2017. július 24., hétfő

Gracián Baltazár








Meg nem mondom, hogyan bukkantam én rá Gracián Baltazárra…Vannak véletlenek(?)
https://hu.wikipedia.org/wiki/Baltasar_Graci%C3%A1n Kóboroltam a neten és olvastam valamit, aztán beütöttem a gugliba a nevét, majd ellapoztam  az Életbölcsességek kézikönyvéhez.
Namármost, ahhoz képest, hogy Baltazár barátunk 1601-1658 között élt, s ráadásul szerzetes volt, egész szép kis gyűjteményt szedett össze a másoknak ajánlott életbölcsességekből. És van is köztük több megszívlelendő.
Én az alábbiakat választottam ki a neten olvasható 300-ból. Nem is egészen  véletlenül...

Aki szeret ilyesmikben szemezgetni, itt megteheti: 
 
„Ez is művészet: hagyni mindent, ahogy van. Éspedig annál nagyobb, minél jobban zajlik a nyilvános és magánélet tengere. Vannak örvényei a társas létnek, viharai a szívnek: ilyenkor az okos visszahúzódik a kikötő biztos révébe. Sokszor a gyógyszer csak súlyosbítja a betegséget, engedjünk ilyenkor mind a természetnek, mind az erkölcsi dolgoknak szabad folyást. A tudós orvosnak éppúgy kell értenie a rendeléshez, mint a nem rendeléshez, mert néha inkább abban áll a művészet, hogy ne alkalmazzunk orvosságot. A tömeg zajlásának lecsillapítására válasszuk azt a módot, hogy kezünket visszahúzva megvárjuk, míg a tömeg magától elcsendesül. Az átmeneti visszavonulás későbbi győzelmet jelent. Kis ok elég ahhoz, hogy a forrás megzavarodjék, és nem beavatkozásunktól tisztul meg, hanem attól, hogy magára hagyjuk. Sok baj ellen a legjobb orvosság, ha nem nyúlunk hozzá, akkor magától elmúlik.”

Ismerd fel a szerencsétlen napokat. Mert vannak ilyenek: semmi sem sikerül, s játékot változtathatsz ugyan, de szerencsét nem. Két játszma után be kell látnod ezt, és vonulj vissza, ha úgy veszed észre, hogy a nap nem kedvező. Az év sem mindig egyforma, nem lehet az ember minden órában okos. A gondolkodáshoz éppúgy szerencse kell, mint egy jó levél megírásához. Minden kiválóságnak megvan a maga időszaka: a szépség sem tündöklik mindig. Sokszor az okosság rácáfol magára, akár hátra-, akár előretekint. Mindennek a maga napján kell végbemennie, hogy jól végződjék. Ahogyan némelyeknek minden rosszul, másoknak minden jól sikerül, kisebb megerőltetéssel. Ezeket már minden készen várja: a szellem megfelelő, a hangulat alkalmas, és a csillagok kedveznek. Az ilyen alkalmat ragadjuk meg, és egyetlen parányát se engedjük elveszni. Azért a megfontolt ember egyetlen balsiker miatt nem fogja a napot végleg rossznak, sem egy siker miatt jónak nyilvánítani, hiszen amaz hangulathiány, emez szerencsés véletlen is lehet.”

Ne áruld el gyöngédet, mert rátalálnak. Ne panaszold el, mert a rosszindulat mindig odanyúl, ahol legjobban sajog. Akkor aztán hiába berzenkedel, avval is csak a szórakozást fokozod. A kajánság addig szimatol, míg leránthatja a leplet gyöngédről, és alapos tapogatózás után meg is találja, hol a bibi. Ezer módon próbálkozik, míg csak az eleven húshoz nem ér. Az óvatos ne mutassa ki, hogy átláttak rajta, és ne takarja ki sem személyes, sem örökölt fogyatkozását, mert néha még a szerencsének is kedve telik benne, hogy ott okozhat fájdalmat, ahol a legfájóbb. Ütése mindig elevenre talál, ezért ne mutasd ki soha, mi okoz szenvedést és mi örömet. Ha eszerint jársz el, amaz múló, emez tartós.”

2017. július 23., vasárnap

Madár-sztori





(Jobb híján) ilyeneken gondolkodom: Miképp lehetséges, hogy ennek a kicsi madárnak ekkora a bizalma egy emberrel szemben ? Vélhetően pici korától ez az ember nevelte.
-  Rendben.
Vajon zárt helyen tartja ? (ha nem is kalitkában)
 - Valószínű.
Van a youtube-on több madaras videója is.... (rrafa 13 néven feltöltve)

Tudathasadásos vagyok az ügyben. Egy tengelicnek nem ez kellene, hogy legyen az élete – ugyanakkor jó volt látni, hogy a gazda – legalábbis a videó időtartamára – milyen türelmes az állatával.

(Csak  azok az undormányos tetoválások ne lennének. Nem tehetek róla – minden tetoválttal szemben szörnyű előítéleteim vannak….)



2017. július 22., szombat

Mindenféle – 32 fokban

Kép: http://hevesihirportal.hu


Mit lehet csinálni 32 fokban ?
Olvasni, gépezni, tévézni, enni-inni, pihenni, várni jobb időket.
Mostanában sokkal kevesebbet olvasok, mint régebben, valahogy elment a kedvem az eleinte kedvelt könyvtáramba-járástól is, így hát csak találomra levettem egy könyvet a polcomról itthon, újraolvasni. Ez Szerb Antal: A királyné nyaklánca volt. Olyan rég olvastam, hogy már nem is emlékeztem rá… És magam számára is meglepően, de megállapítottam, hogy nincs türelmem az olvasáshoz, nem ad örömöt. Nem tudom az okát….de elgondolkodtam rajta, hogy milyen fura: ebben is megváltoztam, mint oly sok minden másban is...

Félig-olvasva, most letettem, és hát persze a gép elé ültem megint. Ez nekem itt a fülembe játssza böngészés közben a kedvenc zenémet, s ide-oda kóborolhatok a legkülönbözőbb témák között.

Elég jó messzire jutottam a szép Marie Antoinette királynétól – de rátaláltam egy cikkre, ami elnyerte a tetszésemet, ide biggyesztem, hátha más még nem olvasta.

Én maximálisan egyetértek a benne írtakkal – azt hiszem, sose voltam szélsőséges étkezési kérdésekben, nagyonis a Nagymamám régi főzési stílusát követem - s abban a zsír is és az olaj is szerepet kapott. Itt most végre leírja valaki, hogy egyes „…lobbiszervezetek  által (titokban) szponzorált kutatások hamisan mutatták be a cukor és a zsír szerepét a szív-érrendszeri betegségekben…" 
Na, ezért nem nagyon hiszek én sok mindent el, amit az egészség témakörében itt-ott olvasni lehet.

Egy azonban tény: ebben a melegben se zsírban, se olajban nem sütögetek én semmit,  annyi finom gyümölcs van, hogy napi táplálékom zömét szinte ezek teszik ki.




2017. július 21., péntek

C-vitamin, aszkorbinsav, citromsav, borkősav

Ez a nyári forróság kellett hozzá, ami a szobába-szögez, hogy végre legyen türelmem kideríteni, mondhatnám kinyomozni, egy hosszú évek óta a fejemben zavarosan kavargó témát. Mi is a különbség a  C-vitamin, aszkorbinsav, citromsav, borkősav  között ?

          L-aszkorbinsav                         D-aszkorbinsav
                                        

„A két vegyület bizonyos szempontból "csereszabatos" (pl. antioxidánsként), az emberi szervezetben azonban csak az L-aszkorbinsav hasznosul jól vitaminként (azaz ez tölt be olyan funkciókat, amelyek szükségesek szervezetünk normális működéséhez). Ugyanakkor, bár vitaminként haszontalan, a D-aszkorbinsav ártalmatlan vegyület, fogyasztása nem jár veszélyekkel.  http://kodpiszkalo.blog.hu/2016/07/23/jobb-e_a_szerves_mint_a_szervetlen_c-vitamin

L-aszkorbinsav (C6H8O6)  = C-vitamin, ha gyümölcsből vonják ki, akkor is, és ha laborban állítják elő akkor is ugyanazt a vegyületet kapjuk. Az aszkorbinsav L-enantiomere a természetben előforduló vegyület, mely a paprikában, citromban, csipkebogyóban is megtalálható.

D-aszkorbinsav (C6H8O6) = (Izo-aszkorbinsav, E315, eritroaszkorbinsav) az aszkorbinsav D-enantiomere, mely természetben nem fordul elő, kizárólag mesterségesen állítható elő.
A két változat között az a különbség, hogy molekulájuk meghatározott helyén az atomok más irányban kapcsolódnak. Ez a kis különbség felel azért, hogy az izo-aszkorbinsav semmiféle vitaminhatással nem rendelkezik.


Az egész ügy pedig elsősorban azért foglalkoztatott, mert elég régóta bio-boltban veszem az aszkorbinsavat, ami 25 dkg-os kiszerelésben 1300-1400 Ft körül van.
(Most már tudom, hogy a jövőben az L-aszkorbinsav alapanyagot kell keresnem a feliratok között.)
Ugyanakkor pl. a XXXX C-vitamin 500mg filmtabletta  30 db 1000.- Ft körüli áron kapható.  (Nem akartam cégnevet írni, de egyébként van sokkal drágább is.) Azt mondjuk nem tudom, a 30 db és a 25 dk hogyan is áll egymással szemben, de van egy gyanúm, hogy a tabletta forma (hisz ugye az alapanyag ugyanaz) sokkal drágább. 
Összetevői:Aszkorbinsav, tömegnövelő szerek (vízmentes kalcium-hidrogén-foszfát, mikrokristályos cellulóz, hidroxi-propil-metil-cellulóz, polivinilpirrolidon), csomósodást gátlók (talkum, magnézium-sztearát), színezékek (titán-dioxid, sárga vas-oxid), emulgeálószer (hidroxi-propil-cellulóz), közepes láncú trigliceridek.

És még egy kis megjegyzés a témához: a citrompótló fő összetevője általában citromsav vagy/és almasav. (Vagyis ezek NEM tartalmaznak C vitamint, csak savanyítanak.)


Köztudott persze, hogy sok gyümölcs és zöldség számít gazdag C-vitamin-forrásnak. Ilyenek pl: édes piros paprika,  petrezselyem,  brokkoli,  karfiol,  eper,  mustárlevél,  papaya,  grapefruit, kivi,  narancs,  dinnye,  káposzta,  paradicsom,  málna,  zeller,  spenót,  ananász,  mandarin,  zöldcitrom, áfonya,bazsalikom,Cayenne-bors, sárgarépa, fokhagyma, sárgabarack, édesburgonya, szilva, borsó, hagyma, oregánó, banán, alma, cékla, shiitake gomba, körte, szőlő, avokádó, mangó, retek. De ezek helyett, mellett azt hiszem nem ártok magamnak, ha pluszban a C vitamint is szedem/eszem. Merthogy én pl. a teámat "savanyítom" vele és bevallom nem eszem minden nap a felsorolt élelmiszerekből.



A bonyodalmat csak fokozza, hogy van citromsav is. De: két teljesen különböző vegyületről van szó, melyeket teljesen eltérő célokra használunk. A citromsav kémiai képlete C6H8O7, ami azt jelenti, hogy hat szénatomból, nyolc hidrogénatomból és hét oxigénatomból áll, ellentétben  az aszkorbinsavval (C6H8O6).

A citromsav kiválóan alkalmas háztartási készülékek (kávé- és teafőzők, egyéb kisgépek) vízkőmentesítésére. Ellentétben az ilyen célra a kereskedelemben kapható szerekkel, nem mérgező, könnyen elöblíthető, és közönséges élelmiszerboltban vagy gyógyszertárakban az előbbiek árának töredékéért beszerezhető. A hasonló célra használt ecetnél is sokkal alkalmasabb, mert az utóbbi íze és szaga hosszan megmarad a kitisztított készülékekben.

És akkor essen szó a negyedikről is:  van ugye a borkősav is  (C4H6O6).  A borkősav íze erősen savanyú, a citromsavéhoz  hasonló.  A citromsavhoz hasonlóan a borkősavat is savanyító-szerként és savanyúságot szabályozó anyagként használják számos különböző élelmiszer esetében.



NNaaa… szóval ez a helyzet. Megpróbálom ezt most megjegyezni. Csak a sokféle, és néha elég zavaros net-anyag között kóborolva az azért nem derült ki számomra, hogy a patikában, bioboltban kapható C vitaminok akkor most tényleg, egész biztosan  L aszkorbinsavas tabletták ??? Hát remélem…..
Azt hiszem egy dolog biztos csak: a gyümölcsök – azokban tényleg „igazi” C-vitamin van.