2024. november 12., kedd

Almalevet főztem

 Régebben volt idő, amikor az Erdőgazdaság almalevét vásároltam – amit nagyon szeretettem, de fogalmam nincs róla ma kapható-e ez még valahol...(Nem is érdeklődtem...) 

Viszont néha megkívánok valami édes nedűt. Van ugyan bodzaszörpöm,(saját), meg szoktam venni "bóti málnát" - de most, hogy van ez az üveg-visszaváltós cirkusz, elhatároztam, hogy amennyiben lehetséges, nem veszek semmit, aminek a "tartóját" valahová vissza kell vinnem....Szóval nem lesz málnaszörp a jövőben...(Pedig azért legjobban azt szeretem...tán meg kellene próbálnom házilag gyártani...)
Viszont egy ismerőstől kaptam egy nagy szatyornyi beteg, sérült, kukacos almát, azzal, hogy ha akarok, csináljak vele/belőle valamit. Hát kipróbáltam – az őszibarack-lé mintájára - az almalevet.

Egyszerűen csak meghámoztam, majd nem túl sok vízben – amibe fahéjat és szegfűszeget tettem – megfőztem. Ez gyorsan megy, hamar puhul az alma. A végén hozzáöntöttem frissen facsart citromlevet. Kiszedtem belőle a szegfűszegeket,  leturmixoltam, átpasszíroztam, ismételten felforraltam, majd üvegekbe töltöttem és száraz dunsztba tettem.
Az őszibarack levem ugyanígy készül és a családban mindenki imádja. Miért ne lenne jó ugyanez almából ? Kár, hogy a  szélesebb szájú, hosszú üvegeim elfogytak, kénytelen voltam rendes dunsztos üvegbe tenni a felét. Szerintem így sem lesz baja….Túl sokáig amúgy sem tartogatom.





2024. november 10., vasárnap

Vers és kép összeillenek

 


Vadszőlő levél

Lefújt a szél, te kicsi ág !
Rég elnyíltál nincs rajtad virág,
de büszkén mutogatod kis bogyóidat,
lilásvörösre érlelte őket a nap.
És a leveled, az is de szép !
Tűzvörös cakkos gyönyörűség.
Lefújt a szél s én felvettelek.
A szobám most kellemes meleg,
élj még itt velem pár napot ! 
Szebb ajándékot nálad – nem kaphatok.


Az jutott eszembe, hogy lepréselek pár vadszőlő levelet és feltűzdelem a könyveimre. Ez lett belőle. Szerintem hangulatos....



2024. november 9., szombat

Tudom, mégsem hiszem....

 


-Mondd Micimackó, miért vagy olyan szomorú?
-Mindig mosolyogni és nevettetni szoktál.
-Drága Malacka barátom! Tudod mi az a mennyország?
-Nem én! Messze van?
-Távol és mégis közel.
-Ezt most nem értem Micimackó...
-Várj! Elmagyarázom. Azért vagyok szomorú, mert akit nagyon szerettem, elköltözött! a mennyországba.
-De ha nagyon messze van Micimackó az a mennyország, miért nem üzensz neki hogy szereted, hiányzik és jöjjön vissza?
-Tudod Malacka, abból az országból nem lehet visszajönni.
-Akkor azért költözött el mert nem szeret téged, csak te őt?
-Csacsi kis barátom.Ő is nagyon szeret. De tudod, ha sokáig éltünk a Földön, szólnak, hogy máshol van most már ránk szükség.
-A mennyországban?
-Ott!
-Ha olyan nagyon messze van ez a másik hely, honnan tudja hogy szereted és nagyon hiányzik neked? Mivel üzensz?
-A szívemmel Malacka!.....  A szívemmel.


Vannak véletlenek ? Tegnap találtam a FB-n.        
Testvérem ma lenne  77 éves...


2024. november 8., péntek

Kedvenc témám

Kedvenc témám...Csak nincs kivel beszélni róla. A FB-n találtam ezt a jó kis cikket, ha senkit nem érdekel és senki nem olvassa, akkor én magamnak mentettem el. Igen. Én is hiszem, hogy nem annyi az emberiség története  a Földön, amennyit ma "hivatalosan elfogadnak".


Létezhetett fejlett civilizáció a Földön a történelmi idők előtt?

Az emberiség története, ahogyan ma ismerjük, alig néhány ezer évre nyúlik vissza. A történelem előtti idők homályába merülve azonban vannak olyan kutatók, gondolkodók és teóriák, amelyek azt állítják, hogy létezhetett egy vagy több fejlett civilizáció a Földön jóval az emberi történelem hajnalán. Bár a régészet és a történettudomány nem rendelkezik egyértelmű bizonyítékokkal, számos furcsa lelet, térkép, legendák és tudományos elméletek arra utalnak, hogy a múlt rejt sok titkot.

Ősi jelek fejlett civilizációkra
A történelem előtti fejlett civilizációk elméletei számos furcsa, megmagyarázhatatlan jelenségre és leletre épülnek, amelyekhez modern tudásunk sem mindig tud megfelelő magyarázatot találni. Ezek között találhatók furcsa kőépítmények, elveszett városok és olyan térképek, amelyek messze megelőzik korukat.

1. Piri Reis térképe (1513)
Az egyik legismertebb lelet, amely azt sugallja, hogy korábban létezhetett fejlett földrajzi tudással rendelkező civilizáció, a Piri Reis térkép. Ezt a térképet egy török admirális és kartográfus, Piri Reis készítette 1513-ban, és különlegessége abban rejlik, hogy olyan részleteket tartalmaz Dél-Amerika és az Antarktisz partvonaláról, amelyek ekkoriban ismeretlenek voltak. Az Antarktisz jégrétege alatti, jegesedés előtti partvonal megjelenése különösen rejtélyes, mivel az emberiség csak 1818-ban fedezte fel a kontinenst, és 1958-ig nem voltak pontos adatok a partvonalról.
Sokan úgy vélik, hogy a Piri Reis térkép egy korábbi, elveszett civilizáció térképeit használta forrásként, amelyek rendelkezhettek fejlett navigációs és földrajzi tudással.

2. Göbekli Tepe (Törökország)
Göbekli Tepe, amelyet az emberiség legrégebbi ismert templomkomplexumának tartanak, több mint 12 000 éves. Ez az időszak jóval megelőzi a mezőgazdaság és az írás megjelenését, és feltételezi, hogy az emberek ebben az időben még vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak. Göbekli Tepe óriási, gondosan megmunkált kőtömbökből áll, és olyan szintű építészeti és művészi fejlettséget mutat, amely egy ilyen korai korszakban szokatlan.
A templomkomplexum létezése azt a kérdést veti fel, hogy vajon mennyire lehetett fejlett az emberiség ebben az időszakban, és hogy ez egy elveszett kultúra jele lehet-e, amely technológiai szempontból meghaladta a kortársait.

3. Ba’albek, Libanon
Ba’albek óriási kőtemplomairól és hatalmas kőtömbjeiről híres, amelyek közül a legnagyobbak súlya eléri az 1200 tonnát. A Trilithon nevű három óriási kőtömb szállítása és megmunkálása komoly rejtélyt jelent még ma is. Az ókori Római Birodalom idején emelt templomkomplexum alatt még régebbi, ismeretlen eredetű építmények találhatók. Az építkezés méretei és technológiája arra utalnak, hogy az építők olyan fejlett eszközökkel és tudással rendelkeztek, amelyet a jelenlegi történelmi ismereteink nem tudnak megmagyarázni.

4. A Mahábhárata és más ősi indiai szövegek
Az indiai Mahábhárata és más védikus szövegek olyan részleteket tartalmaznak, amelyek egyesek szerint fejlett technológiai ismeretekre utalhatnak. A szövegek említenek repülő eszközöket, úgynevezett „Vimanákat”, amelyek csodálatos repülési képességekkel rendelkeztek. Továbbá számos utalás található a szövegekben olyan „fegyverekre”, amelyek hatása meglepően hasonlít a modern atomfegyverek pusztító erejéhez. Egyes kutatók, köztük David Hatcher Childress, úgy vélik, hogy ezek a leírások egy ősi, technológiailag fejlett civilizáció nyomai lehetnek, amely nyomtalanul eltűnt.

Gondolkodók és elméletek

1. Graham Hancock és az elveszett civilizáció elmélete
Graham Hancock, brit író és kutató, az elveszett fejlett civilizációkról szóló elméletek egyik legismertebb szószólója. Hancock könyvében, a „Fingerprints of the Gods” (Az istenek ujjlenyomatai) című műben azt állítja, hogy a jégkorszak vége felé, kb. 12 000 évvel ezelőtt, létezhetett egy rendkívül fejlett civilizáció, amelyet kataklizmikus események pusztítottak el. Hancock számos ősi építményt és térképet vizsgált meg, amelyek véleménye szerint arra utalnak, hogy a régi idők emberei sokkal fejlettebbek voltak, mint azt a mainstream tudomány állítja.
Hancock különösen a Piri Reis térképet, a Gízai piramisokat, és az andoki Titicaca-tó alatti ősi romokat hozza fel bizonyítékként. Elmélete szerint a jégkorszak vége, az ún. „Younger Dryas” időszak, egy olyan kataklizmával járt, amely elpusztította ezt a fejlett kultúrát, és az emberiségnek újra kellett építenie a civilizációját.

2. Zecharia Sitchin és az annunakik
Zecharia Sitchin, a „The 12th Planet” (A 12. bolygó) című könyv szerzője, egy másik elméletet dolgozott ki, amely szerint az emberiség fejlődése nem teljesen természetes úton zajlott. Sitchin szerint az emberiség genetikai módosítás eredményeként alakult ki, amelyet egy Annunaki nevű, földönkívüli civilizáció hajtott végre több ezer évvel ezelőtt. Az Annunakik, Sitchin elmélete szerint, a sumér ékírásos szövegekből ismertek, és hatalmas technológiai tudással rendelkeztek. Sitchin szerint ez az ősi faj létrehozott egy földi civilizációt, amely magyarázatot adhat a korai emberi történelem különleges fejlettségi szintjére.

Következtetések és gondolatok

A fejlett civilizációk létezése a múltban a mainstream tudomány számára ma még nem bizonyított, de egyre több kutató, író és gondolkodó tárja fel azokat a furcsa anomáliákat és leleteket, amelyek arra utalhatnak, hogy a történelmünk sokkal régebbi és bonyolultabb, mint ahogy azt korábban gondoltuk. Bár ezek az elméletek jelenleg spekulációk tárgyát képezik, az általuk felvetett kérdések arra ösztönözhetnek bennünket, hogy nyitottabbak legyünk a történelem újraértelmezésére, és megvizsgáljuk az emberi fejlődés rejtett titkait.

Források:
Graham Hancock: Fingerprints of the Gods (1995).
Zecharia Sitchin: The 12th Planet (1976).
Piri Reis térkép: The Mysteries of the Ancient World (2020).
David Hatcher Childress: Technology of the Gods: The Incredible Sciences of the Ancients (2000).


2024. november 7., csütörtök

Négy titok

https://green.hu/cikkek/hosszu-elet-4-titka-nyomaban-ezuttal-komolyan/? 

Véletlenül bukkantam erre a cikkre - elolvastam... Ajánlom minden idős embernek - habár fiatalon kell(ene) készülődni arra, hogy ilyenné tudd tenni öregkorodat.

Csak azt nem tudom, hogy mi van azzal, aki valahol egyszer csak "elakadt" (?vagy milyen kifejezést is írjak ? leállt? kikapcsolt? magába-fordult?....) Honnan vegyen erőt az, aki egyedül van ? Élete zömét egyedül küzdötte át, max. kutyák, macskák társaságában ? Aztán elérte a nyugdíjas kort és az évek múlása felgyorsult és egyszer csak nyolcvan éves lett...Csak úgy, minden előzetes bejelentés nélkül kiderült, hogy már semmi sem működik úgy, ahogy kellene, ahogy régen működött....

Hát igen, valahol el kellene indulni - de hol ?  

A kék zónák titkai

Az amerikai kutató, Dan Buettner öt ilyen kék zónát vizsgált meg: Okinawa (Japán), Szardínia (Olaszország), Ikaria (Görögország), Nicoya (Costa Rica) és Loma Linda (Kalifornia, USA). Ezeken a helyeken az emberek nemcsak hosszabb életet élnek, de egészségesebb életet is. Négy egyszerű következtetésre jutott, amelyek segíthetnek mindannyiunknak.

1. Okos, egészséges étkezés és a hosszú élet

A kutatások szerint az étkezés az egyik legfontosabb tényező. A kék zónák lakói egyszerű, természetes ételeket fogyasztanak. Például Okinawában az emberek sok zöldséget, halat és rizst esznek, míg Szardíniában a mediterrán diétát követik, amely olívaolajban gazdag, és rengeteg friss zöldséget, gyümölcsöt, diót és halat tartalmaz. Az étkezés egyszerűségének és természetességének követése nemcsak egészségesebb, hanem fenntarthatóbb is.

2. A természetes testmozgás és a hosszú élet

A természetes mozgás beépítése a mindennapokba szintén kulcsfontosságú. Ahelyett, hogy mesterséges edzésprogramokat követnének, a kék zónák lakói mindennapi tevékenységeikkel tartják magukat formában. Ikariában például az emberek napi rutinjuk részeként mezőgazdasági munkát végeznek, ami rengeteg természetes mozgást biztosít. A gyaloglás, kertészkedés, és kerékpározás mind-mind hozzájárulnak az aktív életmódhoz.

3. Életcélok, az élet értelme…

Az életcélok megléte, vagy más néven az élet értelmének megtalálása, szintén fontos szerepet játszik. A japánoknak van egy kifejezésük, az „ikigai,” ami az élet értelmét jelenti, és ez segít nekik motiváltan és céltudatosan élni. Nicoyában az emberek „plan de vida”-ról beszélnek, amely szintén az élet értelmét jelenti. Ezek az életcélok nemcsak mentálisan tartják fitten az embereket, hanem segítenek abban is, hogy stresszmentesebb életet éljenek.

4. Kapcsolatok, a közösségek ereje

A közösségi kapcsolatok és a társas támogatás szintén elengedhetetlenek. Loma Lindában például az emberek erős közösségi hálózatokat építenek ki, amelyek nemcsak érzelmi támogatást nyújtanak, hanem gyakran praktikus segítséget is. A családi és baráti kötelékek ápolása, a közösségi eseményeken való részvétel mind-mind hozzájárulnak a hosszú és egészséges élethez.

Hogyan alkalmazzuk ezeket a tanácsokat?

Vizsgáljuk meg a saját életünket, és azonosítsuk, mely területeken van szükség változtatásra. Ha például egészségesen étkezünk és rendszeresen mozgunk, de elhanyagoljuk a közösségi kapcsolatokat, érdemes több időt szánni a barátokkal és családdal való találkozásra. Ha erősebb életcélokat keresünk, gondolkodjunk el azon, mi az, ami igazán motivál és szenvedéllyel tölt el minket.

Gyakorlatok a mindennapokra: cél a hosszú élet – a minőségi időskor

Egészséges étkezés: Próbáljuk ki a mediterrán diétát, fogyasszunk több zöldséget és gyümölcsöt, és kerüljük a feldolgozott ételeket.
Természetes mozgás: Sétáljunk többet, végezzünk kertészkedést, vagy találjunk olyan tevékenységeket, amelyek természetesen beépíthetők a mindennapjainkba.
Életcélok: Tűzzünk ki rövid és hosszú távú célokat, amelyek motiválnak minket, és adnak értelmet mindennapjainknak.
Közösségi kapcsolatok: Ápoljuk baráti és családi kapcsolatainkat, vegyünk részt közösségi eseményeken, és támogassuk egymást.
Már ezekkel az apró változtatásokkal is sokat tehetünk az egészségünkért és a hosszú életért. Ne feledjük, hogy minden kis lépés számít, és már azzal is sokat tettünk, ha néhány ilyen egyszerű szokást beépítünk a mindennapjainkba.

Nos igen. Lenne tennivalóm..........



2024. november 6., szerda

Penny (Macska-kedvelőknek ajánlom)

Vállalom, hogy nevetséges vagyok, vagy bármi más dehonesztáló jelzőt, kijelentést, megjegyzést, kommentet stb. elfogadok...mert az tényleg nem egészen normális, hogy pl. az alábbi FB-n lévő Penny-s videókat is megnéztem többször  egymás után. És még csak meg se tudom mondani, miért ? Csak.
Amúgy Pennyt gyakran megkeresem, hogy értesüljek legújabb történeteiről - ugyanis  jobb, mint sok egyéb, a FB-n található idétlen kisfilm. (Szerintem) ....Igaz, nem beszélek angolul, csak keveset értek a macskatulajdonos szövegeiből, viszont Penny egy szavas válaszai már érthetőbbek...Mondtam is az enyémeknek, hogy tanulhatnátok ettől a kis amcsi cirmostól...(hanggal hallgasd !) 
https://www.facebook.com/reel/1237109654102078
vagy ez:
Jó, na elismerem, hogy hülyeség...de hát megengedem magamnak - és még mindig jobb, mint a tv híreket nézni-hallgatni. (Pláne ma...Választás Amerikában...) 

Egyébként a youtube-on is látható, ez a legtöbbet nézett 10 videó:



2024. november 5., kedd

Válogatás őszi séták képeiből

Pécs Meszes  városrészében  készült képek:









A város másik "végében" az Uránvárosban készült képek:








És  "kakukktojás", Kertvárosból:
(Apáczai Közösségi Ház) 




2024. november 4., hétfő

Dömörkapu és környéke

Mai sétám a Dömörkapuhoz vezetett, https://hu.wikipedia.org/wiki/D%C3%B6m%C3%B6r-kapu_(Mecsek)  pontosabban meg akartam nézni, hogy az étterem(+szálloda) üzemel-e, s közben egy nagyon régi kis házat is akartam ellenőrizni, megvan-e még ? 



Nos, a ház még áll (épült 1901-ben !!) és ennek is érdekes története van, mert a tulajdonosát ismertem, édesanyám barátnőjének az apukája építette...És mit ád az ég,  véletlenül tudtam meg, hogy egy kedves szomszédom vásárolta meg pár évvel ezelőtt a fiának. Sajnos a fiatalok a ház átépítését tervezik, hát ideje volt, hogy én még készítsek róla néhány "búcsú fotót"...De azért elgondolkodtam (nem először), hogy a világ igen kicsi. A legváratlanabb helyen bukkannak fel a múltamból ismerősök.(Csak egy  példa, a villányi kis barlanggal kapcsolatban - amiről tegnap írtam -  kaptam egy  ismertetőt és abban a szövegben - pedig bizony sok sok évtizeddel ezelőtti - három személyes ismerősöm  neve  is szerepel...hát igen, vannak fura véletlenek...) 

A kis házat elhagyva  értem  (én úgy tudtam) a dömörkapui turistaházhoz, de annak ki tudja mióta már nem ez a neve, hanem  Hotel Mediterrán... Ma épp zárva volt, de itthonról felhívtam telefonon és közölték, hogy egyébként nyitva van, csak ma volt zárva valami miatt.....




Kerestem és megpróbáltam néhány mai képet a régivel összepárosítani - hát ilyenre sikerültek....

Azért nekem ehhez az étteremhez is fűződik sok gyerekkori emlékem, éppúgy, mint a Tettye étteremhez. Nálunk a hét vége a következő volt: szombaton nagymama majdnem teljesre elkészítette a vasárnapi ebédet. Vasárnap reggel mise a Pálosoknál, majd az asszonyok, gyerekek hazajöttek, befejezni az ebédet és mondjuk frissen megsütni a húst, vagy valami sütit, a férfiak pedig elmentek le a városba meginni egy sört, és délre mindenki az asztalnál ült...A délutáni "csendes-pihenő" után pedig mindig séta következett, melynek célja vagy a Tettye, vagy a Dömörkapu volt....

Na, de elkanyarodtam...

Szóval megnéztem a Mediterránt, és felmásztam a kis kilátóhoz vezető útra, amin ugyan már százezerszer végigsétáltam, de a kilátást innen, hát azt nem lehet megunni. Készült megint rengeteg fotó, viszont - hétfő lévén, mindössze két kutyát sétáltató párral találkoztam - aminek kifejezetten örültem, mert utálom a tömeget az erdőben...

Kissé meglepődve, de szomorúan vettem észre, hogy több bokor jelenleg VIRÁGZIK !!! Szegény, szegény meggyötört, kiszáradt/kiégett, és mégis élni akaró,  a klímaváltozástól megbolondult szerencsétlen virágok !!! Nem viccelek, itt vannak a képek:



Már visszafelé indultam, amikor észrevettem, hogy a tűzrakó helyen valami füstölög...odaérve láttam, hogy akik ott szalonnát vagy akármit sütöttek, úgy mentek el, hogy égve hagyták a tüzet, mi több, egy hatalmas tuskó izzott ott vidáman. Nem tudtam mit tegyek...ez azért nem olyan tűz, amihez a tűzoltókat kellene hívni, na de kissé fújdogál a szél, és ha elviszi a parazsat ??? Gondoltam  az első szembejövőtől tanácsot kérek... Jöttek is hamarosan - de azt mondták, nem lesz ebből semmi baj, hamarosan elalszik ez a tűz, ne idegeskedjek...

Hát jó....én nem szóltam, de még most is bennem van a rossz érzés...és ha mégis kigyullad(t) az erdő ?....no majd holnap megtudom....

Egyébként csodás idő volt kellemes napsütéssel. 131 kép készült. Íme néhány közülük:


Az ősz színei kísértek

Halódnak a fenyők....

A budai városrész

Még mindig töltik a bányagödröt....

És hogy ne legyen "virág nélkül" a mai bejegyzés se, itt egy kép, de nem vagyok biztos a meghatározásában, ez talán hegyi len (volt) ?
Már nem virág, csak a termése...de nekem így is tetszett.



És itt van két közeli kép róla. 

Ugye szép ?


2024. november 3., vasárnap

Halottak napja

Ezt találtam a FB-n: „Milyen furcsa az ember... Veszekszik az élőkkel, és virágot visz a halottaknak. Évekig nem beszél egy emberrel, és amikor meghal, tiszteletét teszi.  Nincs ideje az élő embert meglátogatni, de egy virrasztáson egész nap ott marad. Nem hívja, nem öleli, nem törődik az élőkkel, de kétségbeesik a halottak miatt. Úgy tűnik, mintha a legértékesebb dolog a halál lenne... és nem az élet.”

Ma az izraelita temetőben jártam, s mondhatom, még ha furcsán hangzik is, hogy ez Pécs egyik szép „parkja”. Sokkal, sokkal jobb a „rendes városi” parkoknál – hiszen emberek nem nagyon járnak ide, én ma délután senkivel nem találkoztam. És mennyivel másabb ez a temető, mint a többi, mint pl. a városi nagy – különösen ilyenkor, halottak napja környékén. Itt egyetlen szál gyertya nem égett és a sírokon nincs virág. Igen, akik itt vannak, örökre elmentek – végülis azokkal kell inkább törődnünk, akik még mellettünk vannak.                                                             

Milyen igaz…Virágcsokrokkal, gyertyákkal senkit visszahozni nem lehet – akármilyen szép fotók is készülnek róla…..

Itt olvasható a pécsi temető rövid története: https://www.szombat.org/kultura-muveszetek/a-pecsi-zsido-temeto-fotoessze

Én is készítettem pár képet:








Dsida Jenő: Temetőben


Köröttem csend - és temető.
Csak néha suttog valami,
csak néha lehet hallani:
ez ő, ez ő, ez ő!-
Azután minden újra csendes,
és álmodik a temető.
 
Én hajtott fővel ballagok,
s a néma árnyak szembe jönnek,
s a sírkeresztek rámköszönnek,
és mind az igazi Nagyok -
Én, a halottak ismerőse,
révedő szemmel ballagok.
 
Utánam huhog a Jövő,
a Múlt, Jelen, a sok kereszt,
s az árnyak kara zúgni kezd:
ez ő,ez ő,ez ő!-Azután
minden újra csendes,
és álmodik a temető.
 
1924. augusztus 31.


2024. november 2., szombat

Pécs-Mohács-Pécs szombat délután

Eddig még ilyent sosem tettem, de meglehet, a jövőben gyakorlattá fog válni. Gondoltam egyet - de tényleg, csak úgy, hipp-hopp, reggel fél 9-kor, és megnéztem miképp lehet lejutni vonattal Mohácsra, és már öltöztem is. 

Igaz, azt tudtam, hogy nem a legideálisabb időpontokat választottam, mehettem volna korábban - ne de majd legközelebb jobban átgondolom az útitervet. Így ugyanis csak fél órám volt Mohácson - bár ahhoz ennyi is elég volt, hogy készítsek egy csomó képet a Dunáról és felszedjek egy kis kosárnyi csodás, színes, lepréselendő és majd dekóként felhasználandó  őszi levelet. 

Be kell valljam, nagyon élveztem az utazást. Nem szeretem a gyorsvonatokat, na hát ez nem az volt. Ráadásul ezt az alig 40 km-es távot úgy kell/lehet megtenni, hogy Villányban át kell szállni egy másik vonatra !!! Mindegy. Magyarország, magyar MÁV....Örülni kell, hogy egyáltalán jár még a vonat. 

Odafelé menet volt egy kis malőr....

Pécstől szépen menetrendszerűen mentünk, Vokánynál a vonat elindult, a kalauz meg kiabálás, integetés ellenére ott maradt.... Az utasok gondolkodtak, mit tegyenek, de a vészféket nem merték meghúzni, holott mi láttuk, hogy baj van...A mozdonyvezető meg nyilván vissza se nézve indult előre...
De egyszer csak valahogy hozzá is eljutott a hír, hogy elhagyta az egyik emberét...hát a vonat a nyílt pályán szépen megállt, a mozdonyvezető kiszállt és gyalog visszasétált a kb. 1 km-rel ezelőtt elhagyott kalauzért, majd nagy vidáman, már együtt visszatértek és a vonat ment tovább. Szerintem ilyen is csak Magyaroszágon történhet meg... 

Mi - az utasok jót derültünk - szerencsére senkinek sem volt sürgős az útja. Na de azért....szóval "elveszíteni" a kalauzt  !!!!- hát ilyesmi se történik mindenhol.... 

Végül 
csak megérkeztünk Villányba. Itt viszont le kellett szállni, mert ez a vonat másfelé megy és át kell szállni egy másik, a mohácsi vonatra....(ami csak Mohács és Villány között közlekedik, ez kb.30 km.)  Hát ezt én nem értem, de biztos van valami titkos MÁV indok, amiért így kell csinálni...

Viszonylag kevés volt az utas is - ünnepek közti szombat volt - szóval valójában minden jól sikerült.....
A hazafelé hozó vonat indulásáig Mohácsom volt szűk 3/4 órám, és mivel a vasútállomás közvetlenül a Duna mellett van, nem ütközött nehézségbe pár képet készíteni itt, ill. felszedni egy halom szépséges színes falevelet, melyek most préselődnek.
Aztán újabb Villányi átszállást követően már hamar Pécsre értünk...Nem mondom, hogy kalandos utazás volt, de nem is unalmas....
158 kép készült. Itt van belőle a válogatás:

A pécsi állmás - hozzák a mozdonyunkat


Nem, nem ezzel megyünk.....


...hanem ezzel.....

Talán még fel is tud szállni ???

Belülről egész elfogadható

Ha jól látom a hatalmas órát, mindjárt indulunk ...
Szerencsétlen mohácsi állomás....


Ezzel jöttünk Villánytól Mohácsig

Ez is tiszta, rendes volt belül.


Út az állomástól a Duna-parti sétány felé....


....és a Duna néhány képen: 






Ez már a villányi gesztenyesor az állomás mögött

A volt pincegazdaság nevezetes bejárata....meséje van...senki se gondolná, hogy egy csodás cseppköves barlang-terem van mögötte....



Ezek itt a végén meg már csak szem-gyönyörködtetést szolgálnak...