2020. szeptember 30., szerda

Malomvölgy 1-es (kökényi) tó

Barátnőm ötlete volt, de örülök, hogy elmentem...A  malomvölgyi (kökényi) tónál jártam - ahol eddig még soha. (Kissé szégyellem is.) Pompás időnk volt, természetesen a fényképező kattogott. Esemény semmi nem történt, viszont nagyon  kellemes sétát tettünk, szép környezetben.









                                               Tükröződés...


                                    Díszek nélküli "karácsonyfa"


                             A gombák engem mindig elvarázsolnak.


                     Két vitorlázó látható az égen, ha alaposan nézed...

Mindenkinek tudom ajánlani ezt a helyet (már aki autóval rendelkezik, mert nem tudom, busszal miképp lehet ide kijutni)... 

Közben megtaláltam egy régi anyagot, tehát a másik tónál már jártam...

https://aranyosfodorka.blogspot.com/2009/11/elmaradasom-potlasa-3-vasarnap-delutan.html?m=0



2020. szeptember 29., kedd

Rövid hír

 

Azt írta nekem a gugli, hogy fogyóban a tárhelyem. Most aztán bajban vagyok, majd jön a segéderő hamarosan (ha ráér) – és lehet, hogy a blogot(blogból) törölni kell. Én ezt az egészet nem értem – de a kálváriás blognak meg KELL maradnia, tehát lehet, hogy a személyes nyavalygásaim blogját, vagy annak egy részét (?) törölni fogom.

Engem állandóan érnek meglepetések.

És még ha jók lennének….

De nem.


2020. szeptember 28., hétfő

Egy kis séta, néhány fotó - semmi több

Felmentem a Havi hegyre. Kellemes őszi délután volt, csak annyi "bajom" volt, hogy a Nap még túlságosan magasan állt, a nyugati oldalról nem tudtam képeket készíteni...(de csatolok egy régebbit).


A Havi-hegyi templom, előtte a 2019-ben megválasztott "Év fája" mandulafa


A tettyei sziklafal háttérben a tv-torony teteje

                 A "megkezdett oldalú" Nagyharsányi hegy (=Szársomlyó)


                                               A tuja termése

                                               Erdei iszalag


                                        Egy szépséges zuzmó


                                Naplemente a Makár hegynél...

                           (nem ma, régebben, de olyan csodás....)



2020. szeptember 27., vasárnap

Mi lehet a titok nyitja ?

Lehet, hogy már találkoztatok ezzel a kis "hír"-rel, de csak csak közreadom én is. Részben, mert én álltam ott a piramis(ok) lábánál és igenis éreztem, hogy ezek valamiféle különleges alkotások, és tényleg hihetetlen amit "terjesztenek" róluk a tudomány nagyokosai. Csak egy a baj - eddig nem tudta még senki  kitalálni, hogy akkor mégis kik építették ?



1. A piramis építői 130 db 12-70 tonnás gránittömböt szállítottak az építkezésre 800 km távolságból, ahol ezeket 64 méter magasra kellett felemelniük. Mindezt abban a korban, amikor az emberiség nagy része még állatbőrökbe bújva kóborolt a Földön.              
2. A kőtömbök illesztéseit lézeres mérőműszerekkel megvizsgálva a kutatók felfedezték, hogy az illesztések milliméter-pontosak, a belső termeket alkotó kövek közé egy tűt sem lehet beszúrni. Az építmény szabálytalan tömbökből készült, így túlélte évezredek pusztító földrengéseit, ám - és ez a tény a kutatókat is sokkolta - a szabálytalan tömbök formája tervezettnek bizonyult, ugyanis mindegyiknek van egy "ikertestvére", azaz a folyosók oldalai tükörképei egymásnak. A megmunkáláshoz fémet nem használhattak, lévén ekkor még nem ismerte az emberiség a fémek megmunkálását.     
3. Az építmény tájolását a levegőből és GPS-el vizsgálva a tudósok megmérték, hogy az 5 százados pontossággal mutat észak felé. Ezt a pontosságot építészek még a 17. században is képtelenek voltak akár csak megközelíteni is bárhol a világon.                                  
4. A gízai nagy piramis pontosan arra a hosszúsági körre épült, amely a bolygó felszínének vizeit és szárazföldjeit két egyenlő részre osztja. Ekkoriban ráadásul - elméletileg - az emberiségnek fogalma sem lehetett a bolygó alakjáról, felszínéről, átfogó geometriai jellemzőiről.  
5. A piramis geometriája magában hordozza a méter, a pi, a fénysebesség és az aranymetszés értékét tizedes feletti pontossággal. Az építés tudományosan elfogadott idejében viszont még nem ismerhettük ezeket a fogalmakat.                                                                                             
6. Az egyiptológusok és a történelemkönyvek szerint a gízai nagy piramis 20 év alatt épült fel. Ha feltételezzük, hogy 20 éven át minden egyes (!) egyiptomi munkás napi 12 órás műszakokban dolgozott az év összes napján, akkor is csak 2 és fél percük (!) volt a 2 millió kőtömb egyetlen darabjának szállítására, kifaragására, emelésére és helyére illesztésére. E nyilvánvaló képtelenség ellenére mégis máig tartja magát az állítás, hogy 20 év alatt épült fel a piramis. Ennek oka lehet, hogy amennyiben a tudomány elismerné, hogy a piramis akár több száz éven át készült, azzal megdőlne a teória, hogy az építmény temetkezési célt szolgált, és így az egész hivatalos történelmet újra kellene gondolni.




Minden este a történelmi fény- és hangjáték úgy kezdődik, hogy a  nagy sötétségből felragyog a Szfinx (háta mögött a piramisokkal) és megszólal:  "Ötezer éve én látom  először a felkelő Napot..."
Hát igen... nagy élmény volt - még akkor is, ha rég -1989- volt... Nem lehet azt csak úgy elfelejteni.

          


                                    




2020. szeptember 24., csütörtök

Vonat-mánia

O.K. igen, bevállalom, hogy vonat-mániás vagyok. Írtam is már nem egyszer  a vonatok iránti vonzalmamról. És nem győzök hálálkodni a Sorsnak, hogy van nekem egy olyan TVadóm, ahol sok vonatos film látható. Gyanítom, rajtam kívül senki nem fog az alábbi linkre kattintani, pláne, hogy a szöveg német nyelvű.... Nem baj, ha véletlenül mégis egy valakit érdekel, akkor már érdemes volt ezt  közreadnom.

https://www.swrfernsehen.de/eisenbahn-romantik/folgen/2020-archiv-981-100.html  

Itt pedig a magyarországi kisvasutakról lehet olvasni. 

https://www.mavcsoport.hu/mav-start/belfoldi-utazas/kisvasutak-magyarorszagon

Nem tudom, ebben az életben valóra válhat-e egyik vágyam, hogy a közelemben lévő kaszói, almamelléki, gemenci, vagy mesztegnyői kisvasutak valamelyikével utazhassak csak egyszer....

Leginkább a pörbölyire (=gemenci) vágyakozom. Volt az életemben két év, amikor Bajára jártam iskolába, s hetente ott mentem el mellette. Aztán valahogy a vonatozásra nem jutott idő soha...

http://turizmus.gemenczrt.hu/gemenci-erdei-vasut/a-gemenci-erdei-vasut-tortenete/




2020. szeptember 22., kedd

Európai (?) időjárás szeptemberben

https://www.idokep.hu/hirek/718-mm-eso-esett-12-ora-alatt-a-francia-kozephegysegben 

A korábbi rekordot egyébként egy 1900. szeptember 29-i mérés tartja, akkor 10 óra alatt 950 mm csapadék zúdult Valleraugue-ra és környékére.

Itt nálunk meg minden sárgul, szárad...

Az Alpokban pár síterep már megnyitott, hétvégére pedig a havazás is megérkezik. Az északi lejtőkön és a magasabb csúcsokon vasárnap reggelig többfelé elérheti az 50 centimétert a hóvastagság, helyenként 60-70 cm is összegyűlhet.

Az esőből kevés, a hidegből se sok ér ide hozzánk - csak reménykedni tudok, hogy legalább szép és hosszú őszünk lesz. A tél felőlem el is maradhat... 

Most kezd nyílni  a kertemben ez a kisvirágú  őszirózsa:


...és vendége is érkezett: 


2020. szeptember 20., vasárnap

Ajándék

Olyan nehezen szántam rá magam, hogy elmenjek sétálni. De egy kedves ismerősöm nógatására mégis nekiindultam és lám, kaptam ajándékot. Mert ugye fényképező nélkül nem megyek, most is velem volt...

És íme: 


Csak kiegészítésképp, mivel rákerestem a borostyánra, melynek virágán a lepkém ringatózik, nem is tudtam, hogy ez nem él mindenhol. Itt egy térkép arról, hol van borostyán:


Mindig tanul az ember....


2020. szeptember 19., szombat

Virágok a kertemből


Semmi különleges. Néhány virágfotó. És az "egész kertet" meg se mutatom... Nem volt ugyanis okos ötlet a "méhecskementő" magok megvétele és elvetése. Kikelt nekem mindenféle "gaz" (=mezei virág), melyek közül egyesegyedül egy varázslatos, eddig még nem látott fehér pipacs volt a legszebb - a többi miatt azonban egész elvadult itt minden...
Most ki kell várnom a jövő tavaszt - az átrendezéssel. Amúgy túl nagy sürgölődés a méhek részéről nem volt... 



Ő volt pár napig a kertem "éke"....












2020. szeptember 18., péntek

Előtte - utána

Jó, lehet mondani, hogy ebben a corona-zivatartos időben én is háborús/tűzvészes  képekkel jövök itt, ahelyett, hogy szárnyas, mosolygós angyalkákat mutatnék. Van ebben igazság. Én azonban ma ezt találtam érdekesnek, így hát ma ezt mutatom meg annak, akinek van kedve ide benézni. Ezen kívül állandóan az jut mostanában eszembe, hogy "minden relatív". 
Gondolkodj el ezen...és legyél hálás azért, ami most neked/körülötted (még meg)van.....



Eredetileg ezt a linket kaptam:  
http://interactive.guim.co.uk/embed/2014/apr/image-opacity-slider-master/index.html?ww2-dday

De mivel ilyeneket (nem tudom technikailag mi a helyes neve, de én csak "előtte-utána képek"-nek hívom - szóval) szeretek ilyeneket nézegetni, hát rákerestem a neten hol van még ilyesmi. 

http://interactive.guim.co.uk   Biztos van másféle és máshol is, én most ezeket találtam. 
Elgondolkodtató képek. Igaz, volt ilyen a 2011-es japán cunamiról is, azt is többször megnéztem. 

Olyan ez, mintha a két kép közötti idő/történés "varázsütésre" fel lenne gyorsítva - különös, szinte valószerűtlen...pedig hát a képek a valóságot dokumentálják. Előtte - utána.....

Pl. a 2013-as ausztráliai tűzvészről is találtam a keresgélés közben most anyagot - pedig, ha jól tudom, az meg se közelítette a mostani kaliforniait, vagy a 2020-as ugyancsak Ausztráliában pusztító borzalmat.
https://interactive.guim.co.uk/2013/may/dunalley/  )








2020. szeptember 17., csütörtök

A virágok is hallanak


Részlet egy (számomra legalábbis) érdekes cikkből, innen:


A beporzást végző rovarok szárnycsapása hanghullámokat kelt, ami a levegőben tovaterjed, és ha erre a növény gyorsan képes reagálni, azzal  jelentősen megnöveli a beporzás esélyét.
A kutatók a vizsgálatok eredményéből arra a következtetésre jutottak, hogy a lehetséges növényi "fül", ami képes a levegő által közvetített akusztikus jelet "meghallani", különösen a tál alakúak ilyenek.

AZ ESTI KANKALIN VIRÁGJA TÁL ALAKÚ, EZÉRT AZT VÁRTÁK, HOGY EZ A FAJTA SZERKEZET MEGNÖVELI A VIBRÁCIÓT A VIRÁGON BELÜL.
És ez valóban be is igazolódott, mert a virág rezgéseinek frekvenciája  megegyezett a méh  szárnyai által keltett hullámhosszal.
Bár a virágok alakja, mérete széleskörűen változó, de  nagyon sok köztük a konkáv, vagy tál alakú, mely forma jól veszi és felerősíti a hanghullámokat, akárcsak a televízió adást is fogó parabolaantenna.
A kutatók lézer vibrométerrel mérték a szirom vibrációját és ezzel egyidejűleg a nektár cukor-koncentrációt, valamint analizálták a különböző hangfrekvenciák hatását: felvették a beporzó rovarok hangját, majd hasonló és eltérő frekvenciájú szintetikus hangokat játszottak le. A beporzók hangjai és a hasonló frekvenciájú szintetikus hangjelek sziromvibrációt okoztak, és gyors választ váltottak ki: növekedett a nektár cukor koncentrációja.
A VIBRÁCIÓ ÉS A NEKTÁR-VÁLASZFREKVENCIA SPECIFIKUS VOLT, KIFEJEZETTEN A BEPORZÓ ROVAR  HANGJAIRA REAGÁLT.


Tengerparti esti kankalin (Oenothera drummondii. A tengerparti esti kankalin (Oenothera drummondii) nevét Thomas Drummond (1790-1835)skót születésű természettudósról kapta, aki egy kubai gyűjtőkörútja során 1835-ben életét vesztette Havannában.

A növényeket megvizsgálták laborban és vadon is, és ugyanazt az eredményt kapták. A laborban számítógép generálta frekvenciákat játszottak le nekik. Amikor hangszigetelő habbal kibélelt, rezgésblokkoló üvegkorsóba tették a növényt, hogy ne érje hanghatás, nem mutatott semmilyen reakciót.
Amikor magas frekvenciát (158-160 kilohertz) illetve közepes frekvenciát (34-35 kilohertz) játszottak le nekik, akkor sem. Az kísérleti mézelő méh (Apis mellifera) hangját egy tőle 10 centiméterre elhelyezett hitelesített mikrofonnal rögzítették.
A MÉH HANGJÁT, ILLETVE AZ AHHOZ  HASONLÓ FREKVENCIÁT LEJÁTSZVA, A KANKALIN VISZONT AZONNAL REAGÁLT:
ezeknek a frekvenciáknak való kitettségen 3 percen belül, a cukorkoncentráció 12-17 %-ról 20 %-ra növekedett. Ha édesebb a nektár, akkor a növény több beporzót vonz magához, potenciálisan növelve ezzel a sikeres beporzás esélyét.

Hogy mik vannak.......





2020. szeptember 16., szerda

Mi van itt ?

Hát tényleg megőrült és fejreállt  világ ? Nem elég nekünk a corona ? 
A német rendőrség tagjai között extrém jobboldali tagokat tartóztattak le: 

"Eleinte nem akartam elhinni, hogy van ilyen" - mondta Herbert Reul, az NRW belügyminisztere, szemmel láthatóan aggódva szerda délután.  
Düsseldorfban egy sietve összehívott sajtótájékoztatón bejelentette, hogy az NRW rendőrsége 29 rendőr ellen folytat nyomozást, mert állítólag jobboldali szélsőséges tartalmat cseréltek a mobiltelefonjukon."
https://www.tagesschau.de/regional/nordrheinwestfalen/nrw-rechtextreme-polizei-netzwerk-101.html



Már tényleg más se kell, mint hogy kibújjon a tojásból egy új kis hitler....




Megújul a blogspot - meghülyül a blogíró

Kíváncsi lennék a blogot író ismerőseim véleményére:
Ti is valami lehetetlen őrületnek tartjátok azt a variációt, amit most okt.1-től ránk kényszerítenek ?




Sajnos nincs lehetőségem se tiltakozni, se megtartani a régi formát. Hát akkor marad két lehetőség: vagy abbahagyom, vagy szenvedek az újjal. 
Még nem döntöttem....


Eszem megáll....


Olvasom, hogy:

„Magyarországon most teremtődik meg a klasszikus hadiipar.
 A kétmilliárd eurós Hiúz-ügylet példátlan projekt a hazai haderőfejlesztésben. Az igazi jelentősége azonban az, hogy a régiós országokhoz hasonlóan itthon is végre lábra áll a hadiipar.”

Sírok és nevetek.
MIT KÉPZELNEK EZEK ? MIRE LESZ EZ JÓ ?
Az útjaink járhatatlanok, az egészségügy és sok minden más rogyadozik és nem sorolom.
A legapróbb legyet elhessentő suhintás is elég lenne és „Magyarország hadserege” mindörökre eltűnne a Föld színéről…
És ebbe nyomatjuk a milliókat. 


2020. szeptember 15., kedd

Hogy mik vannak



Ma erről láttam egy filmet:

Igen, a világ tele van csodával és egy milliomodnyi részét sincs módod látni a rövidke kis életedben....
Mindig megmozgatják a fantáziámat - és az emlékeimet - a barlangos filmek...
Hálás vagyok a Sorsnak, hogy engem "bevitt a barlangban"...
(Kár volt kijönni...)


Látod ott középen azt a kis piros-inges alakot ???  Szeretnék mellette állni….  :-) 



2020. szeptember 14., hétfő

Ma hajnalban

 ................ezt láttam - csak én nem tudtam se lefényképezni, levideózni pedig még kevésbé...

Figyeld meg, amikor elindul a videó, a jobb sarokban épp ott "ágaskodik" az Orion. 😊

Gyönyörűség !!!!

Kedvencem



Meglehet vannak Magyarországon, akik még a nevét sem ismerik. Nekem a legkedvesebb sláger-énekesem. Nagyon szeretem a zenéjét, évek óta nézem a show-műsorait. Ő még a "régi-módi" zenét játssza/énekli - és (talán épp ezért)  rengeteg rajongója van.
(Csak zárójelben: Több mint 90 millió eladott lemezzel Kaiser műfajának egyik legsikeresebb művésze. )

Jutott eszembe, hogy talán a Maite Kelly-vel énekelt duettje mégiscsak ismert itthon is..."Warum hast du nicht nein gesagt"   szövegét a híres két ABBA tag  Benny Andersson és Björn Ulvaeus írta. 2014-ben az adventi fesztivál show során Ulvaeus élőben követte és kommentálta az előadást a FaceTime- on keresztül.






Kis utószó: nem tudok rájönni, hogy egyes zeneszámainál  "A video le van tiltva az országban" felirat szerepel és természetesen nem látható/hallható. Tudja valaki, hogy ki, miért tilt le egy slágert ? Az énekes, vagy a magyarok, vagy a youtube ?




2020. szeptember 13., vasárnap

Virág-csodák



Tavaszi kert-képeimet nézegetve és egy bizonyos virágot keresve találkoztam a  genfi virágórával...
A genfi óragyártás jelképe; a híres Virágóra az Angolkert (Jardin Anglais) szélén található 1955 óta; mestermunka! Korábban csak díszes darabként szolgált mintegy 6500 virágával. A genfi Virágóra mutatója a világon a legnagyobb (több mint 2,5 méter hosszú).

https://morzsafarm.hu/lenyugozo-viragorak-a-nagyvilagbol/




És akkor pár szó arról, mi is az a "virágóra" ?



Linné https://hu.wikipedia.org/wiki/Carl_von_Linn%C3%A9 virágórája

A virágok kinyílása és összecsukódása aránylag azonos időhöz kötődik. Ezt figyelte meg a svéd természettudós Karl Linné és megalkotta a virágórát a királyi pár tiszteletére. 

Az általa leírt "virágóra" azonban csak Uppsalában "jár jól", mert az ott élő virágokból alkotta. A növényeket aszerint csoportosította, hogy mikor nyílnak és mikor csukódnak. Ennek a jelenségnek az az oka, hogy a virágok akkor nyitják kelyhüket, amikor az őket beporzó lepkefajták felkeresik őket. 

Természetesen ez az óra nem olyan pontos, mint egy atomóra, de erre a régi embereknek nem is volt olyan nagy szüksége, mint napjaink modern rabszolgaságában. Az időjelzésben van egy köztes időszak is, 11.00 és 17.00 között, mikor a virágok és a lepkék is pihenőt tartanak. 

A mi "területünkön" inkább Körner Marialun német botanikus megfigyelése működik. 

04.00....hajnalka 04.00-05.00....vadrózsa-fajok 05.00-06.00....hegyi és évelő len 06.00-07.00....erdei deréce és dombi füzike 07.00-08.00....gyöngyvirág 08.00-09.00....veronika, madársóska, tárnicsfélék 09.00-10.00....tulipán, opuntia 10.00-11.00....csinos ezerjófű ....itt van az a bizonyos déli pihenő 17.00-18.00 körül....jerikói lonc 18.00-19.00....ligetszépe, kakukkszekfű, hérics 19.00-20.00....estike, csodatölcsér, éji habszekfű, maszlag 20.00-21.00....gór habszekfű, kőtörőfű, díszdohány 21.00-22.00....Éj királynője kaktusz


Éj királynője kaktusz

Saját (egyetlen) megfigyelésem  a katángkóró: a virág a Nap  bizonyos erősségére nyílik csak ki reggel  és déltájban már be is csukódik. Ezt még a boldog békeidőkben a kutyákkal való csavargásom idején észleltem ill. később "hivatalosan" is ellenőriztem (mert először arra gondoltam, én tévedek. De nem !)
https://www.mr-fothergills.co.uk





2020. szeptember 12., szombat

Nyárutó


Bocsánatot kérek előre is attól, aki pók-fóbiás, és/ vagy akit nem érdekel a téma. Ha régi olvasó téved ide, azért tudhatja, hogy pók-mániás vagyok. Imádom a kereszteseket. Minden évben fotózom, etetem őket.
Idén még a (pók)év is valahogy nagyon nehezen, lassan, nagy késéssel indult. Alig láttam kicsi pókot, és pókhálót se nagyon. Most - pedig már szeptember van - most pár hete készültek az első szép nagy hálók és kerültek elő valahonnan bele a nagyobbacska pókok is. 
Elgondolkodtam a dolgon, lehet, hogy ennek én voltam az oka. Ugyanis szinte az egész udvart leárnyékoltam egy óriási fehér vászonnal. Világos volt ugyan, de mégse tűzött olyan borzasztóan a nap. Viszont emiatt rovarok, bogarak nem nagyon jöttek. Namármost ugye, a póknak (is) kellenének a röpködők - de nem találtak rá a lepel alatti virágokra, vagy csak kevesen mertek/tudtak "bejönni". 
Leszámítva persze az átkozott büdösbogarakat, mert azok aztán tönkretettek mindent. A fügét, a paradicsomot, és mindenhol ott voltak/vannak. Na, most, hogy elkészültek a pókhálók, megkezdtem az etetést. Ma sikerült két büdösbogár gyereket (szárnyatlan változat még) fogni és két pókomat jól-lakattam velük. (Azért elgondolkodtam, hogy bár büdösek, de valószínű azért a pókokat ez nem zavarja...) 
Erről készültek az alábbi képek:

Az egyik már fogyasztja is....

A másik itt épp "becsomagolja"

A becsomagolás utáni fogyasztás

A maradék félretéve....

És örömömre még a szöcském is itt garázdálkodik. Igen, garázdálkodik, mert amihez kedve van, aminek ízlik a levele, azt bizony lyukasra rágja. 








Ilyenek a levelek, melyekből evett....

Na de valamit valamiért. Igaz persze, mostanság csak a károm érzékelhető, mert (miképp régebben írtam már) az esti tücsökzene abbamaradt. Nem jó bolt ez nekem, zene nincs, a virágok meg lyukasak...de hát azért nem fogom a szöcskét agyonütni...

Egyébként ma délután volt még egy látogató, akit félig-meddig sikerült lefotózni, valamilyen poszméh-féle, de nem tudom pontosan meghatározni: