2007. szeptember 30., vasárnap

Gondolatok a dugóról

2007.09.30.vasárnap


... Mi is a parafa? A parafa a paratölgy kérgéből gyártott anyag. A paratölgy rendkívül értékes, különleges fafajta, a mediterrán medence egyes területein, a Földközi-tenger vidékén - Portugáliában, Spanyolországban, Dél-Franciaországban és Olaszország egyes részein, valamint Észak-Afrikában, Algériában - honos. Általában 10-12 m magas, bár egyes egyedei 20 m-re is megnőnek. Törzse 40-60 cm átmérőjű, koronája gömbölyded, levelei fényes sötétzöldek, de nem öblösek, mint tölgyeinké. Tömegesen nyíló porzós virágai kora tavasszal feltűnőek, makktermései még a virágzás évében beérnek. A paratölgy törzsén és idősebb ágain a kéregpara fejlődéséből vastag, rugalmas, könnyű pararéteg képződik. A durva legkülső pararéteg összerepedezik, keménnyé, törékennyé válik - felhasználásra nem megfelelő. Ezért amikor eléri a kb. 10 cm-es vastagságot, akkor - májustól októberig - kézzel, fejszével eltávolítják. Az első használható para a növény 8-20 éves korában kezd fejlődni, és 8-10 év múlva fejthetik le. Ezt a réteget a fa nélkülözni tudja, hiszen csak a mediterrán nyár melegétől és száraz szeleitől kell, hogy megvédje a törzset. Ezt a réteget tehát nyugodtan le lehet fejteni. A paratölgy kérge azért hántható le többször is, mert a belső réteg rendkívül egyenletes és folytonos regeneráló képességű szövetet hoz létre. 


...
A külső réteg eltávolítása után a szállító-szövetrendszernek a háncs-, ill. a farészt vastagító osztódó szövete - a kambium - az első években 2-5 mm, később 1-2 mm vastagságú pararéteget termel. Az egészséges fán 3-10 év alatt 4-5 cm vastag, egyenletes, új parafa kéreg képződik. Az első 8-20 év durva, értéktelen kérge után 15- 20 alkalommal lehet a paratölgyről élete folyamán a jó minőségű kérget lehántani. A legjobb minőség az 50-100 év közötti tölgyekről nyerhető. Igen értékes, hiszen sok-sok nemzedéket lát el feldolgozásra érdemes alapanyaggal. A paratölgy kérgét általában a fa huszonöt éves korában hántják le először, amelyet kilencévenként megismételnek. A paratölgy kb. 250 évig ad jó minőségű kérget, amely a parafatermékek alapanyaga.
A magas minőségű parafadugók drágák, ezért az olcsóbb borfajtákhoz vagy rosszabb dugókat, vagy műanyagot használnak. A legjobb minőségű parafadugó csak félig automatizált gépsoron készül, a munkásnak minden egyes dugó kivágásakor lábbal kell egy pedált megnyomnia, s kézzel igazgatva továbbítja azt a kéregdarabot, amiből kivágja a gép a dugót. Talán ezért is az ilyesféleképp előállított dugók nagyon drágák / 1 db: 1 Eu. /
Érdekesség, hogy a Guinness Könyvben is szerepel egy paratölgy fa, a Whistler Tree ("Fütyülő fa"), amely nevét a koronájában éneklő madarak tömegéről kapta, 212 éves, és 2000-ig számítások szerint ez az egyetlen fa mintegy egymillió dugót produkált.

2007. szeptember 29., szombat

Almabtrieb /=Állatok leterelése a nyári hegyi legelőkről/

2007.szept.29.szombat

Ausztriában, Svájcban a mai nap nagy ünnep. A nyári hegyi legelőkről most terelik vissza telelőhelyükre, falujukba a teheneket.
Akit érdekelne a téma részletesen, az alábbi címen /is/ sok infót, képet találhat: http://www.almabtrieb.net/
Ha a nyáron nem pusztult el állat és megszaporodva, egészségben tér haza a csorda, akkor a "Kranzkuh"-kat /koszorús teheneket/ feldíszítik, hogy mindenki azonnal láthassa, szerencsésen múlt el a hegyekben a legeltetési időszak.


Azonban ha elpusztult - akárcsak egy jószág, vagy bármi más baj történt, díszek nélkül jönnek haza.


Szívem nagy vágya, hogy egyszer egy ilyenen résztvehessek...És nem a neten meghirdetett "turista-rendezvényen", hanem egy eldugott kicsike faluban, ahol az egész ceremónia nem az idegeneknek szóló "műsor" hanem igazi néphagyomány. Láttam a óriási különbséget a kétféle esemény között...

Őrangyal

2007.09.29. szombat
  
Kis barátnőm – legnagyobb örömömre – egy halom német színes újságot hozott. Ezekben bogarászok napok óta. Most olvastam a Das neue Blatt-ban: JORGE FALUS - nak / aki egyébként Argentínában élő vállalkozó – és lefogadok, hogy valamiféle „magyar gyökerek”-kel rendelkezik / szóval, neki van a világon a legszorgalmasabb őrangyala. 1985. szeptember 19-én Mexikóvárosban egy hétemeletes ház tetején lévő apartmanban, arra ébredt, hogy körülötte a várost egy 8,1-es erősségű földrengés félig romba döntötte. Az ő háza épen maradt… 2004. december 26. Phuketben nyaralt, amikor a cunami elérte a szigetet. Akkor épp egy dzsippel úton volt, és ez volt a szerencséje, mert a parttól távoli területre kirándult azon a napon… 2007. szeptember 11-én kiszállt a földalattiból a WTC-nél, épp abban a pillanatban, amikor a repülőgép belerepült az épületbe. Valami ösztönös erő arra késztette, futva meneküljön – akkor még nem is tudta mi elől. Életben maradt… Azóta – mint mondja - félelem nélkül él, se autóját, se lakását nem zárja kulcsra. S mindezt New Yorkban… Háááát….. No comment……..

Mert már csak ilyenek vagyunk….

2007.09.29.szombat
  
  
Nem tudom, jut-e eszébe valakinek is, amikor egy csipet sót szór a vajas kenyerére, hogy az a só honnan jött ? Megnéztem az én sós zacskóimat, de csak az van rajta, hogy ki csomagolta. Ám hogy a sót hol bányászták, az nem derül ki. Ezt most azért írom csak le, mert az ARTE TV-ben fantasztikus filmet láttam a „Csodavilágok” sorozatból. Bolíviában az Andok hegyeiben van a föld legnagyobb sókitermelő helye. 3700 magasban, kegyetlen körülmények között dolgoznak itt az emberek. Csak lapátolnak és lapátolnak – fél évig. Aztán jön a jódozás. Ilyent se láttam még ! Mivel előírás bizonyos jód % a sóban, hát „utó-jódozzák”. Kézzel. Úgy „gondolom-formán”…5 lapát só, egy marék jód…Van olyan fajta só is, amit tömbökben vágnak ki, mint a jégkockákat, anno. Egy kocka pontosan 15 kg. kell legyen, mert a láma 30 kg-ot bír csak el. Az úttalan utakon ugyanis csak lámákkal lehet szállítani az árút. Cserkereskedelem uralkodik többnyire még ma is, 30 kg. só = 30 kg. kukorica. Visszaúton se jönnek „üresen” a lámák. Egy nap 15 km, egy forduló 3 hónap, és évente kétszer tudnak fordulni, mert aztán télire vált az idő. Hát kérem tessenek esetleg erre is gondolni a csipet sóval ujjaik közt… A só /se/ a szupermarketben terem.
 



 

2007. szeptember 28., péntek

Bocsáss meg !

2007.09.28. péntek

Gyulai Pál : Tanács 
 
Kiket szeretsz s a kik szeretnek, 
Ha bántanak, ha megsebeznek:  
Ne haragudj' rájok sokáig!  
De öntsd ki szived', s ha letörléd 
A fájdalom kicsordult könnyét: 
Bocsáss meg! hidd, enyhedre válik.  
Oh egymást hányszor félreértjük,  
Szeretteinket hányszor sértjük,  
Bár szivünk épen nem akarja.  
Mi is talán vérzünk a sebben,  
Nekünk is fáj még élesebben  
De büszkeségünk be nem vallja.  
Ne légy te büszke, légy őszinte,  
Hived legott azzá lesz szinte,  
Oszlik gyanu, megenyhül bánat;  
Oly hirtelen jöhet halálunk  
S ha egymástól haraggal válunk, 
A sírnál késő a bocsánat!


 

Fülelő növények ???

2007.09.28.péntek

Egy kutatás szerint a növények is "hallanak"... .... legalábbis erre a megállapításra jutottak dél-koreai kutatók. Rizsnövényeknek játszottak le klasszikus darabokat, így például Beethoven Holdfény-szonátáját. Ezt követően a növényekben két gén aktiválódott - adta hírül a brit "New Scientist". Ha helytállónak bizonyul a tudósok felfedezése, akkor a jövőben a termelők hanghullámok segítségével tetszés szerint tudnának be- és kikapcsolni bizonyos növényi géneket. Célzottan lehetne ezt a módszert alkalmazni például a virágzást beindító géneknél. Így olcsóbban és a környezetet kevésbé megterhelő módon lehetne a növények génállományára hatni, mint a vegyszeres módszerekkel. A dél-koreaiak kutatási eredményeit mindenütt kétkedve fogadták. Philip Wigge, a brit Norwich városban lévő John Innes Centre szakértője például azt állította, hogy a koreai csapat idejétmúlt módszerekkel dolgozott, és a kísérletei nem voltak elég átfogóak. Még ha a hangok előidéznének is valamiféle genetikai aktivitást, akkor sem lenne bizonyított ennek a gyakorlati haszna - érvelt a brit szakértő. Én csak ilyen "füleket" találtam: 
 


 

Büdös, de szép

2007.09.27.péntek


Dögkaktusz virága
/tegnapi trófea/


Kaktuszvásár után találkozik két gyűjtő. - Te, mit mondott a feleséged, hogy olyan sok pénzt költöttél a kaktuszokra? - Szinte semmit, annak ellenére, hogy több órán át beszélt!

Nézd mit találtam !

2007.09.28.péntek
Legyen szerencséd !


Becs szó, öt levelű !!!!!!!!!

Csillagok

2007.09.28.péntek
William Blake: AZ ESTI CSILLAGHOZ 
Ó, szőke hajú angyala az estnek, 
Most, míg a nap megül a hegyeken, gyújtsd 
Lángra szerelmi fáklyád, és sugárzó 
Koronáddal mosolyogj ágyainkra! 
Mosolyogj szerelmeinkre, s míg az ég 
Kék függönyét elhúzod, hintsd ezüst 
Harmattal a virágokat, ha jókor 
Álomra hajtják édes szemüket. 
A tóban ringasd el a szeleket, 
Ints csendet parázsló szemeddel, és 
Ezüsttel mosd el a homályt. 
Hamar, jaj,
Hamar itt hagysz; aztán a farkas ordít 
S az oroszlán szeme izzik a fák közt: 
Nyájaink gyapja szentelt harmatodtól 
Csillog; ó, nézd s vedd oltalmadba őket.  

Ezt a verset most csak azért tetem be ide, mert a múltkori csillagos posthoz találtam jó képeket. Íme:



Fiastyúk
Orion
Göncöl szekér





Borterápia

2007.09.28.péntek

A borterápia lényegében egy új „terápiás” módszer, amely Franciaországból (Bordeaux környékéről) indult, és mind ez idáig csak alig néhány országban terjedt el. Elsősorban mozgásszervi (csont- és ízületi) betegségek kezelésében alkalmazzák. A kezelés lényegében hasonló a balneo- és fizioterápiás módszerekhez, azzal a különbséggel, hogy a termálvíz helyett borfürdőt, az iszappakolás helyett pedig törkölypakolást alkalmaznak, a masszázst pedig szőlőmagból készült, polifenolt tartalmazó kenőccsel végzik. Idézet az Ószövetségből: „A mértékkel fogyasztott bor a test és a lélek öröme, egészség a léleknek és a testnek a mértékletes ital, a mértéktelenül fogyasztott bor izgalmat és sok romlást okoz." Nos akkor : Egészségünkre !

http://www.nlcafe.hu/cikk.php?id=74&cid=27375

Kroki

2007.09.28.péntek

Ausztráliában, ahol „túlnépesedés” van krokodilokból egyes folyószakaszokon, megpróbálták a hatalmas állatokat „áttelepíteni”. A rangerek legnagyobb meglepetésére több száz km-ről is visszataláltak eredeti revírjükhöz az állatok. Tudósok szerint a nap állása és a földi mágneses mezők segítik őket a tájékozódásban. Csúcstartó az a krokodilfiú, aki 20 nap alatt 400 km-t tett meg, hogy szülőhelyére visszatéressen.
Egy krokodilfarmon pedig azt figyelték meg, hogy a kis krokodilok közvetlenül kikelésük előtt, még a tojásból, hangosan hívják anyjukat, hogy az életük első perceiben védelmet biztosítson számukra. /SAT3/nano/

2007. szeptember 27., csütörtök

Egy kis szeretet kéne még

2007.09.27.csütörtök
Nádudvari Nagy János: Óhajtás ősszel 
 
Egy kis melegség kéne még a gyorsan tűnő nyári fényből, 
  a lelkem borzadva fél a közelgő tél zord hidegétől.  
Egy kis gyöngédség kéne még, felvidító, igazi jóság, 
  hiszen élni kell akkor is, ha nem hajt a vágy, a csók-mohóság.  
Egy kis megértés kéne még, nem zord szavak hideg pengéje, 
  amik úgy döfnek belém, mint bárány szívébe a hentes kése.  
Egy kis szeretet kéne még, hisz ez az élet íze, sója:  
mi lényünket a végső úton a nagy bukásoktól megóvja. 

  
 

Az érzelmekről

2007.09.27.csütörtök


Elolvasásra ajánlom: http://www.nlcafe.hu/cikk.php?id=74&cid=27631


Egy részlet a cikkből:
Szigorú könyvelés: adok-kapok A kapcsolatok lényege, hogy a felek a szeretetből adódóan adnak egymásnak, erről viszont a tudattalan mély szinten szigorú könyvelés folyik. Eszerint ha adok a másiknak, akkor a kettőnk viszonyában én egy kicsit magasabb helyre kerülök, ami viszont őt arra készteti, hogy viszonozza ezt. Amikor ő ad nekem, a szeretetéből adódóan egy kicsit többet, mint amennyit tőlem kapott, akkor ő kerül egy kicsit magasabb pozícióba. Azonban ha az egyik fél sorozatos adással nem várja meg, hogy a másik viszonozhassa ezt, akkor ezzel „eladósodott” helyzetbe kényszeríti partnerét, aki tudattalanul kimenekülhet ebből a számára kellemetlen helyzetből. Ez a rend szerencsére helyreállítható, amennyiben a tartozás tényét kimondják, elismerik és esetleg elengedik a felek. Érdekes dolog, hogy mindez negatív értelemben is működni látszik: ha az egyik fél bántást ad a másiknak, akkor azt a szigorú könyvelés értelmében a másik viszonozni fogja, azonban jó esetben a szeretetéből adódóan nem kicsit több rosszat, hanem kicsit kevesebbet ad.


Perui nap-obszervatórium

2007.09.27.csütörtök

Egy angol és egy perui kutatónak hála, sikerült megfejteni a Chankillo titkát. A Limától 400 kilométerre található eddig szakrális helynek vélt monumentális épületegyüttesrôl kiderült, hogy valójában napobszervatórium. Ezek szerint a dél-amerikai ôslakók már 2300 évvel ezelôtt képesek voltak elôrejelezni az év legfontosabb napjait, eseményeit a napállás függvényében.. A Chankillonál talált épületmaradványok 13 négyzet alapú, sorba rendezett toronyból állnak. 
A 2-6 méter magas, egymástól öt méter távolságba épített tornyok egy enyhe lejtésû dombon sorakoznak. A tornyok belsejében lépcsô vezet fel a magasba. A kutatók eddig úgy vélték, hogy a hely kultikus szertartások helyszíne lehetett, vagy védelmi célokat szolgált. Nemrégiben viszont újabb építménymaradványokat tártak fel, amelyek már arra utaltak, hogy más funkciója volt a helynek. Ezen építmények maradványairól nézve a gerincen emelkedô tornyok fésûszerû alakzatban láthatók, és a köztük lévô terek kiválóan jelölik a Nap állását az év során.  

Ezzel a felfedezéssel a chankilloi az amerikai kontinens legrégibb ismert obszervatóriumává vált. A kutatók megfigyelései szerint a korabeli építôk az építmények elrendezésekor pontosan meghatározták többek között a téli és nyári napfordulót, de a bizonyos napállásokhoz kötôdô ünnepnapokat, a vetés és az aratás idejét is. Chankillo rejtélyének megoldása felerôsítheti azokat a vélelmeket, amelyek a mintegy 2000 évvel korábban épített Stonhenge-i kövek, valamint az egyiptomi piramisok csillagászati funkciójáról szólnak. Szakemberek úgy vélik, hogy Stonehenget kr. e. 2600-2500, és Kheops fáraó piramisát is kr. e. 2000-3000 körül építették, talán hasonló céllal, mint a monumentális perui obszervatóriumot.



  
 

2007. szeptember 26., szerda

Tehenek itt és ott

2007.09.26.szerda

Juhász Gyula: Tehenek  

Minden este fáradt baktatással 
Elvonulnak ablakom előtt, 
Feketén és fehéren kocognak  
És nem látnak soha engem ők.  
Nem tudják, hogy felleg jár az égen  
És kigyúlnak fönn a csillagok, 
Nem tudják, hogy nyílnak az akácok  
S kémény füstje égbe kanyarog.  
Minden este jönnek nagy csapatban,  
A szemükben egy bánat borong 
S ami bennük elmondatlanul fáj,  
Monoton zokogja a kolomp. . .

A vers magyar tehenekről szól. Ezek itt ↓ boldog, megelégedett osztrák tehenek.

Földünk 10 legszennyezettebb helye 2007-ben

2007.09.26.szerda

Szomorú tények, de érdemes elolvasni !

További részletek itt:

Ismét megjelent a világ legszennyezettebb helyeinek tízes listája. Földünk legélhetetlenebb településein ezúttal hét ország osztozik, a szennyezésben mintegy 12 millió ember érintett - a mérgezések genetikai problémákat, koraszüléseket, születési rendellenességeket okoznak.
Forrás: EPA

Az amerikai központú Blacksmith Intézet a svájci Zöld Kereszt Szervezettel együttműködve idén is közzétette listáját a világ legszennyezettebb helyeiről. Az előző évi listához képest a 2007-es lista négy új helyszínt tartalmaz, amelyek közül kettő Indiában, egy-egy pedig Kínában és Azerbajdzsánban található. Az esetek többségének hátterében bányászat, hidegháborús örökség, szabályozatlan ipari tevékenység áll.

2007. szeptember 25., kedd

Kinek higgyek ?

2007.09.25.kedd

No itt meg egy másik cikkben olvasom: Nem bizonyított, hogy a mesterségesen előállított vitaminkészítményekre szüksége van szervezetünknek ! Az a hit, hogy a zöldségek, gyümölcsök a tárolás, főzés, vagy a föld /ahol termelték/ minősége miatt vitaminszegények lennének: ugyancsak tévedés ! Komolyan mondom, néha az az érzésem, minél többet olvasol/hallasz/látsz, annál jobban összekeveredik /tán készakarva ?/ benned minden.  

Tests zeigen: Nahrungsergänzungsmittel sind sinnlos Wirksamkeit von künstlichen Vitaminen ist wissenschaftlich nicht zu beweisen  Die wissenschaftliche Wirksamkeit künstlicher Vitamine und Mineralien ist generell nicht bewiesen, so die Experten des Bayrischen Landesamts für Gesundheit und Lebensmittelsicherheit (LGL). Sie beurteilen Nahrungsergänzungsmittel meist als unnütz, aber in der Regel wenigstens als unschädlich. Hauptverkaufsargument ist überwiegend der drohende Vitaminmangel - den allerdings haben in westlichen Zivilisationen höchstens Kranke oder Schwangere.  Ein Produkt, dessen Hauptbestandteil Silicium ist, halten die Fachleute für nicht besonders sinnvoll, weil es Krankheiten durch Siliciummangel in Deutschland gar nicht gibt.  
Das Prädikat "überflüssig" erhält auch die Noni-Frucht aus Hawaii, deren Saft in Deutschland teuer verkauft wird. Die sagenhaften Heilwirkungen dieser Frucht sind nur angedichtet und die heimischen Fruchtsäfte decken den Bedarf des Körpers durchaus ab.
Die Kraftwerke der Zellen, die Mitochondrien, verwandeln Nahrung und Sauerstoff in Energie. Dabei werden allerdings auch die freien Radikale freigesetzt, die das Erbgut, die Zellwände und lebenswichtige Proteine angreifen.Vitamine schützen die Zellen, indem sie mit den freien Radikalen eine Verbindung eingehen und sie so unschädlich machen. Ein Mangel an Vitaminen würde also tatsächlich die Zellen schädigen. Als Verkaufsargument für Vitaminpräparate gilt derzeit, dass das Obst und Gemüse durch lange Transportwege und falsche Zubereitung Vitamine verlieren würde. Doch das ist ein Irrtum, denn Analysen von Tomaten haben gezeigt, dass heutige Tomaten in etwa die gleiche Menge an Vitaminen und Spurenelementen wie vor 30 Jahren enthalten. Selbst Dosentomaten haben mindestens 80 Prozent der Vitamine von frischen Tomaten
 Der Glaube, Obst und Gemüse seien wegen langer Lagerung, Verkochen oder schlechter Bodenqualität vitaminarm, ist also ein Irrglaube. Laut Ernährungswissenschaftlern reichen 650 Gramm Obst und Gemüse pro Tag für die Gesundheit. Manche der heutigen Apfelsorten enthalten sogar dreimal mehr Vitamin C als Äpfel früherer Sorten. Die zahlreichen Vitamine und Pflanzenstoffe von Äpfeln vermögen sogar manchmal das Wachstum von Krebszellen zu verringern. Künstliches Vitamin C dagegen schafft das nicht. Hohe Dosen künstlicher Vitamine können sogar krank machen. Wenn etwa Raucher Beta-Carotin einnehmen, erhöhen sie sogar ihr Lungenkrebsrisiko. http://www.3sat.de/nano/ Egyébként: olvastad Dr. Lenkei Gábor: Cenzúrázott egészség c. könyvét ? Érdekes dolgok vannak abban  is...



Gesztenye

2007.09.25.kedd

Nem az én képem... de nem tudom már a helyét....de olyan szééééép !!!!



 

Más-kép/p

2007.09.25.kedd

Mivel több alkalommal is foglalkoztam a globális felmelegedéssel, álljon itt most egy ugyancsak ezzel foglalkozó - de más beállítású cikk is. Egyébként ajánlom böngészésre ezt az oldalat: http://www.metazin.hu /Megintcsak köszönet BB-nek a javaslatért/



Lupus in natura Újabb jégkorszak köszönt be, és megfagyunk. Vagy megsülünk a globális felmelegedés miatt. Hacsak a rémületes próféciák előbb sírba nem visznek mindnyájunkat. Michael Crichton tudományos-fantasztikus regényeiről és filmjeiről híres. Ő írta és rendezte a Kómá-t és a Twister-t. A Vészhelyzet című sorozat producere. De tudományos képzettsége is van, a számítástechnikában is kiváló. Mielőtt sci-fi írásba és rendezésbe kezdett, rövid ideig egyetemi előadóként és kutatóorvosként dolgozott. Másfél éve egy nagy feltűnést keltő előadásában valóság és fantázia, igazság és propaganda, tudomány és sarlatánság szétválasztását nevezte a kor legnagyobb kihívásának. 

Az "environmentalizmus", vagyis a környezetvédő ideológia Crichton szerint "a zsidó-keresztény vallásos hagyomány és mítoszok 21. századi megfelelője". Legújabb, The State of Fear című regénye egy összeesküvésről szól. Environmentalista szervezetek és kutatóközpontok magukhoz akarják ragadni a hatalmat. Hogy befolyásukat növeljék, mindenáron a közfigyelem középpontjába akarnak kerülni. A médiát elárasztják tudományosnak látszó bombasztikus jóslatokkal. A globális felmelegedés katasztrofális következményeivel riogatják az embereket. Olyan elméletet dolgoznak ki, amelyet minden kicsit is szokatlan időjárási jelenség megerősít. Ha esik, ha fúj, ha áradnak vagy éppenséggel kiszáradnak a folyók, minden az ő vészjósló próféciáikat igazolja. A regény kapcsán az éghajlatkutató Hans von Storch és a tudományszociológus Nico Stehr arról értekezik a Spiegel-ben, hogy mennyire állják ki a tudományosság próbáját a globális felmelegedésre vonatkozó előrejelzések.  

"A tudomány önkorrigáló mechanizmusa nem működik" - írják. - A kételkedés a tudományosság alapfeltétele. Aki viszont az éghajlatváltozáshoz szkeptikusan viszonyul, azt a klímakutatók eretneknek nyilvánítják és kiátkozzák. Rossz esetben a Gonosz, az olajipari óriáscégek bérencének bélyegzik, és inkvizíció elé állítják. A dán Björn Lomborg Sceptical Environmentalist című könyvében statisztikai adatok alapján azt igyekezett bizonyítani, hogy a környezet állapota nem hogy nem romlott, hanem egyenesen javult. Lomborgot bepanaszolták a Dán Tudományetikai Bizottságnál. A bizottság 2003-ban "egyoldalúnak" és "a bevett tudományos gyakorlattal ellentétesnek" ítélte munkáját. Két év vizsgálódás után másodfokon aztán mégis felmentették.  

A média is rátesz egy lapáttal. "Csak a katasztrófák érdekesek. A józan elemzés unalmas. Crichton regényének rosszfiúihoz hasonlóan, a média azt sugallja, hogy a katasztrófák egyre gyakoribbak és egyre súlyosabbak" - állítja Stroch és Stehr. - A nézők csak a szenzációra figyelnek. Az évszázados hidegrekordra, rekordmelegre és hasonlókra. Nem véletlen, hogy az időjárás-jelentést közvetlenül a sporthírek után adják. Az emberek könnyen belefásulnak abba - figyelmeztet a Spiegel cikke -, hogy a környezetvédők állandóan farkast kiáltanak, még ha jó szándékkal is. A nyilvánosság érdeklődése drága kincs. Nem szabad elfecsérelni, mert ha elfogy, akkor a valódi veszélyeket sem sikerül elkerülni. "Nehéz a nyilvánosság figyelmét felhívni egy-egy faj kipusztulására, ha előtte apokaliptikus jóslatokra ragadtattuk magunkat."

Játszótéri gondolatok

2007.09.25.kedd
Néha bánom, hogy azt a címet adtam a blognak, amit. Még szerencse, hogy beírtam: "...Ám ide kerül néha olyasmi is, ami elgondolkodtat, vagy elkeserít, de hozzátartozik a hétköznapjaimhoz, az életemhez...."
Mert ma reggel is: csodálatos napfelkeltében volt részünk - Lilivel ugyanis korán ébredtünk és korán mentünk sétálni. Ám pechemre az Ullmann /később Erzsébet/ telep felé indultunk. /Aki nem tudná, ez a Marx u. és Hársfa u. között, a Bártfai utcai templom melletti régi bányászkolónia neve volt hajdan./

A teniszpályák mellet van egy játszótér is. Mindig is elhanyagolt volt, mindig is próbáltak javítgatni, újítgatni rajta. Most, hogy a harmadik teniszpálya is megépült, új kerítés készült. A múlt héten még ép volt, amikor arra jártunk. Most a fele szétszedve és eltüzelve a gyerek-homokozóban volt. A mocsok leírhatatlan. Én a kutyámat se szívesen hozom erre már, nem tudom, van-e anyuka, aki ide kiviszi a gyerekét, pedig hát volnának itt /bár eléggé lepusztult/ gyerekjátékok is. Egyértelműen látszik, hogy csövesek éjszakáznak itt, s ez az "éjszakázás" nem az alvásra vonatkozik csak. Összetört üvegcserepek, műanyag flaskák, sörös dobozok, papír, rongyok...Komolyan mondom elképesztő.

Elmerengtem rajta, hogy ha a környék házaiba bedobálnék egy-egy cetlit : "Vasárnap rendbe rakjuk a parkot-játszóteret ! Gyere el, segíts Te is !" felirattal, hát eljönne-e valaki ? Volna-e értelme az egésznek ? Ez itt szerintem a legnagyobb baj, hogy hiába is lenne néhány lelkes ember, aki hajlandó lenne szabadidejét is feláldozva rendet tenni, 1-2 nap múlva ugyanez a mocsok fogadná.

Nem értem egyébként, hogy a rendőrség miért nem járkál az ilyen helyek felé éjszaka ? És ha ott mondjuk részegeket látnak, akik a kerítés tüze körül "melegszenek" - hát miért nem lehet/ne eltakarítani őket onnan ?
Az az érzésem, hogy a fiatalok, akik ilyen mocsokban nőnek fel, részben megszokják ezt, /fel sem tűnik nekik, hiszen mást nem ismernek/ másrészt azt kell lássák, érezzék, nem érdemes a "köz vagyonára" vigyázni, mert rongálásért nem jár semmiféle megtorlás. Ugyanitt történt még tavasszal, hogy rászóltam a ping-pong asztal tetején ugráló tizenévesekre, hogy mégis miért csinálják ezt ? Hát nekik készült, miért rongálják, ha már nem játszanak rajta ? Nem írom ide a válaszukat... Az egyetlen elfogadható mondat az volt, hogy "Mi közöm hozzá, hogy ők mit csinálnak ?"


No, hát így vagyunk...Ha képes lennék erre nem gondolni, ezen nem rágódni, akkor mondhatnám, a napfelkelte széppé tette a reggelemet:



2007. szeptember 24., hétfő

Vásár

2007.09.24.hétfő


Vásárban voltam tegnap délelőtt. Pompás volt az idő, ennek megfelelően hatalmas volt a tömeg is. Nagy élvezettel sétáltam a régiségek sorában - elképedve néhol, hogy mi mindent próbálnak az emberek eladni.
Itt egy vers, kicsit felidézni a tegnapi hangulatot:


Buda Ferenc: Vásárfia

Áll a vásár, sürög a sokadalom, 
rúd hegyiben kuporogva bámul a bazári majom: 
tyű, az idén – vagy tán sose volt még ekkora vigadalom! 
Serpenyő serceg, sistereg, szétterjed a pecsenyeillat. 
Bandzsalítva egy bajszos bátyó pohara fenekére pillant. 
Zajgó zeneszó zendül, harsan egy vidám üvöltés.
 Félrehordó, vak flintát kínál a céllövöldés. 
Sátrak alatt zajlik az alku, a terefere, folyik a cserebere. 
Forog a köszörű kereke: 
„Lám, nicsak! Csorba a kés, a bicsak? 
Tessék csak! Ide tessék! 
Ideje már, hogy megköszörültessék!" 
Pörög-forog a köszörűkerék. 
Purdékkal teli a kocsiderék. 
Ló nyerít, csengő csönög, száll a sziporka, 
babáért, mézeshuszárért szipog, 
könyörög a Borka, a Dorka. 
Megkapja sorba – hű, be örül! 
Kést-ollót a köszörűs, a kofa nyelvet köszörül. 
Harsog a zenebona, van huzavona, 
hűhó, hajcihő, ám végül gazdára-vevőre talál 
a sok portéka, százféle celecula: 
tarka papucs, vaskondér, facipő, szalmakalap,
 szíjostor, kajsza csupor, 
míg a szorgosan forgolódó pálcikán 
illatos felhővé hízik a vattacukor. 
Tompul már, szürkül a fény áradata, 
a forgatag elcsendesedik. 
Gyékényről a maradék árut, 
sátorcölöpökről a ponyvát összeszedik. 
Bácsi az székről csúszik lefelé,
 a Nap meg az égről, majd egyike is meg a másika is
 végre pihenni ledűl. 
Csillag gyúl fönn a magasban, 
s a vásár víg zaja lassan elül.
 Nyűgös, nyafogó gyermek
 az anyja ölében megszelidül. 


Mars meghódítási terv

2007.09.24.hétfő

A NASA specialistái mexikói egyetemek segítségével megkezdték az első földi teszteket a Mars fenyőerdőkkel való betelepítéséhez. A Pico de Orizaba vulkán oldalában, 4200 méteres magasságban szimulálják a marsi körülményeket földi fák számára, és próbálják kideríteni, mivel lehet elérni, hogy azok nagy magasságban, ritka levegőben és alacsony nyomás mellett is nőjenek és fotoszintetizáljanak. A NASA tervei szerint 10-15 éven belül indulna az első ember a Marsra, és ötven év múlva kezdenék a földi élőlények számára elfogadható életkörülmények kialakítását, első lépésben a hőmérséklet növelésével. 

Ezt üvegházhatást előidéző gázok légkörbe juttatásával tervezik elérni, ami a bolygó jelenlegi mínusz 55 Celsius-fokos átlagos felszíni hőmérsékletét plusz öt fokra emelné. Ezáltal a Mars felszínén található jég egy része elolvadna, és tengerek jönnének létre. A második lépés a légkör oxigénnel való feltöltése, ebben segítenének a Pico de Orizabán tesztelt fenyők. A fák feladata a marsi légkörben található szén-dioxid oxigénné alakítása lenne. A fenyők fotoszintézise nagyságrendekkel több oxigént termelne, mint az első körben betelepítendő baktériumok, algák és zuzmók. 
Az erdők ültetését azonban csak akkor lehet elkezdeni, ha sikerül a bolygó felszínét érő gyilkos ultraibolya sugárzás mértékét jelentősen csökkenteni. Ehhez nagyjából ötven évre lesz szükség. A NASA vezető kutatója, Chris McKay szerint bő száz év múlva erdők boríthatják be a vörös bolygót, ami az emberi életre is alkalmassá teheti a Marsot. Mindez csak akkor valósulhat meg, ha nem találnak életet a Marson – ez ugyanis a projekt azonnali leállítását jelentené. 
"Ha valamiféle életet találunk, nincsen jogunk elpusztítani azt, hogy földi kolóniák számára lakhatóvá tegyük a bolygót" – fogalmazott McKay, aki arra is figyelmeztetett, hogy a marsi körülmények (kozmikus sugárzás, alacsony gravitáció) előre nem látható mutációkat és betegségeket okozhatnak.

Még egyszer a csillagvizsgálóról

Találtam egy jó leírást a csillagvizsgáló történetéről, a linket ide is beírom  (2022-ben):

2007.09.24.hétfő  (Innen kezdődik az eredeti bejegyzésem:)

Mivel BB-től kaptam egy igen jó hivatkozást, ide másolom a címét. Itt olvashat az, akit a téma érdekel, a Pécsi Planetárium történetéről 1971 és 2004 közötti időben.
http://csillagaszattortenet.csillagaszat.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=112&Itemid=288
Aztán itt egy másik hír:

Árulja a Mecseki Planetárium épületét a Pécs-Baranyai Természettudományos ismeretterjesztő Társulat. Az egyesület a jó helyen lévő ingatlan értékesítéséből származó bevételeit egy belvárosi csillagvizsgáló kialakítására szeretné fordítani.
/Innen kezdve semmi új hírem nincs. Változatlanul félek, hogy a sok bába közt elvész a gyerek...../
Aki nem látta volna, ilyen /volt/ a projektor: 





 
80 millió forint feletti áron kínálja megvételre a Pécs-Baranyai TIT a Mecseki Planetárium épületét, illetve a 70-es évek közepén épült vasbeton monstrumhoz tartozó, mintegy 1790 négyzetméteres telket. Az egykor népszerű, évente több mint 20 ezer látogatót vonzó létesítmény állapota - dacára a tudományos ismeretterjesztő társulat elmúlt fél évtizedes erőfeszítéseinek - mostanra annyira leromlott, hogy az épület felújítása már nem jöhetett szóba. 
A modern követelményeknek és igényeknek nem megfelelő, nehezen megközelíthető planetáriumot ezért kínálja eladásra a TIT, amely az értékesítésből befolyó összegből a szervezet Felsőmalom utcai székháza melletti épületben egy belvárosi csillagvizsgáló kiépítését tervezi. 

Dr. Schmidt Erzsébet, a Pécs-Baranyai TIT Igazgatója elmondta: szeretnének egy belvárosi természettudományos centrumot kialakítani, ahol a planetárium mellett interaktív tudományos játszóház és háromdimenziós ismeretterjesztő mozi kaphatna helyet. A távlati tervek között hologram- és lézerbemutatók is szerepelnek, ám a mintegy 200 millió forintos költségvetésű beruházás egyelőre valóban csak terv. Annak megvalósításához az első lépés lehet a planetárium értékesítése. 
Bár a remek adottságú telek nem olcsó, előzetes érdeklődők már vannak, így nem reménytelen, hogy jó árat kap az ingatlanért a TIT. Amint sikerült értékesíteni a planetárium épületét, rögvest nekilátnak a már az egyesület birtokában lévő új épület felújításához és az új csillagda kiépítéséhez. Optimális esetben így akár már egy év múlva új helyen ismertetheti meg a csillagos égbolt rejtelmeivel az érdeklődőket a legendás Zeiss-objektív.




2007. szeptember 22., szombat

Csodaszép ősz

2007.09.22. szombat
Nem bírtam itthon maradni. Olyan pompásnak ígérkezett a mai nap - s az is volt - elmentünk hát újra Magyaregeregyre. Amit a legutóbbi ott-jártamkor is láttam, csak elfelejtettem megírni, a Hosszúhetény felé vezető úton az öreg cseresznyefákat kivágták, viszont nagy örömömre új, fiatal fácskák szegélyezik az utat. Nagyon remélem, megmaradnak, s mint elődeik, sok sok éven át fogját díszíteni, hangulatossá tenni ezt az utat.



Az egregyi völgyben mindig valami olyasféle boldogságot érzek, mint Szlovéniában. Nyilván a táj hasonlatossága az oka. Ha oda már nem jutok el, akkor legalább ezen az úton autózva oda-gondolhatom magam bármikor...



Már piroslik a kecskerágó
Egy kép erejéig megálltam kedvenc helyemen, a Mézesrétnél. Erre járva, őszintén szólva, mindig irigykedem arra, aki meg tudta venni ezt a Zobáki bánya egykorvolt víztározóját és saját kis birod
almává alakította. No de legyen vele boldog. Nézni én is nézhetem. A másvilágra vinni meg ő se tudja...

  

Egregyen készült egy kép arról a kutyáról, akinek a sorsa nagyon bizonytalan. Gazdája Bp-re megy dolgozni, s nem tudja kire hagyni a kutyát.
Ha olvasóim között lenne valaki, aki tudna egy jószívű emberről, aki kertes házába befogadna egy 10 éves malamut kan kutyát, jelentkezzen ! A cicának már van gazdája...




Világvége-széf

2007.09.22.szombat Hír az Index.hu-ból /köszönve BB-nek.../

Az Északi-sark alatt őriznék a Föld növényzetének génállományát
A Jeges-tenger egy eldugott szigetén, negyven méter mélyen, egy földrengésbiztos bunkerben őrzik majd a Föld növényeinek génállományát, világvége esetére.

Világvégeszéfnek és a növények Noé bárkájának nevezik az Északi-sarktól ezer kilométerre, a Norvégiához tartozó Spitzbergák egyik szigetén épülő bunkert, ahol a Föld növényzetének teljes génállományát helyezik majd biztonságba. Egy negyvenméteres alagúton át lehet eljutni a központi széfig, ahol a külvilágtól légmentesen elzárva, mínusz 18 Celsius-fokra hűtve pihen majd négy és félmillió minta és az újratelepítésre alkalmas mag. A létesítmény 2008-as nyitása után először a Föld 21 legfontosabb haszonnövényének génállományát helyezik biztonságba, utána jöhet a többi, 2009-től. Mivel a bunkert a fagyott földbe ássák, egy esetleges áramkimaradás esetén is fagypont alatt marad a hőmérséklet - bár ilyenkor a lefagyasztott magok élettertama azért lecsökken. A széfben tárolt magokat időről időre frissekre kell cserélni, a leggyakrabban a banán szorul erre, de a cirok például a tesztek szerint 19 ezer évet kibír fagyasztva. 


A széf elsődleges célja, hogy egy esetleges katasztrófa esetén újra lehessen telepíteni a kipusztult haszonnövényeket, de ugyanilyen fontos, hogy megőrizzék a genetikai sokszínűséget. A rizsnek például több mint 120 ezer verziója létezik. "Szomorú, de valószínűleg elég gyakran fogjuk a széfet használni" - mondta Cary Fowler, a projekt vezetője a Reutersnek. Az elmúlt évtizedben, átlagosan évente egy növényfajt lehetett volna megmenteni a bunker tartalékaiból, amik vagy természeti katasztrófa (tájfun a Fülöp-szigeteken), vagy emberi tevékenység (az iraki háború) hatására pusztultak ki.
A bunker építését a Global Crop Diversity Trust [1] alapítvány felügyeli, a számlát pedig a norvég kormány (8,6 millió dollárral) és Bill Gates alapítványa, a Bill & Melinda Gates Foundation [2] (30 millióval) állja.

2007. szeptember 21., péntek

Adatgyűjtemény

Pécs 1690-ben:
2007.09.21. péntek  

Fantasztikus könyv került a kezembe:
Madas József: A pécsi Budai Külváros telkei, házai és utcái. Adatgyűjtemény. I. kötet: Ágoston tér - Katalin utca, ill. II. kötet: Koller utca - Zsolnay Vilmos utca. A Pécsi Budai Külváros utcái. Négy térkép tartozik a kötethez: 1722, 1786, 1828 és 1965-ben készültek. /Van egy ilyen könyv a Belvárosról is - ez kiderül a szövegből - hát szívesen belenéznék abba is.../


A Királyi kamara a török dúlás után először 1687-ben, majd 1695-ben készíttetett összeírást a belvárosról, melyben annak igen szomorú állapotát festették le. Alig maradt ép ház. A budai és szigeti külvárosról szó sem esik, nyilván azért, mert akkor még nem is léteztek. Az 1695-ös összeírás egy romos török mecsetet említ meg, melynek helyén ma az Ágoston téri templom található. 1710-ben - vagyis a törökök kivonulása után 25 évvel - az adásvételek tárgya többnyire "brandstette" - azaz "égett hely". A betelepítések után a lakosok száma és így a telekvásárlások száma is nőni kezd, délen legelők, szántóföldek északon és keleten szőlők változnak át építési telekké.

A könyvben, de főleg a térképeken végig lehet követni, hogy alakultak ki az utcák, közök, és aki ismeri a területet, meglepve tapasztalhatja egyrészt, hogy micsoda változások voltak az elmúlt időkben, másrészt hogy kétszáz év után ma is megvannak még utcák, melyeket ükapáink vagy azok ősei építettek.
Nagyon érdekes adatok olvashatók a Tettye patak mellé települt malmok életéről, az itteni kis közökről, utcácskákról. Kedvenc vesszőparipám, hogy egy Ausztria ebből a környékből már rég profitált volna. Van ennek a környéknek valami bájos romantikája. A Tettye patakot nem kellett volna /teljes egészében/ levinni a föld alá, csörgedezhetne ma is egy kövezett utcácskában, ahol állhatná egypár régi fahíd, /amilyenek még 20 éve is voltak ott/. Egy normális város/ország sokkal jobban megbecsülné azokat a kincseket, melyek még múltjából megvannak. Nem hiszem, hogy normális országban egy ilyen tájba, mint a Tettye völgy, megengedték volna, hogy egy 10 emeletes rondaság épüljön kesztyűgyári irodaépület címen. Vagy ha megépült, akkor a gyár megszűntével gyorsan lebontották volna. Ezen a hangulatos patakvölgyön lehetne felsétálni a híres-neves Tettyére - ha ugyan érdemes lenne, hiszen olyan lepusztult állapotban van, hogy az ember legszívesebben elkerüli, nemhogy oda menjen sétálni, kikapcsoldóni. Kosz és mocsok, rombolás és elhanyagoltság, gazdátlanság, nemtörődömség mindenütt.

De abba is hagyom.....
Érdekességként megemlítem, /ezt tudtam/ hogy a Zsolnay dombon /ahol ma a Zsolnay Mauzóleum áll/ volt régen a vesztőhely, de azt nem tudtam, hogy a Bokor utca 5-ben lakott a hóhér. Itt volt a gyepmesteri telep és a dögnyúzóhely is.
Igen érdekes a kötet végén az utcanevek változását tartalmazó rész. A saját utcám régi neveit sehol máshol nem olvastam még.
Álljon itt néhány régi fotó, bár nem a fent jelzett időből...


Széchenyi tér



Székesegyház


Király utca


Jókai tér


2007. szeptember 20., csütörtök

Üzenetrögzítők

2007.09.20.csütörtök.
Egy másik blogban találtam, de átmásolom, hogy mosolyogj kicsit:
Halló, valószínűleg itthon vagyok, csak valakivel nem akarok beszélni. Amennyiben hagysz üzenetet és én nem hívlak vissza, akkor ez te vagy.
Halló, itt Gábor beszél. Sajnos, nem tudok a telefonhoz jönni. Hagyj üzenetet, aztán várj a telefonnál amíg visszahívlak.  
Ha betörő vagy, akkor itthon vagyunk, a fegyvereket tisztítjuk, vagy a pitbullt etetjük, így nem tudunk a telefonhoz jönni.
  Itt János beszél. Ha a telefon cégtől vagy, már elküldtem a pénzt. Ha a szüleim vagytok, legyetek szívesek küldjetek pénzt. Ha a bank, akkor nem adtatok elég pénzt. Ha a barátom vagy, tartozol pénzzel. Ha nő vagy, ne aggódj, van elég pénzem.
(Japán kiejtéssel) Hel-lo. Sato vágyok. Te hagysz üzenet, én lögtön felhívlák. Te hagysz szexi üzenet, én még gyolsabban felhívlák.
 ...Mindig fáradtabb leszel... ...A szemhéjad elnehezedik, és alig tudod a szemed nyitva tartani... ...Nagyon álmos vagy... ...Lassan elveszted minden akaraterődet hogy ellenállj a sugallatomnak... ...Amikor hallod a sípszót, úgy érzed, engedelmeskedned kell annak a parancsomnak, hogy hagyd meg a neved és a telefonszámod...  
Kérjük, hagyjon üzenetet. Egyúttal szeretnénk közölni Önnel, hogy jogában áll hallgatni. Minden amit ezután mond, rögzítésre és felhasználásra kerül. 
  ...és a hetedik napon megpihent, kikapcsolta telefonját, és most nem éred el.  
Üdvözlöm! Ön az 555-99-87 számot hívta. Miért?
Közreműködött Kovács Tamás hangfelvételről. Várjuk kedves hallgatóink észrevételeit, megjegyzéseit.  
Árpi nincs most itthon. A házi droid beszél. Nem vagyok arra programozva, hogy telefonálgassak, így csak hagyjon üzenetet és Árpi visszahívja, amint hazatér.


Vegyes apróságok...

2007.09.20 csütörtök

Munkás nap van mögöttem, /pl. kenyérsütés és téli káposzta-savanyítás, ami nem volt kis munka, mert 10 kg-ról volt szó.../ s mivel ma egy műsort mindenképp nézni szeretnék, rövid leszek...csak morzsákat írok ide, amik tegnap este óta elém hullottak.

Pl. ma reggel hallottam, hogy az északi-sarki olvadás miatt Szibériában a tundra olvadni kezd. Hatalmas tavak keletkeznek a 20 ezer éve fagyott földeken. Az itt épült emeletes házak már most repedeznek - egészen biztos, hogy nem fogják kibírni a további olvadást. A hegyekről sárlavinák folynak lefelé, évezredekkel ezelőtt élt állatok csontjai kerülnek elő. Megindult a "Csontrabló akció": a munkanélküli ott élők így próbálnak valami pénzhez jutni. / Egy teljes mamut-csontváz 180.000.- Eurót ér./ Felmerült annak lehetősége, is hogy esetleg ismeretlen vírusok, baktériumok is felszínre kerülhetnek az olvadás során....

Tegnap este Borneóról láttam egy csodaszép és érdekes filmet. Láttam a legnagyobb barlangban lakó 3 milliós denevércsapat esti kirepülését - mint egy hatalmas felhő keringenek először, majd hullámvonalban, mint a füst, indulnak vadászni. Egy másik barlangban fecskék laknak - fészküket nyálukból építik /ez egyébként a kínaiaknál kedvelt és igen drága csemege/. Ugyanennek a barlangnak a talaján millió és millió svábbogár él. Ha leesik egy döglött madár 1-2 óra múlva semmi sincs már belőle. Itt láttam a kígyó elől "repülve menekülő" gyíkot, a két lába közt oldalt valami bőrlebernyeget tud kifeszíteni és ezáltal egyik fáról a másikra tud "átszállni". Persze az őt üldöző kígyó se rest, egyszerűen "utána ugrik". Nincs jobb szavam rá, tényleg a mélybe veti magát akár a 20 m-es fa tetejéről is, - és ügyesen landol az alacsonyabb fák/bokrok lombos ágain.
De itt él a csak Borneón található törpe-elefánt, egy különös orrszarvú is és egy új fajta /ködfoltos/ párducot is nemrég fedeztek itt fel.
Találtam néhány képet:



Repülőgyík rajzon és fotón


Ködfoltos párduc


Egyébként: Az indonéz szigetvilágban elterülő Borneó földünk harmadik legnagyobb szigete, nagysága 743,330 km². Területén 3 ország, Indonézia, Malajzia, valamint Brunei osztozik. A sziget lakossága 2000-ben körülbelül 16 millió volt. Borneót északról-északnyugatról a Dél-kínai-tenger, északkeletről a Sulu-tenger, keletről a Celebeszi-tenger, valamint a Makassar-szoros, délről pedig Jávai-tenger, valamint a Karimata-szoros határolja. A szigettől nyugatra helyezkedik el a Maláj-félsziget, valamint Szumátra szigete, délre Jáva, keletre Celebesz, északkeletre pedig a Fülöp-szigetek. A sziget legmagasabb pontja a Mount Kinabalu Malajzia Sabah tartományában, a Kinabalu Parkban a maga 4095 méterével.