldal családi házas övezetei: A fenyvesekkel tarkított udvarokban, csendesebb utcai fasorokban gyakran fészkel a macskabagoly és a kuvik is. [1]

·         Belvárosi templomtornyok és régi épületek: A Baranya megyei szakemberek rendszeresen ellenőrzik a környékbeli templomtornyokat. A pécsi és Pécs környéki templomok padlásain, tornyaiba kihelyezett költőládákban főként gyöngybaglyok nevelik a fiókáikat. [1, 2]

·         Nagyobb parkok és az egyetemi botanikus kert: A bőséges rágcsálóállomány és az öreg fák odvai miatt a Pintér-kert Arborétum környékén (Tettye) vagy a nagyobb pécsi parkokban is felbukkanhatnak. [1, 2]

Hogyan találsz rájuk a legkönnyebben?

1.    Keresd a fenyőfákat! Az erdei fülesbaglyok novembertől márciusig szinte kizárólag a sűrűbb tűlevelűeken pihennek.

2.    Nézz a lábad elé! A baglyok jelenlétét leggyorsabban a fák alatt felhalmozódott fehér ürüléknyomok és a szürke, szőrös-csontos bagolyköpetek (a meg nem emésztett táplálék galacsinjai) árulják el. Ha ilyet látsz a földön, nézz egyenesen a fejed fölé a faágakra! [1]

Szeretnél tippeket kapni ahhoz, hogyan tudod megfigyelni őket anélkül, hogy megijesztenéd a madarakat

, vagy érdekel, milyen további bagolyfajok élnek a Mecsek erdeiben?

Próbáltam (volna) megnézni/keresni, hogy milyen baglyok vannak,  de szemem szám tátva maradt, amikor erre az oldalra találtam: https://hu.wikipedia.org/wiki/Bagolyf%C3%A9l%C3%A9k

Na, hát annyi türelmem és időm nincs, hogy ezt a rengeteg bagoly-félét kikeressem, bemutassam…

Viszont: ma is tanultam valamit…mert én még sosem hallottam arról, hogy ennyiféle bagoly létezik.....

Itt van pár kép róluk:

Barna kuvik - gyöngybagoly

Macskabagoly és füles kuvik

Hóbagoly és szalagos bagoly

Törpe kuvik és uhu

No...ennyit a baglyokról...jobb mint az időjárás előrejelzés...mert sajnos mi is meg a baglyok is hamarosan megsülünk. A hét végén 40 fok lesz Pécsett.....


Csak halk utóiratként ide is beteszem, mert a tegnapi kommenthez is beírtam. Az általam annyira vágyott és keresett mesekönyv kapható. 50.000.- azaz Ötvenezer Ft-ért....(Egy heti nyugdíjam...)  Hát sajnos már  Szürke bagoly és társai nélkül fogom leélni hátralévő életemet...(Csak tudnám, hogyan lehet "kiadatni" egy könyvet - amire biztos lennének rajtam kívül is vevők...de hát reménytelen. Betettem az"elérhetetlen vágyak" kosarába már rég ezt a könyvet...is.) 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése