2025. január 31., péntek

Űr-hír

Elindult a közvetlen közvetítés az ISS-ről:

https://www.youtube.com/watch?v=fO9e9jnhYK8




Töredelmesen bevallom, számomra csalódás...A Föld sokkal, sokkal színesebb - legalábbis innen lentről - és ha onnan föntről ilyen "unalmas-semleges" akkor nem csodálom, ha elkerülik a földönkívüliek... 
 

Balokány + ismét Zsolnay

Nem lehet tudni, ez a bolond időjárás  mikor és hogyan változik. Januárban meleg, tán februárban meg megfagyunk majd...(Szegény virágok...)

Na, de ha jó idő van, azt ki kell használni. Igaz, unalmas kissé a Balokány liget, de olyan nincs, hogy egy fényképezőgép ne találjon valamit, ami megörökítésre érdemes. Egészen biztos, a helyszín szerepelt már többször is a blogban, de nem baj...  Nos, ez egy válogatás a tegnap  délutáni képekből:



(Immmmádom a vízben visszatükröződő világot !!!)


Ez volt a régesrégi Balokány fürdő bejárata...
És a régi Zsolnay gyár új funkciójú épületei,egységei:

A jobb oldali épület a PTE Művészeti kara

Ez jelenleg: Kesztyű-manufaktura


A tegnap mutatott kémények közül egy - közelről

https://hu.wikipedia.org/wiki/Janus_Egyetemi_Sz%C3%ADnh%C3%A1z

A "Csipke híd" - alulról




Névtelen alkotók névtelen alkotásai

Találtam a neten egy anyagot a Balokányról, utólag kiegészítem ezzel a bejegyzésemet, mert érdekesnek találom:

A balokány szóval a budai külvárosban, első alkalommal 1746-ban találkozunk. Gregorics Márton kereskedő ekkor tett ajánlatot a városnak, hogy hajlandó a Ballukanya-t kitisztítani, rendbe hozni és rétté alakítani, ha nyolc évre adómentesen megkapja. A szerződést meg is kötik.

Csak a város számadásaiban jelentkezik, hogy a város 1758-59-ben rét körülsáncoltatását végeztette és vízlevezető árkot ásatott a Canalis-ig. Mint később kiderült, ezzel több célt kívántak elérni. A legfelső forrást foglaltatta a város a környékbeli lakosság ivóvíz ellátására és mosóhelyet létesített az asszonyok számára. A medence fenekén fakadó források vizét pedig összegyűjtötték a töltések között. Abban lehetett lovakat úsztatni.

A medence déli végén zsilipet készítettek. Ott szabályozhatták a tárolt víz mennyiségét. Ugyanott adtak vizet az alatta lévő nagy közlegelő állatai részére létesített marhaitatóhoz. A vízfelesleget pedig az árkon át engedték le a mai Pécsi vízbe. A medencében tárolt víz egyben tűz esetére szolgált tartalékul. Az egésznek felépítését későbbi térképekről jól ismerjük.

https://mnytud.arts.unideb.hu/madas/

 

2025. január 30., csütörtök

Zsolnay negyed

Abnormálisan meleg volt tegnap, tavaszi kabátban sétálni indultam a Zsolnay negyedbe. ...ahol ezerszer jártam, ahol nemtudomhány fényképet készítettem már - viszont itt van a közelemben, nyugalmas csendes hely hétköznapokon. Érdemes volt lemennem. 90 kép készült, íme egy kis válogatás belőlük:

Napóra a Bóbita bábszínház falán



Itt van a Gyugyi gyűjtemény






Ez nem én vagyok...



Itt látszik a planetárium kupolája


A "DOZSÓ"

Használaton kívüli, de meghagyott kémények

Ez egy elszáradt hortenzia virága - nagyon tetszett....


2025. január 29., szerda

Tényrögzítés az utókornak...

Nem, nem néztem "vissza" az elmúlt évek januári legmagasabb hőmérsékletét, de ha valaki azt mondja, hogy Mo.-on januárban a + 16 fok normális - akkor én kissé csodálkozom. Márpedig ez a helyzet. Ma ennyi lesz. Mármint + 16 fok...

Az alábbi két szép képet a netről hoztam, a Mecseken készült. A harmadik kép nem túl szép, viszont a hajnali nagy eső után az udvaromban készült az elázott kis primuláról:




De hogy valami jó is kerüljön ma ide, találtam a neten egy érdekes hír, nevezetesen, hogy bizonyos fűszernövények "csak vízben" is nevelhetők. Én bizony ezt még nem hallottam. De íme, itt a leírás hozzá. Meg fogom próbálni:

https://www.natursziget.com/eletmod/20190114-fuszer-termesztese-vizben-egesz-evben   vagy

https://hobbikert.hu/magazin/10-fuszernoveny-amelyet-vazaban-is-tarthatunk.html


2025. január 28., kedd

Valószínű nem fogom megélni

Számomra igen fontos és érdekes info, mindenképp meg akartam itt örökíteni, habár nem fogom megélni, pedig micsoda nagyszerű látvány lenne !!!

"Az egyik legjobban várt kozmikus esemény kettős perspektíváját hoztuk el videóban! Nézzük meg a tőlünk 642,5 fényév távolságra lévő Betelgeuse szupernóva robbanását „valós időben (az esemény időpontjában)”, hogy  miképp fog kinézni a Föld éjszakai égboltja, amikor végre elér minket az esemény fénye.

Élete végéhez közeledik a Betelgeuse, galaxisunk egyik legnagyobb és legfényesebb csillaga. A tudósok tudják, hogy nagyon közel van a szupernóvához, de a pontos időzítés rejtély marad – megtörténhet holnap, vagy több ezer év múlva is.
Amikor a Betelgeuse felrobban, a szupernóva olyan fényesen fog ragyogni, hogy a mi holdunkkal vetekedni fog, hetekig vagy akár hónapokig, mint egy második hold az éjszakai égbolton. Ez a ritka esemény átalakítja a kozmoszról alkotott képünket!
Szerencsére, míg a Betelgeuse szupernovája káprázatos látvány lesz, elég messze van ahhoz, hogy ne jelentsen veszélyt a Földre – csupán látványos műsor lesz. De annak viszont feledhetetlen..."



Lehet, hogy annak aki néha véletlenül ide téved, már már rögeszmének tűnik ez az "Orion imádat" - de nem tudok magyarázatot adni rá, hogy az égbolton látható millió csillag közül miért pont ez, vagy ennek a története érdekel ennyire. Miért "őt" nézem a legtöbbször és ha mondhatom, a legkíváncsibb szemmel. Tegnap este is... csak álltam és ezt a csillagát figyeltem...hátha mégis inkább most történik valami...(Ja, majd pont akkor, amikor én ránézek.... hát vannak fura gondolataim - viszont nem szégyellem...)De nem történt  semmi. 

Aztán a Marsra tévedt a tekintetem, nem emlékszem, hogy láttam-e valaha ilyennek... Vörös volt. Aki nem akarja, ne higgye el. Nem csillag-sárga volt, hanem narancsvörös. Még sosem láttam ilyennek. 
És olyan de olyan hálás voltam ezért az "adományért", hogy t.i. a csillagos ég látványától igenis boldog tudok lenni...
Nos oda fel kell nézni, és akkor eltörpülnek a földi dolgok...

Két gondolat

Találtam a feljegyzéseim között:


1. "Ha az élet akkora pofont ad, hogy földre kerülünk, nyissuk ki a szemünket: fölöttünk ragyognak a csillagok."

2. Ahelyett, hogy folyton azt kérdezgetnénk magunktól, hogy valaki más miért viselkedik úgy, ahogy, tanuljuk meg ezt kérdezni: " Mi az a bensőmben, mely fájdalmat akar okozni magának azáltal, hogy mások viselkedésével van elfoglalva ?" 


Ez nem az Amazonasz - de gyönyörű....


2025. január 27., hétfő

Nem felejtek...

 



Az auschwitzi haláltábor 1945. január 27-én szabadult fel, ennek emlékére az ENSZ Közgyűlése 2005. november 1-jén január 27-ét a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapjává nyilvánította. A határozat hangsúlyozza „az emlékezés és a tanítás kötelességét”, hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, túlnyomórészt zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.

A hitleri Németország 1942 januárjában tette hivatalos politikává a 11 milliós európai zsidóság megsemmisítését, „a végső megoldást” (Endlösung). A holokausztnak (a görög eredetű szó jelentése „tűzben elégő áldozat”, héber megfelelője a soá) mintegy kétszázezer – a nemzetiszocialisták által szintén alacsonyabb rendűnek nyilvánított – cigány, valamint homoszexuális, testi és szellemi fogyatékos ember is áldozatul esett.

A budapesti Holokauszt Emlékközpont szerint az európai zsidó holokauszt áldozatainak számát a különféle becslések öt- és hatmillió közé teszik. A holokauszt idején meggyilkolt áldozatok közül hozzávetőleg minden tizedik volt magyarországi zsidó, számuk 500-600 ezer közöttire tehető....

Az auschwitzi múzeum hozzávetőleg 1,3 millióra teszi a haláltáborba deportáltak számát, akik közül mintegy 1,1 millió volt zsidó, de sok lengyel, roma és szovjet hadifogoly is volt köztük, a meggyilkolt, meghalt emberek száma legkevesebb 1,1 millióra tehető.

https://kecskeikronika.hu/hirek/a-holokauszt-aldozatainak-nemzetkozi-emleknapja-van


(Drága WZS én nem csak ezen a napon gondolok rád...)


Írás a porban


Írás a porban


Mint puha földön lánctalpak nyoma –
mint puha alsókarba égetett kék
lágerszámjegy, olyan mély, Mária,
olyan éles bennem ma is az emlék.
Futnék tőle – nagyon fáj – de hova?
Ki tudná feledni első szerelmét?
Tűnt hang suttog a mélyben, zúg a falban;
kér, kérdez, korhol. Elnémíthatatlan.


A kezdet – pázsit, part, patak – sötétlő
háttér előtt még csupa fény. Padon,
sövényen harmat. És ahogy a fény nő,
megvillan szemben egy vízimalom.
Die schöne Müllerin! Az elbeszélő
fél: nagyon is romantikus, nagyon
alt-Wien idillt fest. Hagyj el, kék virág,
ne helyzetdalt, írjunk elégiát.


Ámbár ide valami tiszta dallam,
egyszerű és nyájas kép illenék.
Izzó parázson lép a láb (alattam
zöld láp sziszeg), de fent boltíves ég;
lent is az ég, a szélfehér patakban,
hogy tovább fessem álmunk színterét –
Sehnsucht és Ungeduld, még semmi bánat,
az égen az ősz csodája varázslott.


Micsoda nap volt! Az akvamarinkék
párában hogy próbálták mennyei
légtornászmutatványukat a cinkék,
– s pintyek, szajkók marionettjei! –
Majd lángvörös, tűzsárga szárnyak ismét,
csiviteléssel volt a kert teli.
Borókabokrok ágán, cser-tetőknek
legcsúcsán csuszkák, csízek kergetődztek.


Ezt szerettem, a gesztenyék, a nyárfák
biztonságát, lombjuk bölcs mosolyát,
a levelek koreográfiáját,
ahogy boldog tánccal suhogtak át
a halálba, s a rigókat a hárs-ág
hintáján, ahogy rám szóltak: tovább!
S meg-megvártak hátán a kerti padnak,
ha énekükkel délre eltikkadtak.


Szépségével az ég a pusztulásnak
nemet mondani talán így akart;
hős bokrok, merész gyümölcsök tusáztak
s arattak itt napra-nap diadalt,
s a fák angyalai, a legcsudásabb,
legrettenthetetlenebb madarak:
harkályok, gerlék, gébicsek, melyek
örökre már Téged jelentenek.


Ha lombokról, madarakról beszélek,
Neked mondom most is, mint hajdanán;
röptük írásjeleit csak Te érted,
és mintha már fölém is hajlanál;
de boldogságából az elme ébred,
nincs zöld madár többé az almafán.
Álom volt? Visszamérgezett az álom,
megráncosodott bennem ifjúságom.


Futni Hozzád, bolyongani azonban
a Zala-part földútjain Veled,
vagy hallgatni, hogy’ zúgnak a malomban
a búza- s rozs-őrlő szerkezetek;
ülni szobádban, magyarázva hosszan
történelmet, morált, költészetet:
ezért, bármily pokol várt ránk a végén,
minden szennyével százszor újraélném.


De mégegyszer a malom. Voltaképpen
poros, kopár műmalom volt, noha
szorgos habok sodra hajtotta régen,
azért is épült oda, ahova.
Szemem lobogni látta lángfehéren
mégis, mert lett vágyaim otthona;
elsűllyedt szavaidat vízimalmok
zúgják tovább, habján viharzik arcod.


Régi udvarház állt egy fűzfa barnás
árnyában ott, a malomgát mögött,
– zsindelytetős, kőlépcsős, faverandás –
ablaka mindig lefüggönyözött;
zsidó család, e part gazdái lakták s
Valaki, tudtam, várt: mikor jövök?
Apa-anya gyengéd iróniája
ügyelt a világmegváltó diákra.


A teremtő Természet a kamaszba,
aki voltam, ép elmét ültetett.
A hit lágy vigaszát azt megtagadta,
adott annál több kételyt hit helyett.
Homályos templomok hideg unalma
térdem imára sose törte meg.
Túlzottan az anyag terméke voltam,
hogysem higgyek jóistenben-koboldban.


Boldog, ki vallja: lelkekben-szivekben
a transzcendens öröktől ott lobog;
én eredendően voltam hitetlen,
amióta agyam gondolkodott.
Tudtam, ki jól tud kételkedni (s ennen
magában is), nem szolgál zsarnokot,
bűvölni azt zsarnok eszmék se fogják,
az megveti e földön is a dogmát.


Az a ház az egyenruhás világban
Európa s a szabadság volt nekem.
Gótbetűs könyvek villogtak vidáman
polcokon, székeken, szekrényeken:
Schiller, akihez iskolába jártam,
Storm, kire ott nyílt először szemem –
német borra hol is lelt volna szomjam,
mint magyar zsidók közt egy vén malomban?


Akkor már írtam drámát, verseket,
vegyült bennük békén Kleist, Nietzsche, Goethe;
élményt kínált bőven a képzelet,
formát a lélek önbizalma-gőgje.
Versem azért bátran lángolt s epedt,
sejtetve, hogy – jenseits von Gut und Böse –
átélt néhány oly vihart e kebel,
amilyent se Grillparzer, se Hebbel.


Kedves, sznob ifjúság! Naiv-merészen
megvetni a balga kor bűneit,
lépten-nyomon hirdetve, véleményem
közerkölcsre, szokásra nem tekint;
mutatni aztán esszén, költeményen,
egy mai Heine min hevülne itt.
Csodáltak ámuló lány-szívek: „Erre
Babits is (vagy Tóth? mindegy) büszke lenne.”


De így valahogy nő s eszmél a szellem,
elődök arca közt így keresi
– túl kényszer napján, vágyban, szerelemben –
saját arcát s mi rajta egyedi.
Mer-e lázadni majd béklyói ellen:
itt válik el, sorsa nyújt-e neki
célt s rá reményt, vagy szolga lesz-e végül.
– Nekem Te kínáltad magad reményül.


Mily csábítón tornyoztál könyvre könyvet,
hogy biztatott sugárzó homlokod,
fölinni minden cseppjét a gyönyörnek:
ez a gyönyör Veled boldogodott.
Mi széthulló volt bennem, megkötötted,
azt szítottad, mi büszke volt, konok.
Rajongásod nevelt. Felhőtlen ég, Te,
mily füstbe fúlt fényed, miféle télbe?


Mert jött a tél, folyókra jég feszült fel,
dértől zörgött künn a szomoru sás,
kéményekből kelt égre néma füstjel,
fázott mezsgyénk, a kákás-nádbugás;
az újságokban öklömnyi betűkkel
csupa Győzelmes Visszavonulás –
egyre riadtabbak, hallgatagabbak
lettek sétáink partján a pataknak.


Már vágtattak a hónapok. A drága
színek, a Reclam- s Insel-könyvsorok
bordás gerincén az arany, a sárga,
mind bőszebben, zordabbul villogott:
egyenruhán rangjelzés ferde sávja.
Zongorád is (A gyűlölt szín!) kopott,
sötét koporsóként vetült a falra.
– Két vergődő, komoly szív felkavarva.


Márciusban Schubertre még figyeltünk.
A-dúr szonáta: fisz-moll szellemek
vándor-dala a köd habján felettünk,
andantino, a Kórus fellebeg,
a fájdalom marad csak, hangjuk eltűnt…
Félbehagyom. Ajtó, ablak remeg –
ének az úton most másféle harsog:
német csizmák verik lent rá a marsot.


Láttam a megaláztatást! A drága
színek… igen, ez lett A drága szín,
kabátodon csillag: iszonyú, sárga
csillag vezérelt már – wohin, wohin?
És többé nem ismert barát barátra,
rokon rokonra, ölt ismét Kain.
„Húzzunk – hörgött a csőcselék – magasra,
húzzunk minden zsidót a lámpavasra!”


Én nem mondottam soha teneked,
hogy szeretlek. Bent forrhat ez a szóban?
Sosem szorítottam úgy a kezed,
s ajkad fölé csókra sosem hajoltam:
két kéz, csók, mondd, ehhez elég lehet?
Gyáva voltam? Tizenhét éves voltam,
élet, szent fény akkor a szerelem.
Ne haragudj rám ezért, kedvesem.


De most, csengő hangon, a semmi fátylán,
iszonyú évek éjszakáin át,
elkiáltom, hogy szerettelek, drágám,
védjen e szó, győzze le a halált;
zendítse meg közöttünk, messzeszállván,
a reménytelenség rideg falát:
ha tiszta és igaz maradt szavam,
tisztaságodtól lett homálytalan.


Aztán puskatus, aztán vagonok.
(Grünhut doktort elsiratta titokban
Kissné. „A többiért nem kár!” Zokog.
Könnye nyilas pártjelvényére csorran…)
Zuhanó testek nyoma, lábnyomok
jelei a földön. Írás a porban:
eső eláztatná, szél felsöpörné.
– Az isten sem törölheti ki többé.


Elhurcoltak. Hajlékony derekad
szöges drótok s kőfalak közé törték.
Revolvercső követte a nyakad,
mozdulatod vakító villanykörték.
Elektromos áram őrzött. A vad
önkény kovácsolt bokád köré törvényt.
Harminc dekagramm kenyéren, tizen-
két dekagramm répán éltél s vizen.




Folytassam? A föld megpenészedett,
és borította zöld penész a földet;
nem segítettek csodafegyverek:
az Ítélet villámai dörögtek.
„Nem tart soká!” – súgták hátunk megett
a bénák, a vakok, ha visszajöttek.
De bombák nyíltak a réten virágok
helyett s embert himbáltak a faágak.


Mi ez? Miféle fagy dermeszt? Miféle
otromba csend emel körém falat?
Milyen vak közöny ítél szenvedésre?
Hajoljak meg? Különben így marad?
Akkor a csend. A csend emel a fénybe.
Senkik nekem ne irgalmazzanak.
– Mint hold az égre, úgy emelkedik
sötét szívem tündöklő szívedig.



/Lakatos István/

Rónay György: Oświęcim


Kerestem, de a neten sehol sem találtam. Így hát akkor az én feladatom ezt a verset megörökíteni ebben a virtuális formában - mert érdemes. Ne feledkezzen meg erről senki sem.


Rónay György: Oświęcim 


Mire gondoltak, amikor kinyílt
a vagon lelakatolt ajtaja,
és négyszögében megjelent az ég ?
Mire gondoltak, mialatt
szortírozták őket, öregeket
s gyöngéket balra, erőseket és
fiatalokat jobbra, párosával ?

Mire gondoltak, amikor
elvették a holmijukat,
a táskákat, bugyrokat, eszelős
ösztönnel mentett semmiségeket ?

Mire gondoltak – eins, zwei – amikor
elindult a menet,
s elől kinyílt a vaskapu ?

Mire _ Arbeit macht frei – mikor
az első rúgást kapták, amikor
a fürdőbe hajtották őket és –
Arbeit macht frei – a hajukat
nyírták, karjukat tetoválták,
s lefényképezték, háromféle pózban,
azt a csíkos ruhában senkivé
enyésző kopár számot, aki voltak ?

Néztek, profilban, féloldalt, s egészen
szemközt a lencsével. Hallgattak és
nem láttak semmit.
Csak az éjszakát.
Csak az éjszakát.
Odakint
zizegett a szögesdrótban az áram.

Arbeit macht frei !
Hallgatták a kaput.
Döndölve becsapódott.

Elkezdődött a nemlét.
Arbeit macht frei !
Ne felejtsétek el: innen csak egy kijárat
van, a kéményen át.

Dolgozni hoztak ide, nem nyaralni.
Zsidónak nincs joga, hogy éljen.
Két-három hét jár a papoknak.
A többi addig él,
ameddig dolgozik.

Arbeit macht frei !

Ha nem tetszik valakinek,
szóljon:
nekimehet a drótnak.

Az anyától eltépték gyermekét.
A férjtől eltépték feleségét.
A csecsemő szájából kitépték a cuclit.
A kisfiút kitépték apja kezéből.
A kislány kezéből kitépték a babát.
Az anya kezéből kitépték a fia fényképét.
A sánta hóna alól kitépték a mankót.
A rövidlátó szeméről letépték a szemüveget.
Aki féllábú volt, letépték a műlábát.
Akinek műfoga volt, kitépték a fogát.
A szívből kitépték az emlékeit.
Az emberből kitépték az embert.
De MELDUNG mindenről maradt.

Aki munkából jövet kimerülten elvágódott,
megölték és MELDUNG-ot írtak róla.

Egy rab kenyeret keresett a szeméten.
Huszonnégy órára kikötötték
és MELDUNG-ot írtak róla.

Valaki egy darab sajtot
elcserélt egy cigarettáért
a Führer nevében fölakasztották
és MELDUNG-ot írtak róla.
Egy rab szökni akart,
lelőtték,
és büntetésből még negyven rabot
lelőttek és MELDUNG-ot írtak róla.

Vagonszám küldtek a Birodalomnak
csontot, hogy műtrágya legyen belőle,
hajat, hogy szövet legyen belőle,
minden szállítmányt gondosan lemértek,
minden vagonhoz MELDUNG-ot írtak
s amikor egy szerelvény elindult,
a katonazenekar eljátszotta
a WIR FAHREN GEGEN ENGELLAND-ot.

Elpusztult négymillió ember.
Négyszázezer magyar.
Hollandok, jugoszlávok, franciák,
oroszok, görögök
és megszámlálhatatlan lengyel.
Hamuvá, füstté, porrá lettek.
Eggyé a földdel és a levegővel.
Eggyé a semmivel.

De MELDUNG mindenről maradt.

Liebe Mutter, ich bin gesund…
csak a tetvek rágják testemet,
csak a fagyott lában gennyed,
csak a bőrömön virágoztat
fekélyeket az avitaminózis,
és ótvaros a fejem,
fogaim meglazultak,
ínyem skorbútos,
harminckilenc kilóra fogytam,
olyan gyönge vagyok, hogy nem bírok fölállni,
a moslékot sem bírom már lenyelni,
csak fekszem itt a szalmán,
s várom, hogy a szemétre vigyenek, mint egy dögöt,
de ettől eltekintve

Liebe Mutter
ich bin gesund
und fühle mich gut –

ANYÁM !

A bedeszkázott ablakok
a kivégzések udvarán

Koszorúk a halál-falon.
Ott álltak csupaszon.

Nem mindegy annak, a halál,
aki harminc órája vár ?
aki nevét sem tudja már ?
csk puszta szám és puszta sár ? -
harminc órája áll –

harminc órája várja
hogy kivigyék a halál udvarára –
és áll a falnál csupaszon
és nem kell neki irgalom
ő már átlépett a falon.

ő a falon túl menetel
a falon túli Tízezer
s a falon nem látszik a vér
eső lemosta, lesikálta szél
de látatlan is ott csorog
léttelen léptük ott kopog
ne tegyetek rá koszorút
maradjon az a fal csak úgy
nyitott kapu az udvaron
kiléptek rajta csupaszon
hiába malter és beton
örökre nyitva, mint a seb

betömni többé nem lehet.

A krematórium romjain
dércsípte fú.
Füstszaga van a szélnek.
Keserű,

A kéményen hulltak be a gáz
hókristályai.
A sikoltásokat nem lehetett
odakint hallani.

Még megvan, fűvel benőve,
a rámpa:
onnét indultak a rakományok
a vagonból a gyárba.

A barakkok koporsói is állnak.
Dótokon sír a szél.
Fönt felhő úszik a lengyel égen.
Fehér….Fehér…



(Krakkó, 1965.november)


https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3nay_Gy%C3%B6rgy