Íme még egy érdekes idézet Madas József könyvéből:
„….A hóhér házát a Citrom utcából valahová a balokányi temető területére telepítették ki. Amikor ott temetőt kellett csinálni, áthelyezték a vesztőhely közelében lévő kőfejtő elé. Majd mikor a vesztőhelyet 1843-ban lebontották és később a város első embere nem a bíró, hanem a polgármester lett, a hóhérház gyepmesteri telepként élt tovább. Mellette a dögnyúzóhellyel. Most Bokor utca 5 szám a címe…..
….Zsolnay megvette a várostól a vesztőhely dombot a kőfejtővel és a gyepmesteri telepet. A gyepmesteri telepet átépítette munkáslakásokká. …végül az egykori vesztőhely fölött néhány méternyire épült fel a mauzóleum, mely fél évszázadon át őrizte háborítatlanul Zsolnay Vilmos földi maradványait….”
Nos, először is a temető. Az EKF-es építkezés során elég sokszor szóba került, hogy a Kaptár (könyvtár) és a Kodály (hangversenyterem) a hajdani „Budai külvárosi” temető helyén épült. Találtam egy képet, minek tanúsága szerint a temető előtti terület marhalegelőként, ill. katonai gyakorlótérként üzemelt, (úgy gondolom a békés tehénkék kb. a 48-as tér helyén álldogálnak) illetve egy másik képen a temető bejárati kapuja látszik.
Azt is tudom, hogy a temető felszámolása után – a többnyire jakabhegyi vörös mészkőből készült síremlékek – feliratukkal a föld felé fordítva – a Széchenyi tér burkoló-köveiként szolgáltak. Aztán jöttek ezek az undormány kínai vagy nem tudom milyen kövek a tér 2011-es nagy elrondítása során, a régi kövek pedig a kőtemetőbe kerültek. (Itt több kép is látható: http://aranyosfodorka.blogspot.hu/2011/10/meggyvago-ajandeka.html )
A legrégibb térképen az is látszik, hogy a mai Zsolnay utcát akkoriban „Pálya” utcának hívták, vélhetően azért, mert a közelében járt a Pécs-Villány-Mohácsi vonat. Tehát a fenti idézet szerint, a temető létesítése előtt, itt volt egy ideig a városi hóhér lakhelye.
A temető bejárata
A régi temető helyén épült a Kodály meg a Kaptár
Egy régi sírkő és a kő-temető
A Ledinán ma is láthatók a mészkőfejtő bánya nyomai, ennek a dombnak a tetején – hogy a közönség számra jól látható legyen – volt a városi hivatalos kivégzőhely, amit „Akasztó” dombnak is hívtak hajdanán és 1822-től 1843-ig „működött”. Előtte a Főtéren – Széchenyi tér – volt a kivégzések helyszíne.
Őszintén szólva, amikor ezt (még régebben) megtudtam, el is csodálkoztam, hogy vajon miért ezt a helyet választotta Zsolnay Vilmos végső nyughelyéül ? Ugyanis ezen a dombon áll a Zsolnay mauzóleum. Azóta sem kaptam/találtam erre magyarázatot – holott őelőtte nyilván nem volt ismeretlen a hely „híre”.
Kétségtelen, hogy a gyár környékének ez az egyetlen magasabb pontja, ahonnan elég szép a kilátás is – de nem tudom, játszik-e ez szerepet egy ilyen létesítmény helyválasztásánál. Vagy fordítsam meg ? A dombon álló építmény messziről is látszik ? Lehet, ez volt az ok…Nem tudom.
Őszintén szólva, amikor ezt (még régebben) megtudtam, el is csodálkoztam, hogy vajon miért ezt a helyet választotta Zsolnay Vilmos végső nyughelyéül ? Ugyanis ezen a dombon áll a Zsolnay mauzóleum. Azóta sem kaptam/találtam erre magyarázatot – holott őelőtte nyilván nem volt ismeretlen a hely „híre”.
Kétségtelen, hogy a gyár környékének ez az egyetlen magasabb pontja, ahonnan elég szép a kilátás is – de nem tudom, játszik-e ez szerepet egy ilyen létesítmény helyválasztásánál. Vagy fordítsam meg ? A dombon álló építmény messziről is látszik ? Lehet, ez volt az ok…Nem tudom.
(Nem szívesen emlegetem, és bárcsak feledni tudnám, de bizony itt, ezen a dombon történt tavaly az a bizonyos, nagy port felvert gyilkosság, melyről szerintem soha nem fog kiderülni a valóság….)
A mauzóleumhoz fel, s onnan le...
A régi mészkőbányászkodás nyomai
Bejáró a kutyásoknak
A Bokor utca és környéke egyébként ma szemnek kellemes hely, úgy is hívják, hogy „Budai kertváros”. Gyanítom a Bokor utca 5. sz. ház lakói nem tudják, hogy azon a telken ki élt évszázadokkal ezelőtt, vagy mi is volt itt eredetileg. Régebben – a gyár szocialista aranykorában – a dombon, a mauzóleum mellett, a gyár egy karbantartott sportpályát üzemeltetett, aztán ahogy romlottak a körülmények, a pályát teljesen feladták, illetve kutyasétáltató hellyé minősítették. E terület egy része ma is az, leválasztották róla a szépen felújított mauzóleumi részt, sőt a kutyásoknak a feljáró alá, még egy kis „alagutat” is építettek, a könnyebb megközelíthetőség végett, illetve a gyerekeknek is építettek/telepítettek játszási lehetőséget….
Nekem ennyit jelent a „Ledina” szó, ami egyébként horvát eredetű és gyepes területet, parlagot, pusztaságot jelent.
Két régi térkép
és egy új
és egy új
A képeket az alábbi helyekről hoztam:
Mauzóleum új kép: http://www.pecskep.hu/logic/pages/showdoc.php?id=258 ill. saját
Mauzóleum régi kép: http://hg.hu/upload/images/photos/000/063/352/a_zsolnay_mauz%C3%B3leum_az_1990_as_%C3%A9vek_elej%C3%A9n_arch%C3%ADv_felv%C3%A9telen.jpg és http://img.index.hu/cikkepek/0612/kult/pecs/1446-82.jpg
Régi temető kapuja: http://hetedhethatar.hu/hethatar/wp-content/uploads/2010/2011/10/kapu.jpg
Tehenes kép: nem tudom honnan (régi gyűjtés)
Régi térkép: http://emu.jpm.hu/iskola
Régi térkép: http://militia.hu/node/3669?page=5
Milyen jó, ha ismerjük lakóhelyünk történetét..nemcsak térkép e táj
VálaszTörlésSzokásom volt mondani,hogy a polihisztorok kora lejárt ! Elsősorban magamra értve ! Valahogy -az évek múlásával (?) - egyre több mindenről elfeledkezem,mit olvastam régebben és főleg,hogy hol ? - ill. néha akkora "kupleráj" van körülöttem...hogy inkább ne is soroljam! Talán azt sem szívesen részletezném, hogy egyre jobban elhatalmasodott bennem az érzés,hogy kell-e nekem "majd mindenről" (?) elmondanom azt, amit tudok. Igaz, nem várnék én ezért köszönetet, se semmi ilyesmit. Viszont azt is tudom, mennyien vannak (?) olyanok, kiknek az a gondolatuk, hogy "kinek képzelem én magam !" -stb. Na, ilyenkor szoktam azt mondani, hogy csak tényközlés !-részemről.
VálaszTörlésA miért épült ott a mauzóleum, ahol van, itt olvashattok :
VálaszTörlésMiért van a vesztőhely helyén a mauzóleum
Nem kritika !- hogy nem említődik a "misztikussága" a blogban!- aki nem ismerné, itt olvashat róla.
Aki gyermekkori emlékként őrzi a Zsolnay mauzóleum misztikus fényét
Nem túl lányeges további adat, mert majd minden Pécsről szóló könyvben megtalálható ?- A volt budai külvárosi temetőt (bezárták 1904) - a kápolnáját Windisch Ferenc építette 1847-48-ban,- volt (?) alatta kripta is, ill. említik, hogy az egyik Madonna-képet Weber Xav.Ferenc pécsi származású festőművész festette,- aki a Müncheni Képzőműv.Intézet tanára (is) volt.
Már csak két dolgot :
1.)Ha valamelyik link nem működne, akkor bocs' !- nem egészen ilyesmit terveztem el ma délutánra, de sebaj !
2.) "Képzeljetek el engem"... amikor pl. elkísérem unokámat a szüleivel pl. a Zsolnayba,- a játszótérre...és egyes termeibe... aztán "előállnék a magvas szövegemmel ?" :-)
2/a.) Bőbeszédűségemért meg elnézést !
A mauzóleum misztikus fényéről ( remélem)
VálaszTörlés