Pár napja semmi okos dologra nem jutottam a majd éjfélig tartó olvasás, nyomozgatás után - sőt...egyre zavarosabbak lettek a fejemben a gondolatok....Csak azt nem értem, miért keltenek rossz érzést bennem az ilyen és ehhez hasonló tudományos írások, amikor nagy valószínűséggel (bár mondhatom, hogy egész biztosan) - semmi közöm hozzájuk. Ez már nem az én jövőm zenéje...Na de akiket itt hagyok ?
És ha nem alszom ma éjszaka, az megold bármit ?
Na látod.........mondom magamnak.... beveszek majd egy altatót......
xoxoxoxoxoxoxoxo
A változások fő típusai
A tengely változása három jól elkülöníthető formában zajlik:
- Pólusvándorlás (Chandler-ingadozás és évszakos mozgás): A földrajzi északi és déli sark nem egy fix pont. A pólusok évente több métert is vándorolnak az olvadó gleccserek és a globális tömegeloszlás változásai miatt.
- Tengelyferdeség változása: A Föld forgástengelye jelenleg nagyjából 23,5 fokos szöget zár be a keringési síkjára merőleges képzeletbeli vonallal. Ez az érték a csillagászati ciklusok (Milanković-elmélet) során lassan, de folyamatosan ingadozik a (22,1 és 24,5 közötti tartományban.
- Precesszió: A Föld tengelye egy lassú, kúpszerű mozgást is végez (mint a megpörgetett búgócsiga). Egy teljes ciklus nagyjából 26 000 évig tart, ami idővel átrendezi a csillagképek állását (például az északi póluscsillagunk sem volt mindig a Sarkcsillag)
Miért történik? (A legfőbb okok)
A tengely mozgása szorosan összefügg a Föld tömegének eloszlásával. Ha a bolygó egyensúlya felborul, a forgástengely is megdőlhet:
- Klímaváltozás és jégolvadás: A gleccserek és a grönlandi jégtakaró olvadása hatalmas víztömegeket (több milliárd tonnát) helyez át az óceánokba, ami a tengely instabilitását okozza. Itt meg kell jegyeznem, a véletlen épp az éjjel mutatott meg az egyik csatornámon valami félelmetes filmet. A sarki jég olvadásáról volt szó, a "természetes"-ről és a mostani, felgyorsultról...Ha nem látom, nem hiszem el....
- Felszín alatti vízkészletek kitermelése: A hatalmas mezőgazdasági öntözések miatt az emberiség olyan mennyiségű talajvizet szivattyúz ki, ami végül az óceánokba folyik, megváltoztatva a Föld tömegközéppontját
Milyen következményekkel jár?
- Klíma és évszakok: A tengelyferdeség csekély változása (pl. nagyobb dőlésszög esetén) szélsőségesebb évszakokat eredményez: a nyarak melegebbek, a telek hidegebbek lesznek.
- Navigáció és technológia: A pólusok vándorlása és a forgás apró változásai miatt a globális navigációs rendszereknek (mint a GPS) folyamatos korrekciókra van szükségük a pontos helymeghatározáshoz.
A tengely periodikus változása felelős a jégkorszakok kialakulásáért, ám a most tapasztalt felgyorsult elmozdulás komoly aggodalomra ad okot a globális környezeti egyensúly szempontjából."
Nos, nem tudom érdemes volt-e ezt nekem elolvasni, ezen töprengeni, emiatt nehezen elaludni - és úgy általánosságban "aggódni"..... Hát semmit se tudok tennie ellene...... Akkor meg ?
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése