2025. január 31., péntek

Balokány + ismét Zsolnay

Nem lehet tudni, ez a bolond időjárás  mikor és hogyan változik. Januárban meleg, tán februárban meg megfagyunk majd...(Szegény virágok...)

Na, de ha jó idő van, azt ki kell használni. Igaz, unalmas kissé a Balokány liget, de olyan nincs, hogy egy fényképezőgép ne találjon valamit, ami megörökítésre érdemes. Egészen biztos, a helyszín szerepelt már többször is a blogban, de nem baj...  Nos, ez egy válogatás a tegnap  délutáni képekből:



(Immmmádom a vízben visszatükröződő világot !!!)


Ez volt a régesrégi Balokány fürdő bejárata...
És a régi Zsolnay gyár új funkciójú épületei,egységei:

A jobb oldali épület a PTE Művészeti kara

Ez jelenleg: Kesztyű-manufaktura


A tegnap mutatott kémények közül egy - közelről

https://hu.wikipedia.org/wiki/Janus_Egyetemi_Sz%C3%ADnh%C3%A1z

A "Csipke híd" - alulról




Névtelen alkotók névtelen alkotásai

Találtam a neten egy anyagot a Balokányról, utólag kiegészítem ezzel a bejegyzésemet, mert érdekesnek találom:

A balokány szóval a budai külvárosban, első alkalommal 1746-ban találkozunk. Gregorics Márton kereskedő ekkor tett ajánlatot a városnak, hogy hajlandó a Ballukanya-t kitisztítani, rendbe hozni és rétté alakítani, ha nyolc évre adómentesen megkapja. A szerződést meg is kötik.

Csak a város számadásaiban jelentkezik, hogy a város 1758-59-ben rét körülsáncoltatását végeztette és vízlevezető árkot ásatott a Canalis-ig. Mint később kiderült, ezzel több célt kívántak elérni. A legfelső forrást foglaltatta a város a környékbeli lakosság ivóvíz ellátására és mosóhelyet létesített az asszonyok számára. A medence fenekén fakadó források vizét pedig összegyűjtötték a töltések között. Abban lehetett lovakat úsztatni.

A medence déli végén zsilipet készítettek. Ott szabályozhatták a tárolt víz mennyiségét. Ugyanott adtak vizet az alatta lévő nagy közlegelő állatai részére létesített marhaitatóhoz. A vízfelesleget pedig az árkon át engedték le a mai Pécsi vízbe. A medencében tárolt víz egyben tűz esetére szolgált tartalékul. Az egésznek felépítését későbbi térképekről jól ismerjük.

https://mnytud.arts.unideb.hu/madas/

 

2 megjegyzés:

  1. Örülök, hogy ilyen alaposan végigjártad a Balokányt. Szép ez a tó és a kis zöldterület a város szívében. Nagy kár, hogy a hajdani fürdő területe az örökkévalósági fog ott sínylődni méltatlan állapotban.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Mondhatnám, hogy "Hát ez Pécs"...Olvasd el a mai bejegyzésemet a Liszt teremről...Azért az se semmi...Sajnos úgy tűnik, itt csak az idő múlik - rendszerek és vezetők jönnek-mennek - de amúgy sok minden menet közben valahogy "elfelejtődik". Talán egyszer majd még az is kiderül, miért ????

      Törlés