2021. július 30., péntek

Nézem a Tv híradót.

Árvíz (Németország), tűzvész (Törökország), tömeges halpusztulás (Florida), homokvihar (valahol Afrikában  és Kínában), jégolvadás Alaszkában,  tüzek Szibériában és Corona az egész világon.

Szerintem már elkéstünk mindennel. Előbb kellett volna észbe kapni, talán lehetséges lett volna a Föld állandóan változó arcán valamit szépítenünk és nem felgyorsítani az amúgy is esedékes változást.

Mert ne gondoljuk, hogy ez az első….  Nekünk – két lábon járóknak az – ráadásul még lelkiismeret furdalásunk is lehet, mert biztos, hogy ebben a folyamatban  benne van a „mi sarunk” is.

Nagy kihalások:
443 millió évvel ezelőtt
376 millió évvel ezelőtt
251 millió évvel ezelőtt
200 millió évvel ezelőtt
65,5 millió évvel ezelőtt

Vagyis a következő akármikor jöhet. (Valójában tőlünk függetlenül is, de ki tudja voltak-e az előzőknek vészjósló jelei ? És ami most van, az micsoda ? )

Várakozunk…


(https://hu.wikipedia.org/wiki/Kihal%C3%A1sok_okai)


2021. július 29., csütörtök

Nyári vers nyári képekkel

Mondhatnám, hogy elviselhetetlen - de akkor az, akinek dolgozni is kell ebben a hőségben, akkor ő mit mondjon ?

Így hát próbálok alkalmazkodni, nézem a cicáim harcászkodását, tévé, gép, némi olvasás ("Ma is tanultam valamit" c. könyvből...) és várom az estét. Vagyis nem. Várom a jövő hetet, ami némi enyhülést ígér....

Talán...






A harcok után takarítson a gazda, mi pedig felfrissülünk kicsit a hűvös fürdőkádban....



...aztán szundítunk egyet a következő harci eseményig...



Kányádi Sándor: Városi kánikula

Éjjel-nappal
forró katlan,
a hőség ki-
bírhatatlan.

Minden ház, mint
egy-egy kályha,
s mintha lépnél
eleven parázsra.

Se egy szellő,
se egy felhő,
se nyugatról
se keletről.

A nap mintha
megállt volna,
az éjnek is
nap a holdja.

S az utak, mint
sárkánynyelvek,
valósággal
sisteregnek,

s ugranának,
ha nem volna
híd alattuk,
a folyóba.



2021. július 27., kedd

Két és fél percig

...semmire se gondolni, csak nézni, hallgatni....aztán lehet tovább menni...

vagy  - ami mostanában inkább megesik velem - elterülni a hűvös szobában és várni a holnapot/holnaputánt, stb...

Nagyon elegem van ebből a nyárból, pedig még nincs vége.

 


https://hu.wikipedia.org/wiki/Meggyv%C3%A1g%C3%B3

Magyarországon védettséget élvez, természetvédelmi értéke 25 000 forint.

(Ha nem tudnád, a kotlófolt: A madár hasáról a költés megkezdése előtt kihullanak a pehelytollak, illetve ez a terület erekben gazdagabbá válik. Ennek szerepe az, hogy a tojó közvetlenebbül tudjon érintkezni a tojásokkal, biztosítva a fiókák kikeléséhez szükséges hőmérsékletet. Miután befejeződött a kotlás, a tollak elkezdenek vissza nőni. Én még életemben nem hallottam ezt a szót...)





2021. július 26., hétfő

Furcsa holdak

Érdekesnek találtam, gondoltam, itt megőrzöm:
https://index.hu/tudomany/til/2021/07/06/naprendszer-tiz-legfurabb-holdja-callisto-dactyl-iapetus-nereid-io-hyperion-mimas-titan-miranda-enceladus/

A Merkúr és a Vénusz kivételével a Naprendszer bolygói mind rendelkeznek holdakkal. A mi Holdunk szépséges és teljesen halott, így nem tartozik a legizgalmasabbak közé, de a többi bolygó körül megdöbbentő, kavargó, akár életnek is otthont adó világokat találhatunk. Nézzük a tíz legfurábbat!




A lebombázott Callisto

A Jupiter holdja alig valamivel kisebb a Merkúrnál, így a harmadik legnagyobb hold a Naprendszerben. A Callisto különleges ismertetőjegye, hogy úgy néz ki, mint a felégetett föld, ugyanis ő a környék kráterekkel legsűrűbben borított égiteste. Ezt az okozza, hogy a Jupiter erős gravitációja minden elhaladó aszteroidát és üstököst begyűjt, és holdjai közül a Callisto van leginkább a tűzvonalban.

A rejtélyes Dactyl

A hold 1,6 kilométer átmérőjű, és a 32 kilométer átmérőjű 243 Ida kisbolygó körül kering. A Dactyl problémája, hogy egyelőre nem sikerült kisakkozni a kialakulását. Az Ida a több mint 300 tagból álló Koronis aszteroidacsalád tagja, amely 1-2 milliárd évvel ezelőtt jött létre, egy becsapódás következtében. A Dactyl a családhoz tartozó kisebb töredék lehet, azonban egy kisebb aszteroidabecsapódás teljesen elpusztítaná, így nem élhetett túl pár milliárd évet; az Ida gravitációja ugyanakkor elenyésző ahhoz, hogy csak úgy befoghatta volna a meglepően gömbölyű holdat.

A kétarcú Iapetus

A Szaturnusz holdjának már 1671-es felfedezésekor is csak egyik oldalát tudták megfigyelni, mivel egyik oldala jóval sötétebb, mint a másik. Későbbi expedíciók kiderítették, hogy fényes oldalt jég borítja, míg a sötét oldalt bizonyos elméletek szerint a jég szublimációjával láthatóvá váló, a hold belsejéből származó anyag borítja. Ugyancsak különös az égitest egyenlítője mentén húzódó 8 kilométer magas és 12 kilométer széles hegység. Ez valószínűleg egy olyan időszakban keletkezett, amikor az Iapetus jóval gyorsabban forgott a tengelye körül.





A túlélő Nereid

A Neptunusz harmadik legnagyobb holdja befogott aszteroidákra jellemző pályán kering a bolygó gravitációs hatásának határán, de egy befogáshoz túl nagy. A Voyager–2 által 1989-ben gyűjtött adatok alapján az történhetett, hogy a Neptunusz valamikor behúzott egy új holdat, a Tritont, a közeli Kuiper-övből, a Triton pedig a pályáikat megzavarva szétdobálta a korábbi holdakat – a Nereid ennek az epizódnak a túlélője.

A vulkanikus Io

A Jupiter holdjai viszonylag békés jégvilágok, nem így az Io, amelyet folyamatosan változó, sárgás, kénes ömlenyek borítanak. Az Io ugyanis a Jupiter és holdjainak gravitációs hatása között őrlődik, és így a Naprendszer legdurvábban vulkanikus világa.

Az üreges Hyperion

A Szaturnusz körül kaotikusan bukdácsolva keringő, szivacsszerű hold a legnagyobb szabálytalan alakú égitest. A Hyperion kevés sziklából és főleg jégből áll, de mivel belseje 40 százalékban üres, az égitest fele olyan sűrű, mint a víz, amitől olyan, mint egy 270 kilométer átmérőjű, tessék-lássék összegyúrt hógolyó.

A furán ismerős Mimas

A nyolcvanas években a tudósok, de még inkább a nagyközönség szédült le a székéről a Voyager szonda által visszaküldött képek láttán. A Szaturnusz legbelső holdja óriási kráterével a Halálcsillag kiköpött másának tűnt. A popkulturális áthallásokon kívül a 400 kilométer átmérőjű Mimas a legkisebb ismert égitest, amely saját gravitációjával képes volt gömbalakká összehúzni magát.

A folyós, tavas Titan

A Szaturnusz legnagyobb holdja az egyetlen a holdak között, amely önálló légkörrel rendelkezik. A Cassini szonda infravörös kamerája és radarja folyókat és tavakat látott a felhők alatt. Mint kiderült, a –180 Celsius-fokos felszíni hőmérséklet mellett adottak a körülmények, hogy a földi víz körforgásához hasonló folyamatok alakuljanak ki metánnal. A Titan légkörét egyébként a Földhöz hasonlóan többnyire nitrogén alkotja, és a tudomány nem zárja ki, hogy életre bukkanhatunk a holdon.





A vérfagyasztó Miranda

Az Uránusz holdja a Naprendszer egyik legijesztőbb küllemű égitestje. Egyik része sűrűn kráterezett, a másik részét csak úgy odaragasztották, mielőtt hentesbárddal megcsapkodták volna. A lehetséges háttér itt is egy masszív becsapódás, amely megmagyarázhatja az Uránusz extrém dőlésszögét, a több darabból összeolvadó Frankenstein-hold-sztori azonban mégsem áll össze teljesen meggyőzően, ezért más elméletek szerint egy másik hold, az Umbriel gravitációs hatásai alakították a felszínt.

Az űrbéli szökőkút Enceladus

A Szaturnusz holdja azután lett az egyik legintenzívebben kutatott égitest, hogy 2004-ben a közelében elhaladó NASA-szonda, a Cassini kiderítette, hogy a déli féltekéjét borító jég repedései közül vízcsóvák törnek fel. A Cassini egyenesen bele is repült az egyikbe.
A feltörő víz egyértelműen jelzi a folyékony víz jelenlétét a felszín alatt. Az 504 kilométer átmérőjű hold milliárd évekkel ezelőtt kővé fagyott volna, ha nincs a Szaturnusz gravitációs hatása, amely a bolygó belsejét gyúrogatva felmelegítette azt, ezért az Enceladus a Földön kívüli élet kutatásának egyik elsődleges célpontja.


Olvasom ezeket az ismertetőket - számomra legalábbis - sok érdekesség van köztük, de mindig gondolkodóba esem, honnan, hogyan jutnak ezekhez az adatokhoz/információkhoz a csillagászok ? És ha nem "kitalálták" (nyilván nem) - akkor miféle "iskola" kell ahhoz, hogy valaki a csillagokat figyelve "csak úgy" felfedezzen olyasmiket, amik itt a fentiekben írva vannak ? 
Szóval a csillagászat a számomra mindig a legnagyobb varázslat volt és marad is.


2021. július 25., vasárnap

Hippokratész 5 szabálya

Kaptam ezt a levelet, bemásolom, mert érdekesnek, értékesnek tartom:

Hippokratész Kr.e. 460 körül született Kos szigetén, Görögországban. Ő lett az orvostudomány alapítója és korának legnagyobb orvosa.

Orvosi gyakorlatát a megfigyelésekre és az emberi test tanulmányozására alapozta. Úgy vélte, hogy a betegség fizikai és racionális magyarázattal rendelkezik. Elutasította korának azon nézeteit, amelyek szerint a betegséget babonák, gonosz szellemek birtoklása és az istenek büntetése okozta.

Hippokratész oktatása: 

Hippokratész úgy vélte, hogy a testet egészben kell kezelni, és nem csak egy részét. Pontosan feljegyezte a betegség tüneteit és ő volt az első orvos, aki pontosan leírta a tüdőgyulladás, valamint a gyermekek epilepsziájának tüneteit. Hitt a pihenés, a jó étrend, a friss levegő és a tisztaság természetes gyógyító folyamatában. Ő volt az első orvos is, aki úgy hitte, hogy a gondolatok, ötletek és érzések az agyból származnak, nem pedig a szívből, mint ahogy a korabeliek hitték.

Hippokratész egész Görögországot járta gyógyászatát gyakorolva, elsősorban a meghatározott növényi gyógyszerek gondos felhasználásával. Orvosi iskolát alapított a görögországi Kos szigetén, és elkezdte tanítani ötleteit. A Hippokratész nevéhez fűződő irodalom körülbelül ötven műből áll. A fennmaradt orvosi iratok tartalma az orvoslás majdnem összes területére kiterjednek: találhatunk bonctani könyveket, sebészeti könyveket, nőgyógyászattal foglalkozó könyveket és olyanokkal is, amelyek különböző betegségek okait és megjelenési formáit írják le, vagy a legáltalánosabb orvostudomány módszereit fejtegetik. Az anatómiai könyvek további részterületre oszlanak s szinte minden egyes szervről külön könyv szól. Gyűjteménye óriási hatással volt az orvostudomány fejlődésére az azt követő évszázadokban. A Hippokratészi esküt valószínűleg számos szerző állította össze, ám filozófiájának egyes elemeit visszatükrözi, és tartós öröksége az orvostudomány etikai kerete. Ezt az esküt vállalják ma is az orvosok, amikor elkezdik orvosi gyakorlatukat.

Manapság Hippokratész az “orvostudomány atyja” néven ismert, aki i.e. 377-ben halt meg.

Hippokratész 5 szabálya, amik a mai napig érvényesek:

1. A séta a legjobb orvosság! Hippokratész végezte az első klinikai vizsgálatokat azzal, hogy megfigyelte az embereket, és összehasonlította az egészségi állapotot meghatározó szokásaikat “az emberek teste tömzsivé és puhává válik … mert sokat ülnek” és ez betegségekhez vezet. Azok, akik rendszeresen sétáltak, tovább maradtak egészségesek. (Ezt a bekezdést naponta el kellene olvasnom és alkalmaznom !!!)

2. Az embert nézd, ne csak a betegségét! Hippokratész gondosan megvizsgálta páciensei vizeletét, székletét, váladékait és verítékét. Megfigyelte a személyiségüket, tanulmányozta az otthoni környezetüket, kapcsolataikat, étrendjüket, sőt még az arckifejezéseiket is, mielőtt felállította volna a diagnózist és hozzáfogott volna a kezelésükhöz. 

3. Az ételed legyen az orvosságod! Hippokratész megfigyelte, hogy „akik alkatilag igen kövérek, hajlamosabbak korábban meghalni, mint a soványak”. Arra is rájött, hogy aki főleg friss, növényi alapú étrenden él, ritkábban betegszik meg, ezért kezeléseinek legfontosabb eleme általában a beteg étrendjének megváltoztatása volt. 

4. Fő a mértékletesség! Minden túlzás ellentétes a természettel. Felismerte, hogy egy anyag kis adagban talán gyógyít, nagyobb adagban viszont árthat. Így például bort ajánlott az egészséges étrend részeként, valamint a szülési fájdalmak enyhítésére is, viszont azzal is tisztában volt, hogy ha betegei tartósan túlzásba vitték a borfogyasztást, köszvényessé váltak. Ha pedig sikerült mértéktartásra bírnia őket, akkor ez a betegség is megszűnt. 

5. Néha az a legjobb orvosság, ha nem teszünk semmit!   Hippokratész idejében sok sarlatán tevékenykedett, akik veszélyes, felesleges és drága gyógymódokra beszélték rá a betegeket. – Hippokratész azonban úgy tartotta, amíg nem bizonyított, hogy egy orvosi kezelés használna, addig nem is szabad alkalmazni. 

A hippokratészi eskü szövege (bár betartanák !)

Esküszöm a gyógyító Apollóra, Aszklepioszra és Hügieiára és Panakeiára és valamennyi istenre és istennőre, akiket ezennel tanúkul hívok, hogy minden erőmmel és tehetségemmel megtartom következő kötelességeimet: tanáromat, akitől e tudományt tanultam , úgy fogom tisztelni, mint szüleimet, vagyonomat megosztom vele, s ha rászorul, tartozásomat lerovom; utódait testvéremnek tekintem, oktatom őket ebben a tudományban, ha erre szentelik magukat, mégpedig díjtalanul; továbbá az orvosi tudományt áthagyományozom fiaimra és mesterem fiaira és azokra, akik az orvosi esküt leteszik, másokra azonban nem. Tehetségemhez és tudásomhoz mérten fogom megszabni a betegek életmódját az ő javukra, és mindent elhárítok, ami ártana nekik. Senkinek sem adok halálos mérget, akkor sem, ha kérik, és erre vonatkozólag még tanácsot sem adok.

 Hasonlóképpen nem segítek hozzá egyetlen asszonyt sem magzata elhajtásához. Tisztán és szentül megőrzöm életemet és tudományomat. Sohasem fogok hólyagkövet operálni, hanem átengedem ezt azoknak, akiknek ez a mesterségük. Minden házba a beteg javára lépek be, s őrizkedni fogok minden szándékos károkozástól, különösen férfiak és nők szerelmi élvezetre használatától, akár szabadok, akár rabszolgák. Amit kezelés közben látok vagy hallok – akár kezelésen kívül is a társadalmi érintkezésben – nem fogom kifecsegni, hanem titokként megőrzöm. Ha ezt az esküt megtartom és nem szegem meg , örvendhessek életem fogytáig tudományomnak, s az életnek, de ha esküszegő leszek, történjék ennek ellenkezője.

 



2021. július 24., szombat

Gondolatok a tejfölről...(is)



Mióta magam készítem és naponta iszom a kefiremet, mindig van itthon tej, hogy ne kelljen állandóan boltba szaladgálnom. Tegnap vettem újabb tartalékot, NEM tartós-tejet, hanem „normális”, hűtőben tartandó tejet. Betettem a hűtőszekrénybe, s miközben a bent lévő dolgokat kicsit elrendeztem, egy, a tejes dobozok mögé elbújt poharas tejfölt találtam – ami valahogy elkerülte a figyelmemet. Kivettem, megnéztem a szavatossági idejét: június 9 volt ráírva. Július 22 volt tegnap. Gondoltam, mehet a szemétbe, de azért kíváncsi voltam, milyen a több mint egy hónapja lejárt tejföl. Nos, akár hihető, akár nem, SEMMI baja nem volt. Pontosan úgy nézett ki, mintha tegnap vásároltam volna. Ettem is belőle, most – 24 óra elmúltával – mondhatom, nekem sem lett semmi bajom tőle.  
Aztán megnéztem alaposabban a dobozt és azt találtam, hogy „Összetevők: tejszín és mikorbatenyészet.” Nos, azt nem tudom, hogy ez a két összetevő valóban ilyen hihetetlenül sokáig képes megromlás nélkül elállni – de tény, hogy meglepődtem. https://szupermenta.hu/hogyan-keszul-a-tejfol/



S ezek után megnéztem a tegnap (július 22) vásárolt  „normál” – tehát hűtőben tartandó - tej szavatossági idejét : augusztus 24. szerepel rajta. És kiegészítésül az is oda van írva, hogy az ESL  olyan technológia, amely a tej dobozolás előtti  magas hőkezelésével  lehetővé teszi  a hosszú eltarthatóságot.
https://www.mindmegette.hu/tej-tipusai-nyers-pasztorozott-esl-uht-52501/



Néha elcsodálkozom, hogy még mindig képes vagyok újdonságok felfedezésére. És még mindig él bennem a régi tudás, mert a tej, tejföl „akkoriban” (az én gyerekkoromban) nem állt el ilyen sokáig. Lehet, hogy rosszul emlékszem, de mintha  az ízük is más lett volna…  Igaz, amennyit vettünk naponta, azt többnyire meg is ittuk, nem tartogattuk még csak napokig sem, nemám hogy hetekig…. Igaz, hűtőszekrényünk sem volt. A spájz meg nem volt kellően hideg…..

Nos igen, minden nap tanulok valamit….és minden nap emlékezem a múltra. Ami tartós-tej nélkül is egyre szebbnek tűnik….És minden nap azt érzem, hogy ez már nem az én világom.

Nem is értem, miért....

2021. július 23., péntek

Schönbrunn

Nem tudom, meddig lesz látható, és ráadásul német nyelvű film - de varázslatos. "Csak" nézni is gyönyörűség...

https://www.3sat.de/kultur/kultur-in-3sat/schoenbrunn-quelle-der-schoenheit-100.html




2021. július 22., csütörtök

Volt egyszer.....

  

Volt egyszer valahol egy rátarti teáskanna. Majd felvetette a büszkeség, mert finom porcelánból égették, mert hosszú csőre és széles füle volt, méghozzá elöl a csőre és hátul a füle. 
Ez egész ritka dolog, emlegette is a teáskanna, hacsak tehette. Hanem a födeléről nem beszélt soha. Tudta, mért nem: a födele törött volt, s ha megragasztották is, csorba maradt. Minek beszéljen hát az ember a hibáiról, mikor azt úgyis megteszik helyette mások? 
A csészék, a tejszínes kancsó meg a cukortartó - a teáskészlet többi tagja - úgyis többet gondolnak csorba födelére, többet is beszélnek róla, mint szépen ívelő füléről és pompás csőréről.
Ezt a teáskanna nagyon jól tudta. 
- Ismerem őket! - sóhajtotta. 
- Ismerem a hibáimat is, be is látom, s éppen ezért vagyok szerény és alázatos. De hát nemcsak hibái - erényei is vannak az embernek. A csészéknek fülük van, a cukortartónak födele, de nekem ez is, az is, s ráadásul még valami, ami nekik nincs: csőröm. Ezért vagyok én a teásasztal királynője. A cukortartó és a tejszínes kancsó inkább csak a jó ízlést szolgálja, de az adakozó, az uralkodó én vagyok. Áldás lehetek a szomjazó emberiségre! Az ízetlen forró víz bennem dolgozza fel zamatos itallá a kínai leveleket.
Gondtalan, vidám ifjúságában így elmélkedett magában a teáskanna. Ott díszelgett a terített asztalon, s a legszebb kéz emelgette; de a legszebb kéz ügyetlen volt, s elejtette a rátarti kannát.
Ott hevert a teáskanna ájultan a földön, a forró víz szétfolyt belőle, letörött a csőre, letörött a füle - a födeléről ne is beszéljünk, arról már elég szó esett. Rettenetes csapás volt ez neki, s ami a legszörnyűbb: mindenki rajta nevetett, rajta, s nem az ügyetlen kézen.
- Sohasem felejtem el azt a pillanatot! - sóhajtotta a teáskanna, amikor később elbeszélte élete történetét. 
- Azt mondták rólam, hogy rokkant vagyok, félreállítottak egy sarokba, másnap aztán odaajándékoztak egy szegény asszonynak, aki zsírt kunyerált a konyhán. Koldusbotra jutottam, nem volt tartalma az életemnek, nagyon elkeseredtem. És mégis - akkor kezdődött az én igazi életem. Mert a világon mindenki máshová ér el, mint ahova elindult.


 

Belém földet tömtek, s ez egy teáskannának annyi, mintha eltemetnék. De a földbe aztán virághagymát dugtak, hogy kicsoda, nem tudom, ajándékba kaptam, a kínai levelekért meg a forró vízért kárpótlásul, meg hogy elfelejtsem letört csőrömet, letört fülemet.
A földem befogadta a hagymát, s az az enyém lett, a szívemmé vált, eleven szívemmé - addig, tudjátok, nem volt szívem. De akkor élet támadt bennem, élet és erő. Nedvek keringtek a bensőmben: a hagyma csírába szökkent, aztán virágot bontott, s én hordoztam, én voltam a bölcsője.
Néztem, nem tudtam betelni a szépségével - boldog voltam, mert boldog, aki másnak tudja áldozni az életét! A virág nem mondott köszönetet nekem, nem is gondolt velem. Mindenki megcsodálta, mindenki megdicsérte. Én meg örültem - bizony, megérdemli a dicséretet a szépséges virág!
Egy nap aztán azt mondta valaki: "Jobb cserepet érdemelne!" Akkor kettétörtek, ami nagyon fájt, de a virág sokkal szebb cserépbe került, s ez megvigasztalt. Most itt heverek a szemétdombon, törött cserép vagyok. De az emlékeimet nem veheti el tőlem senki.
(A mese írója: Hans Christian Andersen

2021. július 21., szerda

Aludni és nézelődni....

....bárhol lehet:









Megjegyzés ehhez az utolsóhoz: kénytelen voltam áthelyezni a madáretetőt, mert már felmásznak a fügefára, veszélyben a madaraim... 

2021. július 20., kedd

Követhetetlenek...

 ...legalábbis számomra ezek a számok, értékek olyan mértékben hihetetlenek és/vagy csodálatosak, hogy a mese szintjét érik el.

https://index.hu/tudomany/til/2021/07/10/a-fold-sebessege-nap-naprendszer-tejutrendszer/

Elgondolkodtam, ülök itt csendben a számítógépem előtt és közben száguldok, gyorsabban, mint a szél... Hát... biztos igaz, de mégis  felfoghatatlan....


(Csak úgy zárójelben és kisbetűvel: a tegnapi kommentek miatt - is - elgondolkodtam, hogy mit is tegyek ma be a tartalékolt anyagaimból. Nos, a csodás, de ismeretlen világűrös bejegyzéseken kívül két receptet és 11, a világ tönkremenetelét bemutató/jósoló anyagot találtam. Nem vagyok magammal megelégedve, de - miképp ígértem - igyekezni fogok a szépet keresni és azt bemutatni...)


2021. július 19., hétfő

Hétfői hírek

Kétségbeejtő, hogy már megint milyen (lelki) mélységek felé tartok - cicák ide, meg oda.

Két napig a németországi, ill. most már ausztriai árvizeket néztem most hét-kezdetnek pedig ezt olvasom:

https://pecsistop.hu/kozelet/atomkatasztrofa-fenyeget-pakson/509321

Mégis mitől kellene tapsikolva örülnöm ? Már már azt gondolom, nem is baj, hogy 77 éves vagyok....

És akkor (én balga) továbbgörgetem a cikkek sorát és ezt találom:

https://pecsistop.hu/kozelet/jakab-peter-igy-reagalt-jurak-kata-nagy-port-kavaro-irasara/509324

Én tényleg nem értem már a világot. Egy biztos, valóban jót tenne nekünk egy "világvége" - de úgy globálisan....

De lehet, hogy készülődik is:

https://index.hu/techtud/2021/07/18/hold-fizikai-libracio-himbalozas-arapaly-aradas-arviz/


2021. július 12., hétfő

Még a paradicsom hiányzik.....

...és felőlem jöhet a tél...

Vajon lesz-e ? (Mármint tél...) 






2021. július 10., szombat

Kétségbeejtő....

 https://index.hu/belfold/2021/07/10/sellye-vihar-haz-rongalas/



És mindez az országnak abban a sarkában, ahol amúgy sem milliomosok élnek... 
Olyan rossz előérzeteim vannak: mi vár még ránk (rám) ? Mit kell még megélnem ? 
És:
Tudnék-e bármit is tenni ellene ?

Pár nappal későbbi híradás: 


És ez-időben itt nálunk ezeket a felhőket fényképeztem: 




Félelmetesen gyönyörű.....

Egy kis nosztalgia...

 ... talán nem csak pécsieknek is érdekes lehet ....

 




 

(Nézve a képeket ismét csak megállapítottam, hogy nagyon öreg vagyok....Sok minden ismerős volt...) 


2021. július 8., csütörtök

Ebben a szörnyű kánikulában...

...aludni mindenhol és bármikor lehet. Sőt ! Kell !













 

2021. július 6., kedd

Az én müzli-szeletem

Mint (sajnos) mindennek, az én kedvenc müzliszeleteimnek is felment az ára...De egy kis kényeztetés, öröm nekem is megjár, ezért aztán gondoltam egy merészet, csinálok majd én magamnak müzliszeletet, nem lehet az olyan nagy ördöngösség. És íme:

Egy 25 dekás zacskó csokis müzlit  összekevertem mézzel, vajjal, kevés liszttel, tejjel, egy kivajazott tepsibe nyomkodtam, és lassú  tűznél inkább szárítottam, vagyis megsütöttem. Pompás müzliszelet lett belőle - jó, mondjuk nem olyan szép felvágás után, mintha gép csinálta volna, de az íze, állaga nagyszerű lett. Ha valaki szereti a müzliszeletet, ajánlom próbálja ki, nem nehéz és egészen biztos olcsóbb, mint ha egyenként veszi meg. Gondolkodtam rajta, még egy kis olvasztott csokiba is be elehet(ne) mártani - nem rontana rajta... :-)



(A tál másik felén kedvenc linzer-kekszem maradéka látható.)


2021. július 4., vasárnap

Érdekességek az angol királyi családról

Nos, ha tegnap Angliában, királyéknál jártam, akkor még egy kis film ide fér róluk: 


Nekem érdekes volt - mert nem mindről tudtam....

2021. július 3., szombat

Ízlések és pofonok....

...különbözőek - tartja a közmondás. Nos, ez egyszer nagyon igaznak érzem.
Felavatták Diana szobrát, ezt:


Nem fejtem ki részletesen a véleményemet. Szerintem.....hogy is mondjam finoman....nekem nagyon nem tetszik.... Tudnék még írni, de inkább nem teszem.  


2021. július 2., péntek

Receptek

Miközben eltettem az epret, a meggyet, az uborkát, és mindjárt a kajszit is, néha szörfölgettem azért a neten és találtam érdekes, kipróbálni-valókat. A csirkemelles tanács tényleg "bejött", ezt már kipróbáltam a napokban... 


Néha lehet kicsit újítani is: