Ez az óra gyerekkorom óta hűséges kísérőm.
Bár eredetileg nálunk a (ma azt mondanám lakó-) konyhában lógott a falon, a két nagy tálalószekrény között, pont a varrógép fölött, de már régóta a szobámban a helye.
Kezdettől fogva tudtam, hogy Nagymamám „családi öröksége” – és egész életemben nagy becsben tartottam. Mióta nálam van, csak a láncát kellett cserélni, illetve arra ügyelni, hogy egyenesen (függőlegesen) álljon. Egy ideje nem jár, mert a drágalátos macskáim a lelógó láncával kezdtek játszani és féltettem, hogy lerántják egy óvatlan pillanatban…De bármikor újraindítható lenne. Kellemes ketyegő hangjával engem nem zavart, ütni félkor egyet szokott és egészkor annyit, ahány óra van.
Tudtam, hogy a hátán van valami évszám, de nem emlékeztem rá pontosan, milyen. Most, hogy lefotózzam szétszedtem, eléggé meglepve számoltam utána, hogy bizony ez biztos öregebb a dédapámnál is. Ő ugyanis 1873-ban született, ezt az órát pedig valószínű 1888-ban javították, a hátlapján található „jótállási dokumentum” tanúsága szerint. Márpedig dédpapa 15 évesen biztos se nem vett, se nem javíttatott faliórát.
Az 1888. 6/7 dátum mellett az szerepel, hogy „Egy évi jótálás” . A tisztességes órás, akinek elég nehézkesen olvasható ki a neve, meglehetősen eredeti módon írta meg a jótállási igazolását. (Töpisulka Golimár Mór ? - én ezt a nevet olvasom ki, persze meglehet, nem ez a jó olvasat....)
Az óra hátlapján a felirat: „Pete Ferencz 40…ko. súly, inga, vám” talán arra utal, hogy ez az óra később, már amikor dédapám tulajdonában volt, akkor is javításra szorult ? (P.F. dédapám neve) Talán a fent említett fém részeket kellett cserélni/javítani/netán pótolni ? Vagy talán utaztatták valahová, s mint törékeny árúért, vámot kellet fizetni ? És hogy nem csomagban utazott, csak kézen-közön hozta el valami vasutas annak oka lehetne az is, hogy dédapám a vasútnál dolgozott.... Vagy mint manapság, a csomagban belül, akkor is fel kell tüntetni, kinek, mit küld az ember ?
Ez már mindörökre rejtély marad…
Bizony, ha tudna beszélni ez az óra, lenne miről regéljen, a felette elmúlt százakárhány év alatti történésekről. Csoda, hogy ilyen épségben megmaradt.
De érdekes. Nagy becsben kell tartani az ilyen régiségeket. Muzeális darab.
VálaszTörlésEgy régi festménnyel együtt mondhatom, hogy az otthonom két legmegbecsültebb darabja. A múltam kötődik hozzájuk.
TörlésNagyon szép az órád, nagy kincs egy ilyen régiség! A mai órák vajon hány évet bírnak ki??
VálaszTörlésNem is tudom, lehet-e (bár valószínű) kapni még faliórát ? Nem divat az már...De ha mégis készülne, nem vagyok benne biztos, hogy megéri a 100.születésnapját...(Néha még a világ elkövetkező 100 éves fennállásában/megmaradásában se hiszek - ahogy elnézem a tévé híreket...)
TörlésA régi órák ha mesélni tudnának. Ezek a szerkezetek Schwarzwaldban készültek, ismerem apám mühelyéböl. Szép külsövel, az inga az ö tik-takjával az idö múlására hiivja fel a figyelmet ha világ zaja
VálaszTörléselcsitul ès figyelmünk rá irányul.
Pontosan ez a helyzet. Ha jár ez az óra, az a halk tik-takolás megnyugtat és valami különös biztonságérzetet ad....De lehet, hogy csak gondolom...mindenesetre szeretem hallani....
Törlés