Az élõ fosszíliáknak nevezett pajzsosrákok – akik már a dínók előtt is a földön éltek, ma is itt vannak.
Akvarista körökben köztudott, hogy a kis pocsolyákban, élõlények ezrei nyüzsögnek. Ezek közül legismertebbek az ún. vízibolha /Daphnia/, a Cychlops, és a Diaptomus. Ezeken az apró rákocskákon kívül még számtalan, a tudomány számára is meglepetéseket rejtõ lény él itt. Egyik különlegesség a pajzsosrák.
Hazánkban két fajuk fordul elõ, a tavaszi és a nyári pajzsosrák. Mind két faj a pajzsos levéllábú-rákok képviselõje. Az eddig ismert rákokhoz semmilyen hasonlóságot sem mutatnak, hiszen ezek hátát pajzs fedi. Lábaik, csápjaik és a farkuk is más.
Fõ ismertetõjük az egész hátukat fedõ pajzs, ami alól csak az elsõ pár lábuk és a farkuk látszik ki. Nagyszámú (70 pár) lábaik pontos meghatározói fajuknak.
Felülrõl nézve látható, hogy elsõ pár lábuk három ágra oszlik ami az elcsökevényesedett csápok szerepét vette át, vagyis a mechanikus ingerek felfogására specializálódott.
Látószervük négy pontszembõl és két összetett szembõl áll.
Testük végén igen feltűnő a két, sok ízből álló nyúlvány, amelyet furkának (furca) nevezünk.
Táplálékuk változatos, növényi és állati eredetû egyaránt. Erõs szájszervükkel megrágják a vízinövények szárát, gyökerét, így elpusztíva azt. Ezért a rizsföldeken nem kívánatos a jelenlétük. Az iszapban turkálva megtalálják és felfalják a kisebb rákokat, rovarlárvákat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése