Nem nagyon volt kedvem mostanában írogatni, inkább tévéztem, olvastam, meg gondolkodtam…(az élet gyors múlásán, tekintve, hogy hetenként „kell” temetésre mennem…)
Ma azonban véletlenül a 3SAT-on kifogtam egy fantasztikus filmet: Leben am Limit - Geheimnisse der Tiefsee - itt alább a teljes film megtekinthető, sajnos német nyelven találtam csak meg. (Talán adta valamelyik magyar adó is – aki látta, örülhet, mert érdekes tények és gondolatok hangzottak el benne. ’Az élet határa-a mélytengerek titka’ – valami ilyesmi címmel talán.)
Mostanában már tudjuk, hogy sok mélytengeri állat létezik fény nélkül, de ez 35 évvel ezelőtt elképzelhetetlen volt. Nem régi a felfedezés, hogy igen sok élőlény: férgek, csigák, rákok és kagylók túlélik az örök éjszaka sötétségét és a földfelszínitől igencsak eltérő körülményeket.
Baktériumok élnek vígan hidrogénszulfid, vagy metán (azt hittük halálos) energiájából.
A közelmúltban fedezték fel a brémai Max Planck intézet biológusai, hogy van még egy energiaforrás metán és a fény mellett: a hidrogén. Egy bizonyos, eddig nem ismert kagyló felfedezése tudományos szenzáció. E mélyben talált kagylók életét tekintve hihetetlen előnyökkel jár a hidrogén: hogy egészen pontos legyek, ez teszi egyáltalán lehetővé létüket ott a mélyben. Létezésük bizonyíték arra, hogy az élet gyakorlatilag bárhol lehetséges (?). És mivel hidrogén található számos bolygón, ki tudja van-e és ha igen, miféle „élet” ott, amiről eddig azt hittük, lehetetlen…..
(Amikor befejeztem ezt a szöveget és bemásoltam ide, vettem észre - bár egyáltalán nem akartalagos volt, - hogy a cím, amit adtam, nagyon illik jelenlegi gondolataimhoz. Milyen csodák működnek - tudtomon kívül - bennem...is.)
Köszönöm a linket, nagyon érdekes! Itt volt az orrunk előtt mindigis és mi minden lehet, amit eddig nem vettünk észre... jó címet adtál, az élet határai, ha van egyáltalán.
VálaszTörlésA filmet ugyan nem láttam, de azt már többször is,hogy a "közelebbi" bolygókon milyenek az "adottságok." ( hőmérséklet,van-e víz és egyebek - ami az emberi élethez kellene.)Maradjunk annyiban,hogy az embernek eléggé "kellemetlen" helyek -bár el lehet játszani a gondolattal.
VálaszTörlésA tengerben lévő élőlényekről "csak" annyit,- hogy eléggé "macerás" egy-egy példányt felhozni,- ( másak a nyomásviszonyok is ) - azt meg végképp' nem tudom, hogy az "emberi életet" célszerű-e más "életekkel" összehasonlítani ?
Természetesen az emberben megvan az a "mindent tudni akarok " tulajdonság... ám' keressék - kutassák az ilyen dolgokat (is) - ha már valahonnan van pénz(ük) erre is.
Csak hát épp' te szoktad említeni : erre van szükség napjainkban ?... (miközben ne soroljam,hogy a mellettünk/bennünk élő vírusoktól,baktériumoktól - stb.) meg eléggé lassan tudunk meg mindent ? - értsd : a védekezést ellenük.